Sada je: 28-03-2024 14:24.

3. linija lijekovi AntiTNF-biološki: Enbrel, Remicade,Humira

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 20 poruka ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 03-11-2008 15:52  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Da li je netko koristo Anti-TNF lijek?

Enbrel (etanercept)
injekcije jednom tjedno
..is a dimeric fusion protein produced in genetically engineered Chinese hamster ovary cells

REMICADE® (infliximab)
daje se infuzijom u bolnici svakih 4-8 tjedana
..chimeric (mouse-human) monoclonal antibody directed against TNF

Humira (adalimumab) - U USA daju kad dijete ima i uveitis.
Daje se injekcijama svaki drugi tjedan, za razilku od Enbrela koji se daje svaki tjedan.
....the first and is currently the only fully human monoclonal antibody


Zadnja izmjena: kate; 29-01-2009 15:51; ukupno mijenjano 7 put/a.

Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-11-2008 10:44  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 27-10-2008 10:18
Postovi: 75
Lokacija: Rijeka
Mi nismo, ali je velika mogućnost da hoćemo, pa evo ono sto sam ja ukratko saznala o tome.
ANTI TNF lijekovi su relativno nova stvar u liječenju reumatoidnog artritisa i daje se drugi lijekovi ne uspijevaju zaustaviti bolest - dakle mora proći izvjesno vrijeme liječenja drugim lijekovima ( prvenstveno METREXom) i moraju se prije toga obaviti neka ispitivanja.
To su biološki lijekovi, jako skupi --Našla sam da jedna doza dođe oko 600 USD i tri takva lijeka su registrirani u Hr i idu na recept. Tj. Daju se u bolnici i idu na trošak bolničkog proračuna.
Ako što krivo govorim neka me netko prosvijetli molim vas.
Daju se injekcijama doma ili intravenozno u bolnici - učestalost ovisi o težini bolesti - od dvaputa u tjedan dana do jednom u dva mjeseca.
Učinkovitost: kažu da se bolest zaustavlja u __ % slučajeva. (zaboravila sam koliko - pa da me netko ne opere zbog lažnog iskaza...)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 10-04-2009 10:29  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Hvala Marijana:

Od bioloskih tj anti TNF je dostupan enbrel,remicade i odskoro humira,kod vas u Hrvatskoj.
Enbrel je najsire primenjivan,daje se sva puta sedmicno u obliku podkoznih injekcija...kazu da je ok za artritis ali za uveitis i ne toliko,cak se i desavalo da deca prvi napad uveitisa dobiju pod enbrelom!!!Poznato je da su jako jako dobri,protivupalni lekovi dok god se daju ali kad se prestane sa njima,po pravilu se simptomi vracaju!
Zato se daju sa MTX zajedno,pa ako dete udje u remisiju skida se prvo enbrel ili drugi anti TNF a ostaje mtx...
Remicade(infliximab) je lek napravljen od celija misa,genetickim inzinjeringom,kao i ostali,ali njegova mana je sto s edaje u inguziji koja kapa vise od 4 sata i najcesce zbog JIA u frekvenciji 0,2,6 nedelja pa na svakih 8 nedelja nadalje...ali ako dete ima i uveitis daje se cesce,na svakih 4 nedelje tj jedanput mesecno...
Nikad se ne znaju nezeljene reakcije Remicade,neko dobro podnese a neko dete dobije teske anafilaticke sokove...ali kao i sa svakim lekom...
Humira ili adalimubab je noviji lek,koji se daje u podkoznim injekcijama svakih 2 nedelje,ali zna se da poprilicno peku,injekcija sama po sebi ne ubod...od ljudskih su celija napravljene pa bi trebalo da ima manje nezeljenih efekata...ali H,kaze da se ne moze tek tako odobriti ni kod vas ni u Evropi uopste za decu mladju od 12g(SAD za 5g)
Postoje i Anakirna i drugi bioloski,manje poznati i manje upotrebljavani,ovi su najcesci...
I naravno,niko ne zna kakvi ce ne daj Boze nezeljeni efekti tih lekova biti za 20 ili 30g...jednostavno NOVI SU
I mozda i najvaznije je da su jako skupi,poudano znam da je je enbrel oko 500evra(ne znam samo koliko pakovanje),Remicade 500evra 1 bocica infuzije a Humira 1100evra 2 injekcije od 40mg(manje doze su verovatno jeftinije)

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 05-11-2009 14:36  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Sigurnost i korist bioloških lijekova
http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/po ... h_lijekova

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 05-11-2009 21:34  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Mi nismo zasad,a tko zna što nas čeka u budućnosti.
Ja se nadam čvrsto OZDRAVLJENJE

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 21:52  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Dalamatinka, Larin tata, a i ostali ako vas ima koji dobivate Enbrel.

