Sada je: 29-03-2024 00:33.

Artritis i zubi

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 79 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 09-11-2009 11:24  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Zubni vodeni tuš

http://waterpik.com.hr/data/lib/tekstov ... 784174.pdf

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-01-2010 21:00  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Kod nas noćna mora...A.natekli zub ili zubići,ne zna se,ne da da se pipne...sve u svemu natecena cela gornja usna,vise levo i pola levog obraza...stomatolog u hitnoj misli da je dvojka leva,koja je slomljena i pod cirkularnim karijesom (nikakva),a mozda i jedinica leva,takodje nikakva...usput saznamo da levo gore na petici postoji karijes,koji koliko pre 15dana nije postijao kad smo isli stomatologu na redovnu kontrolu...dakle,stvari se desavaju preko noci i ne mogu da verujem kako ju je sve napalo..nikad do sada nisam videla ovako lose zube,ona bukvalno ima sa 3ipo godine 5 ili 6 plombiranih zuba plus prvih 6 u gornjoj vilici pod cirkularnim karijesom od koriscenja falsice navodno,mada ja sad sumnjam da to veze nema...njoj se zubi kvare preko noci uprkos mom trudu da redovno pere zube ...ne znam sta cemo,sad pije antibiortik ne bi li joj se to smirilo da se vidi sta ce se...ja bih najradije sve te zube povadila,pa ako bude posle problema sa stalnim,preduzecemo tada nesto...ovako mi se cini da cuvajuci te zube pravimo jos veci problem,a tempirana bomba za JIA je prisutna u ustima
I da,neverovatno ali sam sigurna da ili nesto od terapije(sumnjam na pronison)utice da se zubi kvare.,ili sama JIA...ovo ne moze biti normalno

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-01-2010 21:23  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Moje je mišljenje da joj je to od lijekova! Znam da i antibiotici uništavaju, a kamoli lijekovi koje mi dajemo stalno djev+ci.
Koma je kaj je to tempirana bomba za JIA.
Nažalost, to ne ide tako da joj te mliječne povadiš jer oni bilo kakvi (pa malar i tako problematični) moraju bit tu da čuvaju mjesto trajnima. Njoj su ipka tek 3,5 god! Nadam se samo da ćete što prije to izlječit i da joj se to ne bi više ponavljalo. Probajte što ćešće ić na kontrole.
Baš mi ju je žao, držite se!!!

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-01-2010 21:24  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Jeste li vi slikali zube? Navodno se tu može vidit ako su korijeni zuba loši, nezdravi poveznica s artritisom.

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-01-2010 22:09  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
ajme mraonicus, još i to, da čovjek poludi. mozda su zubi i uzrok svega, a ne posljedica

probajte ispirati usta s kaduljom da dezinficira usta, ali mora ispljunuti..

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-01-2010 23:39  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Ne možete ni zamisliti koliko često smo kod zubara...bili smo 10.1m i od tada nam se pokvarila ta petica i ovo sve sa prednjim zubima desilo...iako sam ja naglasila zubarki zadnji put da se A.žali na kiselo na prednjim zubima,ne može zagristi npr mandarinu itd i da učini nešto...ona kao nema tu neku zastitnu plombu ili sta vec,da dodjemo pocetkom iduceg meseca(sad je trebalo) itd...i evo...zaista se sto miliona puta vec uveravam da za zubara,ginekologa i jos neke oblasti medicine ne treba stedeti novac i platiti ODMAH privatnika...nisam je do sada htela menjati jer A.fino saradjuje(koliko toliko)sa tom zubarkom,pa da ne menja,da se ne upoznaje ponovo sa nekim novim,a i M.ide kod iste pa ga A.gleda dok i on sedi u stolici i saradjuje...
Otok pomalo spada,iako evo vec pun dan dajem amoxicilin,sutra cu videti sta dalje,a o iskustvu u hitnoj juce cu vam naknadno pisati...nikad se losije u zivotu nisam osecala,kad sam na kraju ja zaplakala u ordinaciji...tip nas je jednostavno oduvao jer zaboga A.ne saradjuje...pri tom joj se nije ni obratio,da joj bilo sta lepo kaze,utesi...a dete pod otokom,trpelo nesnosne bolove i naravno da nece da zine...svako li radi medicinske poslove!!!
I jos jednom ja razocarana u nase zdravstvo!!!Pri tom smo mi izgleda ejdini grad na zemaljskoj kugli koji nema dečjeg stomatologa dežurnog vikendom,samo ovi hirirzi"koljači"koji vade zube svima,pretežno odraslima

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-02-2010 09:34  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Stalni zubi se premazuju s nečim da se zaštite (kao "zapečate" zube) ne znam zašto to ne rade na mliječnim, al možda netko i radi.

