Sada je: 29-03-2024 00:36.

Artritis i zubi

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 79 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 08-09-2009 13:32  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Što je ksilitol?
Ksilitol je prirodni šećerni alkohol kojega dobivamo od ksiloze. Jednako je sladak kao saharoza, ali ga bakterije u zubnim naslagama ne mogu fermentirati i pretvoriti u kiselinu. Gume za žvakanje s kisilitolom štite od karijesa, što su pokazala i klinička istraživanja.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 08-09-2009 13:34  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Xylitol smanjuje rizik za nastanak karijesa

Xylitol (ksilitol), zamjena za šećer, pogađa sastav bakterija u usnoj šupljini već pri malim koncentracijma. S druge je strane, potrebna relativno velika količina za sprečavanje stvaranja kiselina između zubi, navodi Pernilla Lif Holgerson u svojoj dizertaciji koju će braniti na Sveučilištu Umeå u Švedskoj, 23. veljače.
Xylitol je alkoholni šećer dobiven redukcijom šećera xylose (ksiloze).

Xylitol inače dolazi prirodno u voću ibobicama, kao što su kruške i jagode. Koristi se u zaslađivačima bez šećera, a posebno u gumama za žvakanje i tabletama. Glavna tema ove dizertacije je utjecaj xylitola na ekologiju oralne šupljine i njegova uloga u prevenciji zubnog karijesa. U seriji ispitivanja na djeci i adolescentima, analizirani su uzorci sline i zubnog plaka. Između ostalih nalaza, utvrđeno je kako je dnevni unos samo 3.4 grama xylitola dostatan za promjenu konzistencije bakterija u usnoj šupljini, ali to nije dovelo do manjeg stvaranja mliječne kiseline u plaku. U drugoj je studiji dokazano kako samo malo veći unos xylitola kroz određeno vrijeme smanjuje stupanj kiselosti u plaku između zubi.
U studiji provedenoj na 128 djece starih 7-12 godina, djeca su zamoljena da žvaču gume za žvakanje 3 puta dnevno s ukupnim unosom xylitola od 6 grama. Količina plaka i stvaranje mliječne kiseline su se dramatično smanjili tijekom perioda ispitivanja. Nakon četiri tjedna, količina bakterija koje potiču stvaranje karijesa se smanjila za jednu trećinu, ali se ponovo vratila na stare vrijednosti nakon šest mjeseci. Unatoč velikoj količini xylitola, nisu zamjećeni negativni efekti, kao problemi s probavom.

...
read more...
Proizvodi s xylitolom kao samostalni zaslađivačem još nisu uobičajeni na tržištu. U najčešćim proizvodima bez šećera, xylitol dolazi najviše kao trećina ukupnih zaslađivača.
Iz studije se ipak mogu izvući nedvojbene preporuke:
-dnevni unos xylitola je preporučen kao zamjena za šećer posebno kod pacijenata s visokim rizikom za nastanak karijesa;
-proizvodi s xylitolom koji aktivno stimuliraju sekreciju sline bi trebali biti prvi izbor, primjerice gume za žvakanje;
-oko 6 grama xylitola dnevno je potrebno za smanjenje proizvodnje kiseline i time smanjenje rizika za nastanak karijesa;
-dnevni unos bi trebao biti raspoređen kroz najmanje tri unosa dnevno;
-proizvodi bi trebali imati koliko god je moguće više xylitola nepomiješanog s drugim zaslađivačima.
Izvor: Swedish Research Council

