Sada je: 28-03-2024 20:37.

Lutanje do konačne dijagnoze

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 34 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 28-10-2009 21:22  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
nidalch, dobrodošli

Pa većina djece s JIA ima upravo te simptome,otok i laganu bol.
Moja je imala samo otok i nšta više (drugi put samo vidljiv na UZV)

Vidim da dobijate "Arediu", jel to dečko ima osteopeniju?
Čim ste na MTX znači da se upala nije smirivala kad ste išli na drugu liniju lijekova uz indometacin.

Ne znam kako ti možemo pomoći?

Jeste radili HLAB27, tj tipizaciju tkiva?
Kakav mu je bio AST titar (na streptokok)?
Jeste li provjerili jel u redu sve ortopedski (npr. jesu li isključene povrede, hipermobilnost zglobova..)?
jel to nastalo nakon neke vir.infekcije?
jel kontrolirate oči redovito?
Jel imao problema s urinarnim infekcijama i konjuktivitisom?
jeste li se cjepili neposredno prije JIA?
jel imao vodene kozice neposredno prije JIA?

Znaš da sigurne metode za potvrdu JIA nema i da se do dijagnoze dolazi isključivanjem drugih dijagnoza.

Za sad toliko..

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-10-2009 21:30  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 28-10-2009 20:51
Postovi: 6
Svi ti nalazi su uradeni i svi su uredni osim HLA tipizacije koja nije uradena.Danas smo radili denzitometriju i nalaz je los :izrazena osteoporoza sa rizikom frakture.Ma ja jos ne mogu da se pomirim sa tim da moje djete ima JIA,pa zato malo lutamo.Inace,mi smo iz Sarajeva a kod nas i nema djeciji reumatolog pa smo prisiljeni da idemo u Tuzlu kod dr.koja je za sad super,saraduje sa dr.Harjacekom.Mi smo u sustini tek poceli sa terapijom jer u Sarajevu nam niko nije vjerovao da djete ima bolove tako da nista nije ni radeno.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-10-2009 21:57  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Nidalch dobro došla.
Da jako teško je prihvatit da je vaše dijete bolesno,ali tako je svima nama.
Neznam ima jedna mama koja se javljala iz Sarajeva,nadam se da ćete stupit u kontakt,odi na registrirane osobe pa nekako da si pomognete bar po pitanju liječnika.
Jer ona sa svojom kćerkom se liječi u Sarajevu,ali uvjek postoji šansa da pokušate potražiti i drugo mišljenje u Zagrebu ili Beogradu,ja znam mamu koja dolazi iz grada Žepča na Rebro kod dr Bukovac.
I nemoj očajavati bori se i pokušavaj kontaktirati nekog drugog reumatologa pa da ti pomognu što dalje.
Mislim da treba pokušati sve jer djeca su toga vrijedna.
Drži se :grli: veliki korak je što si se javila.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-10-2009 22:13  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 09-04-2009 22:43
Postovi: 130
Lokacija: ispod Kleka
Nidalch, dobrodošlica i podrška i od mene!

_________________
kćerka, 17 godina
dijagnoza:RA malih zglobova šaka, Raynaudov fenomen, JIA
prvi simptomi 2006, dijagnoza 2008
MTX, Movalis Mega omega3, Folacin


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-10-2009 22:59  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Nidalch, dobrodošla i od mene.
Vjeujem da će ti informacije s foruma bit od velike pomoći

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-10-2009 06:36  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-05-2009 12:16
Postovi: 117
Lokacija: split
nidalch dobrodošla

_________________
movalis p.p,omacor,gastal,
p.p zimpatola,p.p ibuprofen
cura 05/96


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-10-2009 08:32  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 21-09-2009 08:22
Postovi: 130
Lokacija: HRVATSKA-gradac na moru
evo i od mene dobrodošlica.

_________________
samo ozdravi mi ti..


Vrh
 Profil ICQ  
 PostPoslano: 30-10-2009 11:12  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Nidalch, za osteporozu to zna biti od sistemskih kortikosteroida, jel uzimalo dijete možda steroide na usta?
Jeste li čuli za Gavrakapetanovića u Sarajevu (mislim da je ortoped), znam da jedno dijete s JIA ide kod njega (mislim privatno), pošalji pp na "Sarajevo" u popisu članova, možda ti može pomoći s nekim info u Sarajevu

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-10-2009 11:21  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Friday, April 17, 2009
Zašto djecu često bole zglobovi

Najčešći uzrok boli u koljenu je povreda, a može se javiti i kao reakcija u slučaju smetnji u kuku...

