Sada je: 28-03-2024 15:26.

Priprema za školu

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 130 poruka ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 03-11-2009 14:26  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Priprema za Školu

Polazak u školu predstavlja veliki korak u životu djeteta, ali i njegovih roditelja. Krenuti u školu za dijete je jedna od stvari koje ga najviše plaše i uzbuđuju. Kako bi dijete moglo udovoljiti novim zahtjevima treba biti psihofizički zrelo za polazak u školu. Kronološka dob kao jedini kriterij uspješnog starta daka-prvaka pokazao se nedovoljno pouzdanim. Pored razvijenih intelektualnih sposobnosti: pamćenja, rezoniranja i koncentracije, potrebno je da dijete posjeduje neke vještine i znanja, a takoder i određeni stupanj socio-emocionalne zrelosti.

Sposobnosti i vještine koje dijete treba posjedovati pri upisu u školu

Grafomotoričke vještine
Od djeteta u dobi od oko 6 godina očekuje se da posjeduje fleksibilnost šake i prstiju, pravilno drži olovku, linija mu je jasna, adekvatnog pritiska, po uzorku zna povlaciti linije od crte do crte, od točke do točke, ravne kružne i valovite linije. Takoder dijete bi trebalo znati precrtati geometrijske likove: kvadrat, trokut, romb te napisati svoje ime velikim tiskanim slovima.

Najbolje vježbe za razvijanje fleksibilnosti šake i prstiju su vježbe crtanja, spajanja linija, rezanja sa škarama…


Prostorni odnosi
Od djeteta u dobi od oko 6 godina očekuje se da razumije prostorne odnose: gore, dolje, ispred, iza, na, u, ispod, iznad te da je usvojilo orijentaciju na:
tijelu (desna/lijeva ruka, desna/lijeva noga, desno/lijevo oko)
u prostoru (što je desno od njega, a što lijevo, zna odrediti smjer kretanja)
na papiru (što je na desnoj strani papira, a što na lijevoj)

Vremenski odnosi
Od djeteta u dobi od oko 6 godina očekuje se da razumije vremenske odnose: prije, poslije, jutro, podne, večer, prije podne, poslije podne te je poželjno da poznaje dane u tjednu, godišnja doba i da se snalazi na satu (puni sat).

Numeričko poimanje
Od djeteta u dobi od oko 6 godina očekuje se da broji mehanički barem do 20, uz pokazivanje do 13, da se snalazi u pojmovima više, manje, oduzmi, dodaj, da razumije pojam skupa:

što sve spada u neki skup, a što ne (klasifikacije po obliku, veličini, težini, boji)
uspoređuje dva skupa (gdje ima više, a gdje manje)
zna da se dodavanjem skup povećava, a oduzimanjem smanjuje.
Takoder se očekuje da dijete zna u skupu od 10 elemenata rezultat dodavanja za jedan i oduzimanja za jedan uz pokazivanje, da povezuje brojku uz količinu (npr. brojka 9=9 elemenata) te da mjereći može usporediti koji su predmeti duži, veći, širi.

Boje
Od djeteta u dobi od oko 6 godina očekuje se da prepoznaje i imenuje boje: žuta, zelena, crvena, plava, bijela, crna, smeđa, narančasta, ljubičasta.


Govor i rječnik

Od djeteta u dobi od oko 6 godina očekuje se da pravilno izgovara sve glasove, da se pravilno gramatički izražava (koristi množinu, jedninu, zamjenice, govori pravilno u rodu i padežu), da zna verbalno definirati jednostavne pojmove (npr. što je stolica? U definiciji spominje čemu stolica služi, kakvog je oblika, od čega je napravljena i sl.), da zna verbalno iskazati po čemu su neke stvari, bića, pojave slični, a po cemu su različiti (npr. po čemu su slični muha i leptir?) i da zna prepričati kraći događaj ili priču u pravilnom slijedu: uvod, tijek i završetak.


Predčitalačke vještine

Izmedu 5. i 6. godine dolazi do zamjećivanja glasovne strukture riječi pa se od djeteta u dobi od oko 6 godina očekuje se da može rastaviti poznate riječi na slogove, da prepoznaje i imenuje s kojim glasom počinje i s kojim glasom završava riječ, da zna imenovati riječi na zadani glas (igra “na slovo na slovo“), da zna prepoznati da li je zadani glas na početku riječi, na kraju ili u sredini. Takoder, dijete bi trebalo znati rastaviti jednostavne riječi na glasove, od pojedinih glasova sastaviti jednostavnu riječ (npr. M-A-M-A, O-K-O i sl.) i prepoznati simbole slova i brojki.