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 08-09-2009 13:39  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Orbit Clean Drops punjeni su ksilitolom, prirodnim sladilom koji dobivamo od biljaka i upotrebljavamo umjesto šećera. Ksilitol pozitivno utječe na zdravlje vaših zuba jer smanjuje rizik od nastanka karijesa i pomaže pri remineralizaciji te uklanjanju zubnih mrlja.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 08-09-2009 19:30  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Neznam što da vam kažem za zubiće,mojoj M mliječni su bili jako kvarljivi,novi su puno bolji.
Ali ja se unaprijed pripremam,kako sam danas drugog sina vodila stomatologu,usput sam zatražila uputnicu za STOMATOLOŠKI FAKULTET.
Zašto,e pa zato jer se bojim što su joj jako leukociti niski,a i na MTX,mislim da naš zubar nije dovoljno specijaliziran da bi uopće znao što se smije a što nesmije ako je dijete pod nekim terapijama.
Želim da čujem savjet i možda još nekog baš vezano što reče mraunicus da se mora piti antibiotik,ako se popravlja zubić a dijete je na MTX.
nEŽELIM UOPÆE RAZMIŠLJATI ŠTO BI BILO KAD BI BILO.
Imam uputnicu,ali dok nam prođe kontrola,vodim dijete.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 08-09-2009 20:16  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Dobro si napravila

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 17-09-2009 21:22  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Supstance koje dovode do nestajanja kosti proizvode i naše vlastite stanice u gingivi
Naše vlastite stanice gingive proizvode supstance koje dovode do degeneracije kosti u čeljusti. To je jedan od nalaza u dizertaciji Pya Palmquista sa Sveučilišta Umea u Švedskoj. Nalaz je bitan za razumijevanje utjecaja upale na gubitak zubi, reumatski artritis ali i odvajanje endoproteza od tijela.

Dizertacija pokazuje da određene signalne supstance u tijelu, tzv. citokini, imaju mogućnost stimulirati stanice u kosti na propadanje, ali i da citokine ne stvaraju samo bijela krvna zrnca nego i stanice u gingivi, odnosno gingivni fibroblasti. Stvaranje citokina interleukina-6 i njegovih najbližih srodnika, interleukina-11 i faktora inhibicije leukemije, je stimulirano određenim upalnim citokinima, a inhibirano drugim neupalnim citokinima iz bijelih krvnih tjelešaca. Nalazi su važni za razumijevanje međusobne povezanosti lokalnih stanica u gingivi i bijelih krvnih tjelešaca, koja migriraju iz krvi, u procesu regulacije propadanja kosti kod bolesti koje uključuju gubitak zubi.

Koštani sustav zdrave odrasle osobe se konstantno obnavlja, neki dijelovi se razrađuju i nadomještaju novom kosti. S jedne se strane stara kost zamjenjuje novom, a s druge strane, struktura adaptira novim slojevima kosti. U normalnim se uvjetima 10% cijelog koštanog tkiva zamijeni tijekom jedne godine. U patološkim stanjima, proces rekonstrukcije može biti promijenjen tako da se povećava degeneracija, a rast nove kosti ne može u dovoljnoj mjeri zamijeniti izgubljenu kost. Ovakav se proces događa u većini koštanog tkiva pacijenata pogođenih osteoporozom, kako rezultat hormonalnih promjena. Također, proces možemo zamijetiti i u dijelovima kosti gdje je u tijeku upalni proces. U pacijenata s gingivitisom, upalni proces može utjecati na zamjenu kosti oko zuba pri čemu se ona gubi. Zubi tada postaju sve klimaviji dok se gingiva povlači uslijed gubitka kosti, a oni ispadnu.

Na neki način, kod pacijenata s reumatskim artritisom, upala može uzrokovati gubitak kosti u zglobovima, ostavljajući pacijenta s bolovima i sve ograničenijom funkcijom zglobova. Upala može izazvati i gubitak implantata u zglobovima ili kosti.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-10-2009 21:26  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
eto imamo jednu četvorku s umrtvljenim živcem i ostaje otvoren dok ne ispadne (a mi sčačkaj i stavljaj vaticu prije obroka) i rozu plombicu na drugoj četvorki

u mulleru imaju čačkalice s aminfluoridom, ali tragam za pastom za premazivanje s aminfluoridom i razmišljam o oralnom uzimanju fluora

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 21-10-2009 11:15  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
sad nam se taj otvoreni zubic i zagnojio, stvorio se bijeli čepić sa stane :(