Djeca osjećaju mnogo prolaznih bolova u zglobovima, koji nisu sasvim objašnjeni, ali su vjerovatno rezultat zajedničkog djelovanja naglog rasta i izrazite fizičke aktivnosti. Bol u peti je uobičajena za djecu u dobi između 8 i 10 godina i za razdoblje adolesencije, a često predstavlja prevelik napor za dio tijela koji raste. Bol se može ublažiti tako da se djetetu peta digne za 1,5 cm a ponekad su potrebni i ortopedski ulošci.

Opterećenje noge
Također se zna javiti i bol u listu noge, koja je rezultat mišićnog napora. Ovi bolovi se nazivaju bolovi rasta. Najčešći uzrok boli u koljenu je povreda, a može se javiti i kao reakcija u slučaju smetnji u kuku. Javlja se i kod reumatske groznice, reumatoidnog artritisa, nedostatka hrskavice koljenog zgloba, kao i kod Osgood-Schlatterove bolesti. Bol u koljenu kod djece se često javlja kod poremećaja tjelesne težine (povećanja). Bol u koljenu se javlja uglavnom u dječaka, i to posebno u gornjem dijelu potkoljenice, neposredno ispod koljena, uz otok ili upalu. Djeca se žale na bol, osobito pri hodanju, a smatra se da je ona rezultat opterećenja noge. Djeca s takvim smetnjama moraju što manje hodati i trčati, odnosno ograničiti sve aktivnosti na one osnovne. Kada je bol jako izražena, ponekad treba odležati, a nekad je čak potreban gips ili udlaga kako bi se osiguralo mirovanje. U većini slučajeva bol prolazi za nekoliko dana, a zna se ponavljati dok dijete ne prestane rasti.Djeca se često žale na bol u kuku, što može biti znak laganog nadražaja zgloba kuka ili simptom abnormalnosti. Prva manifestacija pojave te boli je hramanje te odbijanje hodanja uz plač. Djeca koja imaju neku bolest kuka obično se žale na bol u koljenu, a ne u kuku. Važno je reagirati ako su simptomi praćeni povišenom temperaturom (toksični sinovitis). što je česti oblik nadraženosti kuka u djece i obično se javlja u dobi između 4. i 8. godine života.

Bol u kuku
Uzrok je nepoznat, a simptomi su bol i hramanje uz ukočenost kuka, koji se javljaju nakon prehlade ili upale grla. Legg-Perthesova bolest najčešće se javlja kod dječaka u dobi između 4. i 10. godine života. Iz nepoznatih razloga privremeno je prekinut dotok krvi u gornji završetak bedrene kosti. Kost postaje vrlo meka i savitljiva, a liječenje se obavlja imobilizacijom ili operacijom. Vrijeme zalječenja je od 2 do 3 mjeseca. Kod bola u zglobu najčešći uzrok je povreda. Usljed udarca ili pada koža na mjestu zgloba može biti povrijeđena, a sam zglob može oteći i pojaviti se modrica.

Kad je povrijeđeno koljeno
Na mjesto povrede koljena treba staviti oblog i omogućiti mirovanje. Ako je koža oko zgloba otečena i crvena, a modrica se proširi te bol ne prestaje i dijete dobije temperaturu, hitno se treba javiti ljekaru zbog mogućeg prijeloma ili infekcije kosti (osteomijelitis). Zglob treba imobilizirati i što prije otići u bolnicu.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-10-2009 19:45  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 28-10-2009 20:51
Postovi: 6
Puno hvala na podrsci!

Kod nas traje to vec godinu dana. Djete je prvo imalo upalu kuka,zatim je pceo bol u koljenu i blagi otok.Kod nas u Sarajevu ,kao sto sam vec pisala,nema reumatologa.
Tako da doktor koji ga je do sad lijecio nije mogao da vjeruje da ga boli zglob a svi nalazi uredni (RF,ANA...).Cak su prilikom jednog lezanja u bolnici poslali psihologa koji me je optuzio da ja zdravo dijete dovodim u bolnicu,da ga psihicki zlostavljam i jos puno kojekakvih nebuloza.

Takoder,dr.nema pojma sta treba da mu radi od nalaza nego ja istrazujem po internetu i sugerisem mu. Isto vazi i za terapiju. Sto se tice kortikosteroida on ih uzima vrlo kratko (Medrol 16mg/15 dana,8mg/15 dana i sad uzima 4mg svaki drugi dan).Ljekar koji je radio denzitometriju kaze da je nalaz jako los(-3,95 ili 52%).

Trenutno smo kod doktorice u Tuzli koja saraduje sa Beogradom i Zagrebom i mi smo jako zadovoljni jer se djete osjeca puno bolje. Sto se tice terapije nakon Methotreksata (3-6 mjeseci) ako ne bude poboljsanja ide Remicade.