Koncentracija
Od djeteta u dobi od oko 6 godina očekuje se da se na zadatku može zadržati 15-20 minuta, dok trajanje igre može biti i 60 minuta uz kratke otklone pažnje.

Samostalnost
Od djeteta u dobi od oko 6 godina očekuje se:
U brizi za sebe : zna se sam odjenuti, obuti i vezati cipele, samostalan je pri jelu i u korištenju WC-a
Snalaženje u prometu: poznaje pojmove semafor, zebra, kolnik, pločnik, poznaje osnovna pravila ponašanja u prometu
Snalaženje u komunikaciji s drugima : poznaje i koristi običaje kod pozdravljanja, poznaje pravila ponašanja na ulici, u trgovini, kada je to potrebno, zna kako i od koga može zatražiti pomoć
Radne navike : ima sitna kućna zaduženja

Socioemocionalne reakcije
Dijete u dobi od oko 6 godina sposobno je u velikoj mjeri kontrolirati svoje emocije, a ne da emocije kontroliraju ponašanje, sposobno je za odgadanje zadovoljstva kako bi postigao cilj (riješio zadatak do kraja) kao i za suradnju s drugima (dogovor, kompromis). U toj dobi dijete konflikte pokušava riješiti na socijalno prihvatljiv način, motivirano je za sudjelovanje u društvenim igrama (lota, memori, čovječe ne ljuti se i sl.), poštuje pravila igre, pokazuje interes za igre na papiru, motivirano je za dobar uradak i ima razvijen osjećaj sigurnosti i samopouzdanja.


Savjeti roditeljima – što zapravo trebamo činiti?
Uz potrebnu zrelost djeteta za polazak u školu i gore navedene vještine koje trebamo poticati i razvijati, naročito u godini pred školu, vrlo je važno i

razvijati pozitivne stavove prema školi, učenju i stjecanju novih znanja i vještina, poticati dijete da se osjeća ponosnim što kreće u školu
njegovati i razvijati kod djeteta samopouzdanje, ali mu i reći da ćete mu pomoći u izvršavanju zadaća
razvijati radne navike djeteta i poticati redovno izvrašavanje obveza i sitnih zadataka, obavijestiti dijete na vrijeme o promjenama u njegovom životu koje ce se dogoditi kada krene u školu (npr. dio dana ce ostajati sam u kući, samo će kontrolirati izvršavanje nekih zadataka – zaključavanje stana pri odlasku u školu i sl.), uputiti dijete na osobe koje mu mogu pomoći u slucaju potrebe dok je samo kod kuće, uputiti ga kako se dolazi do škole, upozoriti na opasna mjesta (npr. prijelazi preko ceste).
na vrijeme i u dobrom i pozitivnom ozračju izvršiti tehničke pripreme za polazak u školu i učenje, osigurati radni prostor u stanu (pisaći stol) koji je uvijek isti i samo djetetov, koji ono može urediti prema svojem izboru, ali tako da na stolu ne bude puno sadržaja koji ce mu odvlačiti pažnju te u ugodnoj atmosferi zajedno s djetetom obaviti kupnju školske torbe i školskog pribora
takoder, dobra priprema djeteta za školu jest uključivanje u kućne obveze, sudjelovanje u igrama uz poštivanje pravila, davanje važnosti učenju, zahtijevanje da dovrši započeto i ne odustaje ako mu odmah ne polazi za rukom.

Da li je potrebno dijete učiti čitati i pisati prije polaska u školu? NE, ali je jako važno da je dijete fizicki, intelektualno, emocionalno i socijalno zrelo za polazak u školu, JER dijete koje ima dobro razvijene grafomotoričke vještine brzo će naučiti pisati slova, dijete koje nauči pisati slova prije škole, može ih naučiti pisati na neispravan nacin, što će mu otežati usvajanje vještine pisanja u školi. Takoder, dijete koje ima dobro razvijene predčitalacke vještine , brzo će i bez napora usvojiti
vještinu čitanja. Prvih dana u školi, dok će druga djeca usvajati vještine čitanja i pisanja, takvom će djetetu biti dosadno te neće usvajati radne navike učenja kao druga djeca. To će mu predstavljati problem kada nastupi usvajanje gradiva koje mu nije od ranije poznato. Dakle, važnije od usvojenosti vještine čitanja i pisanja je da dijete bude psihofizički zrelo prema opisanim kriterijima za polazak u školu.