Mraonicus trebao bi se neki zubar uključiti u anjino opće lječenje, ispričaj reum., to je prestrašno

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-02-2010 09:45  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Ma niko ne zaliva mlecne zube...jednostavno kako tako ih odrzavas dok ne dodje vreme zamene...ali kod nas to nece biti izvodljivo,mislim...Licno cu traziti da ih sve povadimo,makar je vodila na stomatoloski fakultet...mislim da je to tempirana bomba u ustima kod deteta sa JIA...sta ce joj,bolje da ih nema,pa ako bude problema sa stalnim,tada cemo resavati protezama i slicno...taj cirkularni karijes na internetu vidim je specifican jer kvar pocinje od korena,tek kad vidis spolja znaci da je sisao...zamislite,jeza me hvata od pomisli da su joj prvih 6 zuba kvarni u korenu!To nije bomba nego nuklearka!Sve cu ja to njoj povaditi,sigurno
Idemo danas na bocu,pa kod zubarke pa kod Anke,ko prezivi...drzite fige da danas sto bezbolnije prodjemo

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-02-2010 09:55  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Cirkularni karijes ili karijes ranog detinjstva

Specifican oblik karijesa mlecnih zuba koji se javlja u prvim godinama zivota.Zahvata sve zube I dovodi do njihovog razaranja jos u najranijoj dobi.Neposredno po nicanju gornjih prednjih zuba u vratnom delu se nalaze naslage razlicito prebojene ispod kojh se uocava kredasta boja gledji.Vrlo brzo dolazi do stvaranja manjih kaviteta koji se spajaju u siroke kavitete,kruzno oko zuba I tako dovodeci do otvaranja cavuma pulpe I odlamanja krunica zuba.Karijes se siri kruzno,zahvatajuci celim obimom krunicu zbog cega je I dobio naziv”cirkularni karijes”.

Kako nastaje?

Glavni uzrok nastanka su rafinisani ugljeni hidrati koji su sastavni deo velikog broja svakodnevnih zivotnih namirnica ,ali I sastavni deo svih slatkih grickalica.
Cesti dnevni I nocni obroci,posebno losa navika da se dete uspavljuje I hrani u snu bocicom sa zasladjenom vodom,cajem,sokom I mlekom.

Kako ga izbeci?

S toga je neophodno da se detetu prilikom uspavljivanja ne sme duze ostavljati bocica sa tecnostima u kojima postoje seceri vec mu dati vodu ili nezasladjen caj.
Takodje da uzimanje slatkisa bude vezano za glavne obroke ,kako bi se puferski sistemi pljuvacke izborili sa zonama jace kiselosti.jer kad dete tokom celog dana”nesto gricka”puferski sistemi pljuvacke se iscrpljuju I njihov antikariogeni efekat slabi.
Terapija cirkularnog karijesa je slozena I komplikovana.Najtezi deo je ubediti roditelje da koriguju lose navike I rezim ishrane. Redovno I pravilno odrzavanje oralne higijene, redovna primena fluoride, konzervativno zbrinjavanje karijesnih lezija,vadjenje mlecnih zuba koji se ne mogu sanirati I na kraju protetsko zbrinjavanje.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-02-2010 10:03  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Pritajena infektivna žarišta kod kvarnih zuba
Pritajena infektivna žarišta kod zuba mogu ozbiljno ugroziti i ostale vitalne organe u našem tijelu ...

Zbog nemarnosti ili straha da se ide zubnom ljekaru, neki zubi toliko obole da predstavljaju pritajena infektivna žarišta koja vrlo često uzrokuju bolest drugih organa: srca, zglobova, vida, želuca i ostalih vitalnih organa i njihovih funkcija.Kod neliječenih zuba, vremenom se u zubnoj "loži" (čahurasta koštana lamela gdje je smješten zub) "nagomilavaju" razne vrste bakterija koje vremenom formiraju infektivna žarišta, koja najčešće imaju lokaciju na vrhu korijena zuba u obliku gnojne kesice - granuloma ili ciste. Ova oboljenja se mogu otkriti rentgenom zuba (u prvom redu kvarnih zuba, zaostalog korijena zuba, pa čak kod korijena nemarno liječenog zuba - gdje se zubu vadi "živac" a kanal korijena dobro ne sanira).