Kako ga dobivate, koju dozu i gdje ga dobivate?
Koliko često radite krvne pretrage?
I ima li nekih nuspojava?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 22:10  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 01-10-2010 21:55
Postovi: 184
Kako ga dobivate, koju dozu i gdje ga dobivate?
Koliko često radite krvne pretrage?
I ima li nekih nuspojava?[/quote]

Evo ja ću prva... :)
Prima se subkutano u nadlaktice,nadkoljenice i može po stomaku... ( ja malenoj dajem u rukice )... Ima pakovanje od 50 mg i od 25 mg... Moja cura prima jednom tjedno po 15 mg ...
Nemam sad papir kraj sebe pa da ne pucam u prazno za nuspojave, sutra ću prepisat ako ko želi...
Inače se ljek drži u frižideru ( meni jučer se pokvario, zato sam primistila ljek skupa sa papirom )
kad je moja curica prvi put primala ljek, išli smo drito na Srebrnjak i morala je ostat jednu noć u bolnici da se vidi kako će Enbrel na nju djelovat i oće li imat nuspojave...
Ali srećom ga je odlično podnjela...
Ako šta san šta izostavila pitajte .... :frajer:

_________________
Curica 2007
-oligo06/08
-solumedrol07/09
-punkcija oba koljena/ljevi skočni01/10
-Mtx09/09,-Nalgasyn04/10,-Enbrelo5/10
-Remicade, -Actemra

Nedamo se ...


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 22:19  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Ma lako ja nadjem nuspojave s papira, nego jesi ti nešto primjetila, npr. mučninu, glavobolju, proljev, razdražljivost...

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 22:23  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 01-10-2010 21:55
Postovi: 184
Nisam, odlično ga podnosi... Nije se na ništa tužila a nisam ni ja ništa primjetila... bar do sada - a nadam se i dalje... Evo baš ga je danas primila... :angel:

_________________
Curica 2007
-oligo06/08
-solumedrol07/09
-punkcija oba koljena/ljevi skočni01/10
-Mtx09/09,-Nalgasyn04/10,-Enbrelo5/10
-Remicade, -Actemra

Nedamo se ...


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 22:24  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
ako možeš stavi u potpis od kad dobiva Enbrel.. thanx

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 13:44  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 01-10-2010 21:55
Postovi: 184
Evo ja ću malo napisat o Enbrelu, nadam se da neće nikom smetati....


1.ŠTO JE ENBREL I ZA ŠTO SE UPOTREBLJAVA
Etanercept,djelatna tvar u Enbrelu,napravljen je od dva proteina ljudskog porijekla.Koči aktivnost drugog proteina koji u tijelu uzrokuje upalu.Etanercept smanjuje upalu povezanu s bolesti koju ima dijete za koje skrbite.

Djetetu za koje skrbite je propisan Enbrel za liječenje poliartikularnog juvenilnog ideopatskog artritisa koji zahvaća više zglobova.Enbrel je namjenjen djeci i adolescentima starima 4 i više godina kada lijek koji se zove metrotreksat nije imao zadaovoljavajući učinak ili je neprikladan.


2. MOGUĆE NUSPOJAVE
ALERGIJSKE REAKCIJE: Problemi sa gutanjem ili disanjem, oticanje lica,grla,ruku ili stopala,osjećaj nervoze ili zabrinutosti,osjećaj pulsiranja,pojava iznenadnog crvenila kože ili osjećaja topline,izražen osip,svrbež ili urtikarija(izdignute mrlje crvene ili blijede kože koje često svrbe)

OZBILJNE NUSPOJAVE:Ako primjetite bilo koji od sljedećih događaja,dijete će možda trebati hitnu medicinsku pomoć.
Znakovi ozbiljne infekcije, kao što su visoka tjelesna temperatura koja može biti praćena kašljem skraćenim dahom,zimicom,slabošću ili toplim,crvenim,osjetljivim,bolnim područjem na djetetovoj koži ili zglobovima.
Znakovi poremećaja krvne slike,kao što su krvarenje,modrice ili bljedilo.
Znakovi poremećaja živaca,kao što su utrnulost ili trnci,poremećaji vida bol u oku,pojava slabosti u ruci ili nozi.
Znakovi pogoršanja zatajenja srca,kao što su zamor ili skraćenje daha prilikom aktivnosti,oticanje zglobova,osjećaj punoće u vratu ili abdomenu,kratkoća daha ili kašalj tijekom noći,modra boja djetetovih noktiju ili djetetovih usana.
Ovo su rijetke ili manje česte nuspojave,ali su ozbiljne(rijetko neke od njih mogu biti fatalne)

