Sada je: 28-03-2024 10:36.

Leukoencefalopatija

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 122 poruka ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 30-10-2010 19:43  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Ice queen.. samo naprijed :dumdum:
Molim sve koji se bore s ovom bolešću da se jave i podijele iskutvo s nama!

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 21:23  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-10-2010 15:30
Postovi: 92
Kate, hvala puno.

Ja se ispričavam što me nije bilo neko vrijeme, mala i ja smo imale strku pa nikako odvojiti dovoljno vremena.

Leukencefalopatije obuhvaćaju veliki broj kliničkih entiteta čije je glavno obilježje poremećaj u građi bijele tvari mozga, uzroci kojih su najčešće nasljedne metaboličke encefalopatije (NME),infektivne odnosno upalne bolesti CNS-a, cerebrovaskularne bolesti, deficijencija merozina, zatim posljedice zračenja, kemoterapije te toksičnih spojeva. Prema patohistološkoj klasifikaciji dijele se na dismijelinizacijske, hipomijelinizacijske i spongiformne.
U ukupnom broju leukoencefalopatija gotovo polovicu čine one neklasificirane odnosno nepoznate etiologije.

Ukratko, poremečaj bijele tvari. Ima ih više vrsta, kao što je nabrojano, večina njih se razlikuje u samom tijeku, širenju bolesti (same distrofije, "odumiranja" stanica).

Najčešće spomenute encefalopatije su:
Progresivna multifokalna leukoencefalopatija - Progresivna multifokalna leukoencefalopatija je najčešće posledica komplikacija hroničnih limfoproliferativnih i mijeloproliferativnih bolesti, granulomatoznih i nekih drugih bolesti ( SIDA) zbog defektne ćelijski posredovane imunosti uzrokovane osnovnom bolešću i dugotrajnom imunosupresivnom terapijom. U mozgu obolelih nađeni su virusi papova grupe. Reč je dakle o oportunističkoj infekciji.
Klinička slika obuhvata razne neurološke simptome - slabosti, ataksiju, oštećenja vida, poremećaje govora, horeoatetozu, epilepsiju, promene ličnosti i intelektualno propadanje.
Moguća su prolazna spontana poboljšanja.

Leukoencefalopatije sa subkortikalnim cistamaLeukoencefalopatije obuhvaćaju veliki broj kliničkih entiteta čije je glavno obilježje poremećaj u građi bijele tvari mozga različ ite etiologije. Zahvaljujući sve široj primjeni dijagnostike slikovnog prikaza magnetskom rezonancijom (MRI) te bolje definiranim kliničkim kriterijima, moguće je izdvojiti skupinu leukoencefalopatija sa subkortikalnim cistama. U ovoj posljednjoj skupini encefalopatija moguće je zasad na temelju precizno definiranih morfoloških kriterija na osnovi MRI-a te kliničkih kriterija, uključujući i dinamiku rasta opsega glave.
Bolesnici s MLC-om pokazali su veliku varijabilnost kliničkih i morfoloških (MRI) kriterija ove bolesti dok su bolesnice s kongenitalnom CMV infekcijom uz zamjedbenu gluhoću imale i višestruka neurorazvojna odstupanja, od kojih dvije bolesnice i autistična obilježja poremećaja komunikacije. Iako su navedene bolesti rijetke, njihova dijagnostika počinje na razini primarne zdravstvene zaštite.

Reverzibilna posteriorna leukoencefalopatija ili tumor mozgaSindrom reverzibilne posteriorne leukoencefalopatije klinički se prezentira glavoboljom, konfuzijom, epileptičkim napadajima i smetnjama vida. Na magnetskoj rezonanciji (MR) mozga vidljiv je edem koji zahvaća bijelu tvar parijetookcipitalnih regija.

Simptomi leukoencefalopatije:
Gubitak memorije
Mentalna konfuzija i otežana/umanjena mogučnost razmišljanja
Nekontrolirani fizički pokreti (napadaji)
Demencija-neurodegenerativno stanje mozga u kojem dolazi do progresivnog i trajnog gubitka kognitivnih i mentalnih funkcija. To uključuje i gubitak pamćenja i oštećenje funkcije mozga u područjima kao što su jezik, intelekt, razmišljanje i ponašanje.
Gubitak ravnoteže i fine motoričke kontrole

Još krače:
Leukoencefalopatija je imunološko uništavanje mijelinskog "pokrivača" živaca u mozgu.