Na kraju treba istaknuti da dijete koje je spremno za početak školovanja ima pozitivan stav prema školi i raduje se tome kao dokazu svoje odraslosti i zrelosti. Ovaj stav treba podržavati jer olakšava učenje i prihvaćanje obveza te svladavanje poteškoća stoga, dragi roditelji, na vrijeme pripremite dijete za promjene u njegovom životu koje će se dogoditi kada krene u školu. Uživajte u vremenu provedenom sa svojim djetetom kroz pripreme za školu i sretno!

Pripremila:
prof. logoped Ivana Ðuric-Katanic
Logopedski kabinet En-ten-tini

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-11-2009 14:31  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Vezanje cipela - korak po korak u slici
http://wondertime.go.com/learning/artic ... shoes.html

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 28-03-2010 20:54  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Rola, Mraonicus, Dragice, ksila... i druge ako vas ima... kako teku pripreme za školu?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 28-03-2010 21:31  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Uh uh ja jo nisam zaboravila ni ono od prošle godine.
Evo kako prošao je test u vrtiću kod psihologice,zrel je za školu sa te strane.
Slijedi nam školski liječnik kod kojeg moramo donijeti krvnu sliku,stomatološku procjenu,i liječnički karton od pedijtra.Uz zakazani termin kod pedagoga i logopeda u školi i to je to.
Ma par dana potrči tamo potrči ovamo a djeca se pitaju pa jel dosta.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 28-03-2010 21:34  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Hoće li se i cjepiti u školskoj medicini?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 28-03-2010 21:41  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Da ako bude zdrav.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-03-2010 20:49  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Joj, kod nas pripreme u punom jeku.
U vrtiću sve 5- prvi je već skroz riješio radne listove (više nema ništa). To bi stvarno mogao satima rješvat (zato smo s pričicama i crtanjem ljudi na VI, al i MM i ja smo takvi- crtanje nam je valjda na razini djeteta od 5 god.)
Bio na razgovoru kod psihologice, pedagogice i logopeda i sve super.
Mi imamo školskog dispanzera 6.4. (njegova grupa je u tom tjednu i tjednu poslije kad ćemo mi R izvuč iz vrtića). Tamo rade vježbice, neke stvari iz radnih bilježnica, crtaju, vežu tenisice (što mi još nismo naučili- sad sam si isprintala ono što si nam kate tu dala) i cijepe se za MoPaRu. Danas smo vadili krv i dali urin (to nam treba i za Srebrnjak pa odjednom za oboje), sutra idemo kod stomatolga od kojeg dobijemo potvrdu kakvi su nam zubi- ok, treba ili ne treba popravljat koji..i kako idem po (sve silne) uputnice kod pedijatrice, odmah ću uzet i karton i knjižicu cjepljenja.
Inače mi u kvartu imamo 2 škole (ista zgrada al razlićit turnus) tako da će se nažalost djeca podijelit, a tako su savršena grupa u vrtiću. Jedna im je teta pred penziju i kaže da cijeli vrtić i ona ne pamti takvu grupu u cijlom svom radnom vijeku.
Mi smo se odlučili za ovu zahtjevniju, ako bude sve ok ići će kod učiteljice koja je od moje prijateljice kuma, zahtjevna, al mrak cura. Djeca ju jako vole, a njezini su učenici uvijek najbolji na generaciji. To smo nas dvije dogovorile još kad se R rodio. Sad još samo "trebamo dogovorit" da nih nekoliko bude skupa u razredu.
Meni bi to bilo dobro i zbog JIA jer je izrazito odgovorna pa znam da ću se na nju moć oslonit i za lijekove i ostalo. Doznala sam da kad su u boravku slobodno mogu ići u 12,30h kući (meni to znači zbog fizikalne) al onda ne rade taj dan zadaću u školi nego trebaju kući. Opet super! Tako da ćemo mi tada valjda ić 2x tjedno na fizikalnu, a ući vježbat svaki dan, vjerojatno i s aparatićem (to baš sad tražim koji nabavit...???) i u slobodno vrijeme na plivanje (R bi čak 3x tjedno).