OSTALE NUSPOJAVE:
VRLO ČESTE: infekcije(uključujući prehlade,upale sinusa,bronhitis,infekcije mokračnih puteva i infekcije kože.Reakcije na mjestu uboda(uključujući krvarenje,modrice,crvenilo,svrbež,bol,otok)
ČESTE:alergijske reakcije,povišena tjelesna temperatura,svrbež,nastanak antitijela protiv normalnog tkiva(autoantitijela)
MANJE ČESTE:ozbiljne infekcije uključujući upalu pluća,infekciju dubokih slojeva kože,infekciju zglobova,infekciju krvi i infekcije na različitim mjestima.Lokalizirani otok kože (angioedem),smanjeni broj trombocita,urtikarijaosip,upala ili ožiljkasto zacjeljivanje pluća.
RIJETKE:Ozbiljne alergijske reakcije uključujući izraeno ograničeno oticanje kože i piskanje u plućima pri disanju.
Istovremeno smanjenje broja trombocita,crvenih i bijelih krvnih stanica.Poremećaji živčanog sustava(sa znacima i simptomima sličnim onima u multipleskleroze ili upale vidnog živca ili leđne moždine).Tuberkuloza,pogoršanje kongestivnog zatajenja srca.Napadaji,lupus ili lupiodni sindrom,upala krvnih žila u koži,smanjenje broja crvenih krvnih stanica,smanjenje broja bijelih krvnih stanica,smanjen broj neutrofila (vrsta bijelih krvnih stanica),povišene jetrene probe.
VRLO RIJETKE: zatajenje krvotvorne funkcije koštane srži da proizvede ključne krvne stanice.

_________________
Curica 2007
-oligo06/08
-solumedrol07/09
-punkcija oba koljena/ljevi skočni01/10
-Mtx09/09,-Nalgasyn04/10,-Enbrelo5/10
-Remicade, -Actemra

Nedamo se ...


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 14:35  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Dalmatinka je napisao/la:
Evo ja ću malo napisat o Enbrelu, nadam se da neće nikom smetati....


bravo dalmatinka, to je se traži

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 16:35  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 01-10-2010 21:55
Postovi: 184
ma naravno :frajer: ... da i ja nešto pametno napišem...

Nego ja ću još nadovezat se...

ODABIR MJESTA UBODA
Tri preporučena mjesta za injeciranje Enbrela upotrebljavajući PSF su : prednja strana bedra,trbuh:osim područja 5cm oko pupka i stražnja strana nadlanice.
Ako si djete samo daje injekciju, ne smije se koristiti zadnja strana nadlanice.

Za svaku novu injekciju treba odabrati drugo mjesto. Svaka nova injekcija mora se dati najmanje 3 cm od starog mjesta.
Injekcija se daje subkutano ( pod kutem 45* - 90*)

Enbrel se može uzimati bez ili sa hranom i pićem.
Odgovarajuća doza za dijete mijenja se sukladno njegovoj težini...

Ne očekuje se da će upotreba Enbrela utjecati na sposobnost upravljanja vozilima ili strojevima (možemo dati djeci da upravljaju biciklom) :D Šala mala!!!!

_________________
Curica 2007
-oligo06/08
-solumedrol07/09
-punkcija oba koljena/ljevi skočni01/10
-Mtx09/09,-Nalgasyn04/10,-Enbrelo5/10
-Remicade, -Actemra

Nedamo se ...


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-11-2010 21:02  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Dalmatinka- kakva su vaša iskustva s Enbrelom i daješ li ga ti ili?
Nama je onaj dr u USA rekao da su oni jako ZA Enbrel, ako se pokaže da MTX kroz 6.mj. uzimanja ne može pomoć.

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-11-2010 08:05  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 01-10-2010 21:55
Postovi: 184
rola je napisao/la:
Dalmatinka- kakva su vaša iskustva s Enbrelom i daješ li ga ti ili?
Nama je onaj dr u USA rekao da su oni jako ZA Enbrel, ako se pokaže da MTX kroz 6.mj. uzimanja ne može pomoć.



Ja sam jako zadovoljna njegovim učinkom... Od kako je njega počela koristit,otoci na koljenima su se totalno povukli...
Zglobovi su sada lipi, mada zadnja 4 puta nije gledana na uvz pa ne znam stanje unutra...

u početku san je vodila da joj daju, bilo me strah i mislila sam da neću nikad moć dat ja... E onda sam počela ja davat i davala sam skoro 4 mjeseca, e onda sad kako mora vadit krv svaki tjedan nekako mi je žao pa sam opet počela je vodit da joj sestra da injekciju... ali nije problem skros je mala igla i tanka,rekla bi lipa igla...
Nuspojava srećom nije imala, da kucnem !!! i dr. je rekao da će ga uzimat najmanje godinu dana.

Samo ne znam ako piše da Tek ako MTX ne djeluje da se uvodi, A ona evo ima skoro 6 mj. uzima i jedno i drugo...

_________________
Curica 2007
-oligo06/08
-solumedrol07/09
-punkcija oba koljena/ljevi skočni01/10
-Mtx09/09,-Nalgasyn04/10,-Enbrelo5/10
-Remicade, -Actemra

Nedamo se ...


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 20 poruka ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 6 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011