Izvučeno sa ovih stranica:
http://www.stetoskop.info/Progresivna-multifokalna-leukoencefalopatija-1114-c31-sickness.htm
http://www.paedcro.com/clanak.asp?id=394
http://www.plivamed.net/?section=home&cat=w&id=25654&show=1
http://www.wrongdiagnosis.com/l/leukoencephalopathy/symptoms.htm

Nadam se da će se javiti još netko sa iskustvom.
Hvala još jednom

_________________
Curica 8,5 godina
Višestruka oštečenja
Epilepsija,osteoporoza,hiperfosfatozemija,osteoporotični rahitis,leukopenija,trombocitopenija,sinus bradikardija,leukoencefalopatija,intrakranijalna kalcifikacija,skolioza i ost.
Doc. Harjaček;Prof. Barišić i dr


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 21:33  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Ice.. možeš li staviti nešto u potpis, tek toliko dob, spol djeteta, dijagnooza od kada

Koji tip imate?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 21:44  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-10-2010 15:30
Postovi: 92
Pa, mogu staviti, samo što tip još ne znamo, imamo sljedeći tjedan najvažniju kontrolu mislim do sada. A inaće ona ima oko desetak različitih dijagnoza. Kod nas piše samo Leukoencefalopatija i intrakranijalna kalcifikacija

_________________
Curica 8,5 godina
Višestruka oštečenja
Epilepsija,osteoporoza,hiperfosfatozemija,osteoporotični rahitis,leukopenija,trombocitopenija,sinus bradikardija,leukoencefalopatija,intrakranijalna kalcifikacija,skolioza i ost.
Doc. Harjaček;Prof. Barišić i dr


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 22:58  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Kako ste to otkrili?
Jeste li kod najboljeg dr za to?

Da li to ima veze s multiplom sklerozom, s obzirom na mijelin?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 23:04  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-10-2010 15:30
Postovi: 92
Do sada su je liječili na način - jedna dijagnoza- jedan doktor.
Od nedavno smo kod najboljeg neurologa koji bi joj mogao pomoći, komuniciram sa dosta njih koji su usko povezani sa radom sa rijetkim bolestima. Nadam se napokon nekom pomaku.
Koliko ja znam nema veze ali nemoj me držati za riječ jer sam i ja nova u tome.
Otkriveno cjelokupnim stanjem i razvojem bolesti te kompletiranjem nalaza i obdjenjinjenje svih dijagnoza i stanja koje ima.

_________________
Curica 8,5 godina
Višestruka oštečenja
Epilepsija,osteoporoza,hiperfosfatozemija,osteoporotični rahitis,leukopenija,trombocitopenija,sinus bradikardija,leukoencefalopatija,intrakranijalna kalcifikacija,skolioza i ost.
Doc. Harjaček;Prof. Barišić i dr


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 23:11  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Ice, jel vučete dijagnoze od rođenja ili se u nekoj dobi razvilo?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 23:16  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-10-2010 15:30
Postovi: 92
Krenulo je jedno za drugom, od rođenja šum na srcu, pa onda epilepsija, nakon toga osteoporoza pa se tražilo gdje taj kalcij ide ako ne u kosti i našli smo ih u bubrezima tako da nas ima po svuda. Ali nije sve od rođenja.

_________________
Curica 8,5 godina
Višestruka oštečenja
Epilepsija,osteoporoza,hiperfosfatozemija,osteoporotični rahitis,leukopenija,trombocitopenija,sinus bradikardija,leukoencefalopatija,intrakranijalna kalcifikacija,skolioza i ost.
Doc. Harjaček;Prof. Barišić i dr


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 23:21  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Vidim da imate "trombocitopeniju". Samo da ti kažem za bioterapeuta Nadu Bolić, znam da je tromobocite vrlo brzo dizala. Ne znam koliko si sklona alternativi (ona je u dubravi, naplaćuje 150kn pola sata, istovremeno tretira dvoje držeći ruku na oboljelom mjestu, gledajući TV :roll: ) ima web ako te zanima

Što joj daješ za kosti?
Što njoj u krvnoj slici ne valja, osim leukocita i trombocita?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 23:25  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-10-2010 15:30
Postovi: 92
Trenutno nisam sklona plačanju alternative jer sam probavala i samo bankrotirala.
Za kosti je primala arediu, na koju se vračamo sljedeće godine opet jer su joj nalazi opet grozni. A trenutno tbl kalcija i d vitamin.
Od ostaloga, masnoće u krvi su joj povišene, fosfati naravno i redovita slabokrvnost.