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-03-2010 21:46  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Koji se dokumenti moraju izvaditi i jel moraju biti friški?
Stavili su na vrtić tu obavijest za škole, ali mi je zvučalo prekoplicirano :roll:
Jeste vi doma dobili poziv?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-03-2010 20:57  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Korisni podaci za školsku godinu 2010./2011.
Nastava počinje 6. rujna 2010. godine, a završava 15. lipnja 2011. godine.
Zimski odmor učenika počinje 24. prosinca 2010. godine, a završava 7. siječnja 2011. godine.
Proljetni odmor za učenike počinje 21. travnja 2011., a završava 29. travnja 2011. godine.

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-03-2010 21:06  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
kate je napisao/la:
Koji se dokumenti moraju izvaditi i jel moraju biti friški?
Stavili su na vrtić tu obavijest za škole, ali mi je zvučalo prekoplicirano :roll:
Jeste vi doma dobili poziv?

Kod nas na vrtiću još nije stavljena obavijest, a na internetu još nema podataka.
Koliko ja znam kući ne dobivamo poziv.
Upisi su u 5.mj, ili poč 6.mj.
Na upis je potrebno:
•dovesti dijete
•ponijeti presliku domovnice djeteta i
•rodni list djeteta.

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-03-2010 21:44  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 10-03-2010 20:45
Postovi: 69
Kad čitam o pripremama za školu, moram priznati da me već sada hvata panika (iako će I. krenuti u 1.razred tek 2012.godine). Iako se trudim, teško mi je prihvatiti činjenicu da mi je dijete krajnje nezainteresirano za crtanje, bojanje, brojanje, učenje pjesmica, slaganje puzzli, kockica, domino, memory... Uglavnom, za sve što nije jurnjava, klackanje i skakanje. Još je u jaslicama odskakala po verbalnim sposobnostima (zaista se odlično i domišljato izražava), ali bilo kakva aktivnost koja zahtjeva koncentraciju njoj je odbojna (osim gledanja crtića), unatoč našim nastojanjima da je zainteresiramo.
Kod nje se ne radi o hiperaktivnosti u klasičnom smislu jer itekako zna biti smirena i razumna, ali ne možeš je motivirati na mozganje... Probali su i u vrtiću, a trude se i none, ali ništa! Mislim, ona odradi ono što se od nje traži, ali jedva čeka da se baci u neku fizikaliju i nikada se samoinicijativno ne krene baviti "umnim" aktivnostima.

Moram priznati da me nimalo ne brine nekakav IQ ili slično, logika joj je vrlo dobra, ali strahujem od napora koje ćemo vjerojatno morati ulagati u motiviranje na svladavanje školskih obveza. Svi kažu kako će se to sigurno promijeniti do škole, pa se i ja nadam tome, iako su već svi njezini vršnjaci (4 i pol godine) iz okolice odavno involvirani u takve aktivnosti...

Kakva su vaša iskustva?

_________________
Curica 2005.
11/2009 - prva sumnja na JIA
02/2010 - uveden Movalis
07/2010 - neuspjelo skidanje s Movalisa
trenutno: stabilno, kontrole svaka 2 mj kod dr. Tambić-Bukovac


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-04-2010 08:47  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Na našem vrtiću su stavili plakate, ali onako sa strane, ne na glavnim vratima, jedva sam ih vidjela.
Rola jel rodni list i domovnica moraju biti friško izvađeni? nadam se da ne

Tia, jel ti ona ide na kakav "sport"? Kroz sport se i koncentracija dobija.
Izražavanje je baš najbitnije po meni (što veći font riječi to bolje), sve polazi od čistog i lijepog govora, tako da si sretna da to štima. Mene upravo muči naša vrtićka grupa u kojoj većina djece ide na suvag zbog mucanja, zastajkivanja, krivog izgovora.. a moja upija ko spužva, umjesto da oni uče od nje, ono obrnuto, nesigurna je. Kad mi dođe i kaže "operaj mi ruke" jer tako njena prijateljica govori, mrak mi dođe na oči.