Tako formirana infektivna žarišta prepuna su bakterija koje se pod pritiskom zuba (naročito prilikom žvakanja) "rasprše" te putem krvi dolaze i do vitalnih organa i prouzrokuju (na njima ili u njima) razne patološke promjene odnosno oboljenja.
Naime, svaki zub (ako želite slikovito) predstavlja jedan samostalan organ sa svim vitalnim funkcijama (krvotok, nervni sistem i tako dalje). Bolesti zuba i njegovog vezivnog tkiva remete ove funkcije te zub (najviše, zbog naše nemarnosti) oblijeva a što je najgore omogućavaju se formiranja ovih opasnih infektivnih žarišta ili u "loži" zuba ili na vrhu njegovog korijena.
U praksi je bilo zaista mnogo primjera da su se ljudi godinama "potucali" od ljekara do ljekara tražeći lijeka za svoje tegobe i oboljenja - da bi im jednog dana zubni ljekar (slučajno) kod pregleda rentgenom otkrio infektivna žarišta (najčešće na vrhu korijena u obliku gnojne kesice - granuloma ili ciste)
Uklanjanjem ovih infektivnih žarišta ubrzo prođu sve tegobe a bolest bude izliječena.
Veoma je važno da kod pregleda zuba, zubnom ljekaru kažete sve o vašem opštem zdravstvenom stanju.
Redovnim kontrolama zdravstvenog stanja zuba - možete na vrijeme otkriti ili spriječiti nastajanje ovih pritajenih infektivnih žarišta koji godinama pritajeno (a da mi to ne znamo) truju zdravlje izazivajući razna oboljenja vitalnih organa i njihovih funkcija... To bi bilo ono najosnovnije što bi se trebalo uraditi da bi se očuvali zdravi zubi i otklonili štetni faktori koji svakodnevno "bombardiraju" naše zube ako ne preduzimamo osnovne i određene mjere zaštite o kojima je bilo riječi u ovoj rubrici.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-02-2010 10:08  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Najčešća pitanja o pečaćenju fisura

I kod pravilnog održavanja oralne higijene djeteta teško je, a katkad i nemoguće, potpuno očistiti sitne utore i jamice koje se prirodno nalaze na zubima. U tim udubinama nakupljaju se hrana i bakterije što povećava rizik pojave karijesa. Pečaćenjem fisura izravnavaju se utori i jamice te na taj način sprječava prodor hrane i bakterija.

Kolika je trajnost?

Istraživanja, a i vlastita iskustva, pokazuju da je pečaćeni zub zaštićen više godina. To znači da su zubi vašega djeteta zaštićeni u dobi kada je pojava karijesa najučestalija. Trajnost se povećava ako dijete pravilno održava oralnu higijenu i izbjegava gristi tvrde predmete. Zub se može ponovno zapečatiti kada se "pečat" izgubi ili istroši.

Kakav je postupak?

Pečaćenje fisura je brz i bezbolan postupak. Potreban je samo jedan posjet stomatologu. Površina zuba se temeljito očisti i osuši, kemijski se tretira površina cakline, nanese se tekućina za pečaćenje koja se zatim stvrdne pod posebnim svjetlom te se zub polira i premaže fluorom.

Koje zube treba pečatiti?

Pečatiti treba one zube koji su najugroženiji karijesom: mliječne i trajne kutnjake. Međutim, svaki zub koji ima utor ili jamicu također se može zaštititi na taj način.

Ako je zub pečaćen, je li oralna higijena i dalje važna?

Apsolutno! Pečaćenje fisura samo je integralni dio svih preventivnih mjera koje treba poduzeti da dijete može imati budućnost bez karijesa. Pravilno četkanje zuba, čišćenje zubnom svilom i redoviti posjeti stomatologu i dalje su važni za blistav i zdrav osmijeh.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-02-2010 10:10  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Pečaćenje ili zalijevanje fisura zuba
http://www.zdrav-zivot.com.hr/index.php ... isura_zuba

vadim ovaj dio teksta

U kojoj se dobi mogu izraditi prvi pečatni ispuni?
Velika većina pečatnih ispuna izrađuje se upravo kod djece. S obzirom na to da je za ispravnu izradu pečatnih ispuna potrebno osigurati suho radno polje, odnosno suhu griznu plohu koju se namjerava pečatiti, dob i kooperativnost djeteta moraju biti takve da stomatologu omoguće uspostavu tih preduvjeta. Osim toga zub koji se namjerava pečatiti mora u potpunosti eruptirati i ne smije biti prekriven okolnom sluznicom usta. Specifična dob u kojoj se ova dva preduvjeta poklope može varirati od djeteta do djeteta. Prvi trajni kutnjaci obično se pečate u dobi od šest do sedam godina.