_________________
Curica 8,5 godina
Višestruka oštečenja
Epilepsija,osteoporoza,hiperfosfatozemija,osteoporotični rahitis,leukopenija,trombocitopenija,sinus bradikardija,leukoencefalopatija,intrakranijalna kalcifikacija,skolioza i ost.
Doc. Harjaček;Prof. Barišić i dr


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 23:27  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Smije li tablete kalcija s obzirom na taloženje kalcija u bubrezima?
Neki dan na TV emisija, da oni koji imaju kamence u bubrezima NE SMIJU ciklu.

za željezo je kopriva zakon. mi je kuhamo kao špinat.

Usput.. da svi naučimo

FOSFATI
Fosfor je značajan element koji sudjeluje u izgradnji kostiju..
Organizam odrasle osobe sadrži fosfor u obliku fosfata, koji su podjednako raspoređeni ekstra celularno i intra celularno. Intra celularno, fosfati su sastavni dio fosfolipida i fosfoproteina (organski fosfati). Približno 85% ekstra celularnog fosfata prisutno je u anorganskom obliku kao hidroksiapatit. Hormonski regulatori koncentracije anorganskog fosfora su PTH, kalcitonin, 1,25-dihidroksivitamin D.
Određivanje koncentracije anorganskog fosfora u serumu važan je pokazatelj koštane izgradnje, odnosno razgradnje.

Referentne vrijednosti:
Muškarci i žene: 0,79 – 1,42 mmol/L

PoviŠeno:
Povišena razina anorganskog fosfora u krvi uzrokovana je povećanim uzimanjem ili smanjenim izlučivanjem kao npr. akutno ili kroničnog zatajenje bubrega, niski PTH ili rezistencija na PTH i trovanja vitaminom D te redistribucija fosfata kod razgradnje tumorskog tkiva i kod toplinskog udara, hipoparatiroidizmu, akromegaliji, respiratornoj acidozi, laktatnoj acidozi.

SniŽeno:
Hipofosfatemija je uzrokovana smanjenim uzimanjem ili apsorpcijom fosfora kod nedostatka vitamina D, malapsorpcije, uporabe oralnih fosfatnih blokatora te problema s paratiroidnom žlijezdom u smanjenom unosu hranom, malapsorpciji kod bolesnika na dijalizi i kod alkoholičara, u hiperparatiroidizmu, kod povraćanja i proljeva, te u poremećaju transporta kroz bubrežne tubule.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 23:40  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-10-2010 15:30
Postovi: 92
Zbog taloženja smo u tzv limun dijeti tako da time pokušavamo "razbiti te kamence a tbl kalcija nam je doktor propisao

_________________
Curica 8,5 godina
Višestruka oštečenja
Epilepsija,osteoporoza,hiperfosfatozemija,osteoporotični rahitis,leukopenija,trombocitopenija,sinus bradikardija,leukoencefalopatija,intrakranijalna kalcifikacija,skolioza i ost.
Doc. Harjaček;Prof. Barišić i dr


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-11-2010 08:16  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 01-10-2010 21:55
Postovi: 184
Ice Queen... vjerujem da si jako izdržljiva i da to sve skupa dodro podnosiš :dumdum:
Bit će bolje, mora :grli:

_________________
Curica 2007
-oligo06/08
-solumedrol07/09
-punkcija oba koljena/ljevi skočni01/10
-Mtx09/09,-Nalgasyn04/10,-Enbrelo5/10
-Remicade, -Actemra

Nedamo se ...


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-11-2010 13:05  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Ice Queen - samo hramro naprijed, a curici puuuno :dumdum:

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-11-2010 13:18  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Ice Queen svaka čast brzo si od nas napravila učenike,
Zanime me mišljenje liječnika dali postoji nada u potpuno ozdravljenje,ja držim fige da postoji. :grli:

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 122 poruka ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 2 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011