Za drugo mislim da uopće ne brineš, vidjet ćeš da će za godinu biti druga priča. To ne znači da ne treba pokušavati, ali ne silu i sve kroz igru.

Inače, ovaj "engleski" u vrtiću što imamo je fenomenalan u svakom pogledu, crtaju, opisuju, komuniciraju igraju se, uce malim obvezama (imaju kao zadaću doma nešto obojati). Roditelji mogu biti prisutni.
Kreće se dvije godine pred školu, pa ako možeš upiši je na tako nešto iduće godine.

Moja je sad 5,5 i mene isto polako "hvata panika", ali mogu ti reći da u toj dobi djeca doslovno dnevno napreduju i da se nadam da će za godinu i nešto biti spremna. Meni ne muče toliko te stvari tipa umnih aktivnosti: brojenje, čitanje, svladat će oni to pred školu (nadam se) koliko ta emotivna zrelost, da se zna nositi s konkurencijom, ispitivanjem, ocjenjivanjem, novom sredinom, autoritetom, da se zna braniti..Ona recimo neda da joj mi išta pokažemo kad nešto krivo napravi, odmah smak svijeta.. kao "ona sve zna" i kao da se uvrijedi, iako ide to polako nabolje,al jedva.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-04-2010 22:16  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 10-03-2010 20:45
Postovi: 69
Kate, ova tvoja posljednja rečenica se može slobodno primijeniti i na našu I., taj natjecateljski duh sa motom "moram pobijediti" je i kod nje izuzetno izražen. Jasno da je to kod sve djece te dobi zastupljeno, ali neka su djeca (iz naše okolice) puno razumnija, a ova naša ni da čuje... Tako je i sa sportom, da stvar bude gora I. je (prije negoli je počela sa preporučenim mirovanjem) bila toliko neobično brzo dijete da smo je već ovo proljeće planirali upisati na atletiku. Naprosto je bila neuhvatljiva, puno brža od vršnjaka i mnoge starije djece. I ona je u tome uživala, to je bio njezin put ka samopouzdanju, njezin as iz rukava (obzirom da u drugim aktivnostima nije baš briljantna).
Ove je jeseni počela sa judom, ali tada se javljaju prvi problemi sa nogicama (kukovima) pa smo je morali ispisati. Budući da joj je i dalje preporučena pošteda od većih napora morati ćemo pričekati sa sportskim aktivnostima, zbog čega smo i mi i ona pomalo žalosni.
Kad smo već kod sporta, da li se zna koji su to preporučeni, a koji isključeni sportovi kod djece sa JIA (osim plivanja)?

_________________
Curica 2005.
11/2009 - prva sumnja na JIA
02/2010 - uveden Movalis
07/2010 - neuspjelo skidanje s Movalisa
trenutno: stabilno, kontrole svaka 2 mj kod dr. Tambić-Bukovac


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-04-2010 22:17  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 10-03-2010 20:45
Postovi: 69
I još sam se sjetila, Kate, možda su takve jer su jedinice, morale bismo malo poraditi...

_________________
Curica 2005.
11/2009 - prva sumnja na JIA
02/2010 - uveden Movalis
07/2010 - neuspjelo skidanje s Movalisa
trenutno: stabilno, kontrole svaka 2 mj kod dr. Tambić-Bukovac


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 02-04-2010 10:08  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
tia je napisao/la:
I još sam se sjetila, Kate, možda su takve jer su jedinice, morale bismo malo poraditi...

Moja će izgleda i ostati jedinica, nešto nam neide drugo nakon mog silnog nećkanja (zbog cirkusa oko JIA). Kako gotovo da ne poznam ljude koji imaju samo jedno dijete, to joj teško pada i ona se još nada, svaki dan se moli. Koliko god to sebično bilo (priznam, iako jako volim djecu), ja baš nekako guštam u tome što je jedinica, tako da mene treba dobro :box:

Inače, malo sam "obrnula ploču", pa sad joj kažem da me baš briga ako nešto krivo radi, pa nakon što se ona "izdivlja u bjesu", dođe i traži me pomoć. Sve manje se ljuti, pa se nadam da ćemo to iskorjeniti :mig:
Iako mislim da su to moji geni u pitanju :mrgreen: .

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 130 poruka ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: Google [Bot] i 2 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011