Izrađuju li se pečatni ispuni samo na trajnim zubima?
Pečatni ispuni mogu se izraditi i na mliječnim i na traj-nim zubima. Međutim s obzirom na preduvjete nužne za izradu (kooperativnost i potpuna prisutnost krune zuba u ustima), pečatni se ispuni najčešće izrađuju na trajnim zubima. Naime, mliječni su zubi u trenutku kada se mogu izraditi pečatni ispuni nerijetko već zahvaćeni karijesom pa ih treba liječiti ili se primaklo vrijeme kada će biti zamijenjeni trajnim nasljednicima pa pečaćenje nije ekonomski isplativo. Ako ne postoji niti jedna od prethodnih zapreka, nema nikakvih razloga zašto ne pečatiti i mliječne zube.

Kada pečatni ispun ne treba stavljati?
Zube je najbolje zapečatiti neposredno po završetku nicanja krune, jer tada na njima nema karijesa. Ako se to tada propusti učiniti, a karijes se nekoliko godina nakon nicanja uopće ne pojavi u fisurnom sustavu onda pečaćenje nema smisla jer su fisure anatomski tako oblikovane da nisu sklone razvoju karijesa. S obzirom na to da se pečate samo duboke i zdrave fisure, a pečaćenje kari-jesom zahvaćenih zuba je kontraindicirano, ponekad je poželjno prije pečaćenja napraviti RTG snimku (tzv. "bite wing" tehnika snimanja), kako bi se isključilo postojanje karijesa u onim područjima zuba koja stomatologu nisu vidljiva okom

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-02-2010 19:28  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
došli sa kontrola...kod zubara ja ispričala sta se dogadjalo i da hocu da se ti zubi vade.necu da ih drzim kako su ocajni i nicemu ne sluze...ona zena otvorila prednja dva(nije bilo gnoja niti bilo cega drugog),i poslala nas na slikanje,sutra cemo ujutru opet tamo da vidimo sta rendgen pokazuje...ja mislim da ce najmanje koreni ta prva dva biti uhvaceni ako ne i sva cetiri...svakako imam nameru vaditi sva cetiri napolje,ili kod nje ili odoh privatno...nemam nameru drzati ih i strepeti svaki put sta je i zasto su nalazi krvi mozda losiji itd
Da,odemo posle oftalmologu,zena sokirana kad je cula sta se zbilo sa zubima,kaze ajde odmah da vidimo oci,vrlo cesto oci pogorsaju od infekcije narocito zuba(kaze da sam zub moze da izazove uveitis...)i da sve ide napolje po njeniom misljenju pa cemo naknadno misliti sta cemo ako stalni zubi lose narastu...briga me za to!
Sve u svemu,ja sam u ratu sa pokvarenim zubima,interesuje me samo da li ce i kakvim tempom ici to vadjenje,da li mozda neko zna...vade li inace deci po dva zuba odjednom(mislim ipak su to mali sekutici a kad vec daju anesteziju)...rece mi zubarka da ce tu ici anestezija kao kod odraslih tj injekcijom u desni...sto me ne raduje,ali ako se mora...mislila sam da jos uvek postoji ona fora u spreju...
Volela bi da, ako se vec mora ,to odradimo u sto manje navrata i sto bezbolnije,jer kako je vec istraumirana bojim se da bi ovo zaista bilo previse!
Javicu sta se zbiva
Do tada,popravljajte nasoj deci zube,svasta od njih biti moze,zubarka mi kaze da je najopasnije da mozak ne nastrada(pretspostavljam da misli na bakterijski meningistis)

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-02-2010 22:06  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Ajme mraonicus, baš mi vas je žao! Držite se i sretno!!! :dumdum:

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-02-2010 22:22  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
mraonicus u pravu si, svakako pokvareni zubi nisu dobrodošli, možda i okidaju uveitis

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 79 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 15 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011