Zanima me dali je neko od vas upoznat sa terapijom maticnim celijama i dali pomazu kod artritisa?


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-10-2009 20:02  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Što znači "svi nalazi uredni,", pa gotovo uvijek je RF negativan kod djece i samo ponekad ANA pozitivan, ali ni to ništa ne znači za dijagnozu artritisa...ti nalazi se ne rade da bi se potvrdila dijagnoza artritisa, nego da se dobije neki osjećaj za prognozu bolesti. npr ako je HLAB27 pozitivan, očekuje se pojava ankiloznog spondilitsa kasnije, ako je ANA pozitivan veći je rizik za uveitis, ali možda treba i isključiti Sistemski Lupus..

Kakva mu je sedimentacija u krvi, CRP to su parametri upale? Što je rekao UZV, jeste li rentgen radili?

Jel tvoj dečko možda imao na početku "tranzitorni sinovitis kuka" (nakon neke viroze)?

S jedne strane dojam mi je od tebe je da nije tako loše stanje pa teško vjeruješ da je JIA, a lijekovi su udarni. Zašto? Pa ne ide se na "Remicade" tako olako nakon 3-6 mjeseci MTX-a?

Pokušava se najprije s većom dozom MTX-a, i to obično s inekcijama da se bolje apsorbira, ako ne ide ni tada, promijeni se MTX u npr. Aravu..

Za matične stanice, ne znam...dotle nismo stigli

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-10-2009 20:07  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Da li je isključena ova bolest:

Osgood-Schlatter?
http://blog.ritelefax.hr/post/2004/05/0 ... atter.aspx


Perhesova bolest
http://www.braconline-arhiva.com/index. ... Itemid=746

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-10-2009 20:57  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 28-10-2009 20:51
Postovi: 6
Pa svi nalazi uredni znaci da je CRP uvijek miran(osim kad ima temp.)SE12/22,svi ostali krvni nalazi o.k. osim ovog zadnjeg celularni imunitet(vec sam pisala o tom nalazu).Djete je imalo povredu vrata u skoli(pao je sa stolice na leda i navodno povrijedio vrat)nak cega je kroz 5 dana dobio upalu kuka.Nakon toga je ubrzo ta bol presla na koljeno.Naime on nema uobicajene simptome JIA (ni jedan zglob nikada nije puno natekao,nema jutarnje ukocenosti) samo bol i tada on stedi nogu po mjesec dana.Doktorica koja ga sada lijeci kaze da je sigurna u JIA da cak i osteoporoza upucuje na to.Sto se tice UZ nalaz pokazuje na blagi izljev sinovijalne tecnosti,radena je i magnetna rez. nalaz takoder ukazuje na blagi izljev .Dr. kaze da je najbitnija klinicka slika djeteta i stavila ga je na MTX zbog toga sto bolest traje vec godinu dana a on nije uopste lijecen.Kad smo bili u bolnici zadnji put(kad je ukljucen mtx)dobio je jeki bol u glavi nakon toga je povratio i tada je dobio groznicu i zavrsio je na intenzivnoj njezi.Temperaturu nije imao.To je trajalo nekih 3-4 sata nakon cega je bio skroz o.k.Inace to mu se desavalo i prije mozda 2-3 puta.Uglavnom doktorica kaze da je sve to normalno kod JIA.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-10-2009 21:38  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Tipično JIA počinje nakon povrede, pa dijete često završi u longeti. Dakle to je najčešći "okidač" kod JIA pored virusne infekcije.

Mislim da taj vaš "blagi izljev" zapravo potvrđuje dijagnozu JIA.
Jutarnje ukočenosti ni otoka ne mora ni biti i krvna slika može biti potpuno mirna kod JIA, na to se nemojte oslanjati.
Nidalch mislim da imate ispravno lječenje sada i da samo trebate biti strpljivi da lijekovi prodjeluju, a čvrsto vjerujem da hoće.

Ono što mene više brine je ta glavobolja (kao migrena?), to se treba još ispitati, ne bi rekla da je to uobičajeno kod JIA. Ne znam jel vam savjetovan pregled kod neurologa, snimanje glave EEG ili nešto slično? Morate naći uzrok toga. Imajte u vidu da su to sve različiti specijalisti u pitanju i za svaku tegobu treba ići specijalisti koji se tim bavi.

Moja cura recimo ima "hipermobilnost zglobova- joint hipermobility" tj "koljeno u recurvatum" što je nasljedno, a može izazivati i bol i oteklinu koljena, pogotovo kod preopterećenja ili krivih doskoka. Neki puta se jednostavno zaboravi na takvu dijagnozu, a utvđuje se običnim manualnim pregledom zglobova.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-10-2009 21:42  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
i još nešto, možda da snimite sve zube...

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 34 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 17 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011