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 22-10-2009 09:45  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
kate, moji uzimaju fluonatril u tableticama, i pokazalo se super

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-10-2009 10:42  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Jel netko koristio Betadine tekućinu kod djece (dezinfekcija usta npr. kod afti, upala..)?
http://www.tegobe.com/vademecumi/alkalo ... dine3.html
piše da nije za djecu ispod 7 godina

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-10-2009 16:41  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
E o Betadinu znam toliko da znam da nije za djecu,jer ga je moja mama koristila koja inače ima problema sa usnom šupljinom jer ima lagano povišen šećer. Nebi htjela nešto davati djetetu što nije za njegovu dob,

Ali evo ja sam sinoć bila na predavanju zaštita zubi u dječijoj dobi,koje organizira Ministarstvo zdravstva u suradnji sa Ministarstvom školstva. I jako malo stomatolozi znaju općenito o lječenju zubi kod kroničnih oboljenja, ja sam postavila pitanje i nisam mogla dobiti konkretan odgovor, ali dala sam u anketi da se napravi neko istraživnje i da se više toga može čuti.

A pitanja su bila koliko lijekovi utječu na zube i samu usnu šupljinu. ŽENA ME JE :lumen:
Koliko sam artritis utječe na ubrzano kvarenje i krvarenje iz zuba naravni i dalje me je :ajde:

Bilo je toga još ali eto samo da vam prenesem dio koliko sam uspjela neznam.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-11-2009 13:11  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
No dakle, s ovim smo se spasili. Tuš za zube.
http://www.oralb.com/hr/products/produc ... pid=pc8500

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 05-11-2009 09:52  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 21-09-2009 08:22
Postovi: 130
Lokacija: HRVATSKA-gradac na moru
sa zubićima nema šale.
mi sa tim nismo imali problema.kontrolirali smo od 3god svako 6.mj. sa 9god je dobio noćni aparatić ali kako nije bio dosljedan prošle godine dr.je preporučila fiksni.taj aparatić nam malo pravi probleme jer se nažulja ili ujede pa moramo liječiti ranice, kako sam već napisala i na onom drugom postu,to liječimo propolisom i kaduljinim listom,uspješno.ali problemi sa viličnim zglobom (koji ga je dok nismo počeli sa movalisom, bolio do plača),i sa suhoćom usta imamo nešto više problema.dr.stomatolog nas dosljedno prati, upoznata je sa problemom, i veli samo neka zvače žvakaće a da za sada neke druge mjere nisu neophodne, lakalut sa fluorom, jednom mjesečno nam je kontrola, nekad i češće kada spadne bravica npr.tako da mislim da sam sa te strane pokrivena savjetima dobrog stručnjaka. ima dva popravljana zubića (lijeva i desna šestica).

_________________
samo ozdravi mi ti..


Vrh
 Profil ICQ  
 PostPoslano: 05-11-2009 10:35  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Lida9,
da li premazujete aparatić ortondskim voskom,da ga ne žulja i da mu ne stvara ranice.
Imaš kupit u ljekarnama,i dućanima poput DM, MULLERA i dućanima sa medicinskom opremom.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-11-2009 09:45  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 21-09-2009 08:22
Postovi: 130
Lokacija: HRVATSKA-gradac na moru
dragica je napisao/la:
Lida9,
da li premazujete aparatić ortondskim voskom,da ga ne žulja i da mu ne stvara ranice.
Imaš kupit u ljekarnama,i dućanima poput DM, MULLERA i dućanima sa medicinskom opremom.

da,premazujemo,ali ipak ga nažulja,na sreću samo prvih dana kada idemo na zatezanje,ali puno nam teže padnu kada se ujede,a ne razumijem kako,svako malo zagrize sam svoj jezik ili obraz??dr.kaže da je to zato što mu se pomjeraju zubići pa je drugačiji osjećaj u ustima on naviknutog?? :?: valjda da je tako.

_________________
samo ozdravi mi ti..


Vrh
 Profil ICQ  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 79 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 26 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011