Sada je: 28-03-2024 20:38.

Kako se bolest dijagnosticira?

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 3 poruka ] 
Autor Poruka
 PostPoslano: 14-04-2009 13:21  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Nažalost ni jedan dr. vam ne može dati prognozu bolesti, no neki znakovi na početju bolesti ipak upozoravaju na moguće komplikacije:

ANA pozitivan nalaz (titar veći od 1:160) upućuje na potrebu vrlo čestih kontrola očiju, pogotovo kod malih curica

RF pozitivan je vrlo rijedak kod djece, ali upucuje na artritis koji bi se mogao prolongirati i u odraslu dob

HLAB27 pozitivan kod dečkića upućuje na mogućnost razvoja ankiloznog spondilitisa u kasnijoj dobi (dakle da je zahvaćena kralježnica)

Otečeni prsti te simetričnost artritisa (dakle upaljeni isti zglobovi) upućuju na nešto težu prognozu

Početak artritisa u pubertetu uglavnom prelazi i u odraslu dob kao reumatski artritis

Generalno govoreći "oligoartikularni" oblik ima puno povoljniju prognozu od "poliartikularnog" oblika.

No svaki slučaj je priča sama za sebe i sve je moguće...

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 21-07-2009 07:51  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
dr. Harjaček

Kako se bolest dijagnosticira?

Liječnici kažu da djete boluje od JIA kada se bolest počine razvijati prije 16. godine života i kada upala, čiji uzrok nije poznat, traje duže od šest mjeseci.
Prethodno treba isključiti artritis koji prati virusnu infekciju. Također treba isključiti i mnoge druge bolesti pri kojima je upala zglobova, uz druge simptome, dio kliničke slike.
Drugim riječima, naziv JIA uključuje sve oblike trajnog artritisa nepoznatog uzroka, koji počinju u djetinjstvu.

Postoji više oblika artritisa pa su nužne odgovarajuće laboratorijske analize da bi se jasno odredio oblik JIA i postavila točna dijagnoza.

Nakon isključenja drugih bolesti, dijagnoza se postavlja na temelju prisustva i trajanja artritisa uz pomoć podataka koje daje bolesnik ili njegovi roditelji (anamneza), te pregledom, laboratorijskim pretragama: biokemijskom analizom krvi (CRP, CK, LDH) i urina, hematološkom analizom krvi (m SE, KKS), serološkom analizom krvi (virusi), imunološkom analizom krvi i urina (ANA, HLA B27, RF, ANF) i radiološkom obradom (RTG, CT, MR).

Zbog dijagnostičkih razloga radi se i intraartikularna punkcija.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 21-07-2009 13:33  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
ovaj naslov me jako naljutio????


Artritis - doživotni pratilac
Z.O.Joksović, 22.06.2009 13:33:53 Ocena: 4.40 (Glasova: 5) Komentara: 0

Izgleda da reumatske bolesti nisu “privilegija” samo odraslih, kod kojih dolazi do degenerativnih promena. Sudeći po nedavno organizovanom skupu Udruženja roditelja i dece obolele od reumatskih bolesti, od njih nisu pošteđeni ni najmlađi. Među njima posebnu pažnju pobuđuje juvenilni (dečiji) idiopatski artritis, za koji pedijatar reumatolog prim. mr medicinskih nauka Gordana Sušić iz Instituta za reumatologiju kaže da podrazumeva hroničnu upalu zglobova kod dece, za koji se nažalost, precizno ne zna zašto nastaje.
- Javlja se kod dece do šesnaeste godine, i ostaje - doživotno. Hronični artritis kod dece podrazumeva upalu jednog ili više zglobova, u trajanju dužem od šest nedelja. Da bi bili sigurni da se radi o juvenilnom artritisu, prethodno moraju da se isključe sve druge bolesti, koje, takođe, mogu da dovedu do upale zgloba. Pri tom se misli na leukemiju i druge hematološke bolesti, infektivna oboljenja, pojedina ortopedska stanja, povrede, virusne i bakterijske upale.
Kako se juvenilni idiopatski artritis prepoznaje?
- Pre svega, po otoku zgloba i lokalnoj toploti u njemu. Osim toga, dete pri pokretu i na pritisak u predelu zgloba oseća bol, zbog čega mu je pokret ograničen. Da nešto nije u redu, roditelji primećuju po nepravilnom i otežanom hodu mališana. Ograničeni pokret u zglobu može da ide do ukočenosti, koja je najupečatljivija u jutarnjim satima. Dete se budi bezvoljno i teže ustaje iz kreveta. Za manju decu je karakteristično da im otiču kolena, dok kod starijih otiču mali zglobovi šake. I što je najgore, stanje se pogoršava na promenu vremena. Može da traje i više meseci a da roditelji ne posumnjaju da je reč o bolesti. Oni najčešće pomisle da ukočenost i bol imaju veze sa rastom ili nekom aktivnošću, ukoliko se dete bavi sportom.
Da li ovaj oblik artritisa napada još neke organe?
- Osim zglobova može da napada i oči! Ovo je veoma važno da se zna, jer dete ne pokazuje nikakve vidljive tegobe, a roditelji ne primećuju promene na očima. Jedini vidljiv znak može da bude bela zenica, što pokazuje da se radi o uznapredovalom oštećenju oka. Ali i to, kao i druge fine promene jedino može da otkrije oftalmolog sa specijalnim instrumentima za ovu vrstu pregleda. Veoma je važno da se blagovremeno ustanovi dijagnoza, pošto nelečena bolest može da dovede do slepila.
Šta dovodi do ove vrste artritisa?
- Iako je nepoznatog uzroka, bolest nije nasledna. Pretpostavlja se da je reč o genetskoj predispoziciji, provociranoj uzrocima iz spoljašnje sredine, među kojima su povrede kolena, bakterije, virusi, hormonski faktori. Stres posebno podstiče bolest i remeti njen tok. Stres je tako jak okidač da prethodno saniranu bolest ponovo dovodi u aktivno stanje. Stresna stanja mogu biti različita, a posebno su jaka ona koja izaziva razvod roditelja ili gubitak bliske osobe.
Kako se bolest leči?
- Pre svega, antireumaticima za smirivanje bola i upale. Međutim, to najčešeće nije dovoljno, pa se primenjuju preparati koji se daju direktno u zglob. Oni su dugodelujući i smiruju upalu na mestu gde je najviše prisutna. Osim toga, daju se i lekovi koji treba da regulišu imunološki odgovor organizma.

POSEBAN OBLIK

Postoji poseban oblik dečijeg artritisa, koji je praćen i visokom temperaturom. Ona može da traje danima, napadajući srčanu i plućnu maramicu, dok se na koži javlja osip.

BESPLATNO LEČENJE

U poslednje tri godine deca imaju mogućnost da se leče najnovijim, biološkim lekovima, koji se primenjuju i u terapiji mališana Zapadne Evrope. Biološki lekovi, uz smirenu aktivnost, omogućuju da se upala zgloba u potpunosti otkloni. Zahvaljujući razumevanju Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, terapija za mališane je besplatna, jer ova institucija pokriva troškove lečenja.

UDRUŽENJE

U Srbiji postoji Udruženje roditelja i dece sa reumatskim bolestima, gde se mogu dobiti brojne informacije vezane za ova oboljenja. Za to su otvoreni sajtovi www.nase dete.com, kao i www.pediatric-rheumatology.printo.it. Što se tiče zdravstvenih ustanova, osim Instituta za reumatologiju i Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta, centri za lečenje nalaze se još u dečijim klinikama u Nišu i Novom Sadu.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 3 poruka ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 23 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011