Sada je: 28-03-2024 18:38.

Tia se pridružuje

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 61 poruka ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 16-03-2010 22:14  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 10-03-2010 20:45
Postovi: 69
Bok svima, :D došlo je vrijeme da se i ja "ubacim"! Zadnjih mjesec dana provodim večeri onako kako ste ih vjerojatno i sve vi u početku provodile (ubrzani tečaj na temu sinovitis & juvenilni artitis). Na tom mom edukacijskom putu itekako ste mi velika pomoć i utjeha, zato se unaprijed zahvaljujem "odboru za doček"!

A sada ukratko (iako svi znamo da je to nemoguće) - moja cura (I.) ima 4 god. i 4 mj.; prvo šepanje prije godinu i pol (bez oteklina i temperature, prolazi za 2 dana, ne javljamo doktoru), drugo šepanje prije 4 mjeseca (upala grla, visoka temperatura, bez oteklina, mirovanje, nakon par dana sve ok, na preporuku liječnika odlazimo ortopedu koji preporučuje povratak sportu - judu i kaže da ne gnjavimo...), treće šepanje prije 1,5 mj (tjedan dana nakon skijanja, spec.fizijatar locira izvorište u desnom kuku i preporučuje pretrage - RTG, uobičajena krvna slika, reuma faktori). I tu kreće paranoja, odnosno spoznaja o jednoj sasvim novoj dimenziji zvanoj "JIA", dijagnostika postaje moja opsesija, a naravno da nisam dorasla...

E, zato je tu dr L.T. Bukovac kod koje smo bili prošli ponedjeljak, poslala nas na scintigrafiju skeleta, oftamologu i ponovno vađenje krvi (dijagnoza i dalje dvojaka: sinovitis i/ili JIA) i prepisala Ibuprofen 3 x dnevno po 150mg. Sada se mučimo iskombinirati sve te pretrage kako bismo čim prije stigli do Zg po konačno mišljenje. Inače, I. je odličnog općeg stanja, apetit za deset, raznolika prehrana... Do sada sam naišla na vrlo malo iskustava sa scintigrafijom pa molim za individualni opis (doživljaj) te pretrage, nisam baš uspjela zaključiti da li je to uobičajen postupak jer se ne spominje često kod dijagnosticiranja JIA (ili mi je promaklo).

E, tako je to kada sve držiš u sebi, a onda ... bujica!
Veeeeliki pozdrav iz Pule,
Tia T. :dumdum:

_________________
Curica 2005.
11/2009 - prva sumnja na JIA
02/2010 - uveden Movalis
07/2010 - neuspjelo skidanje s Movalisa
trenutno: stabilno, kontrole svaka 2 mj kod dr. Tambić-Bukovac


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 16-03-2010 23:11  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Tia dobrodošla :grli:
Sve nas okuplja tema o kojoj uvjek se uvjek ima nešto pisati a to je JIA.
Drago mi je što si se javila i žao što se morate nositi sa svim što nosi ova bolest.
I mojoj kćerki je bilo prvo dijagnosticiran sinovitis,nakn 6 mjeseci dobilo je puno ime i prezime.JUVENILNI IDIOPATSKI ARTRITIS.
Ukratko o scintigrafiji,zbog boli u kukovima trebala je i mojoj kćerki radit se scintigrafija kostiju,ali hvala bogu bol je prestala pa tako da nismo.
Uglavnom mora ostati par dana u bolnici i pretraga traje par sati po par sati razlike,ali uglavnom prođe i ako sumnjaju na nešto bolje stisnite zube i progrmite sve to,jer bolje na vrijeme početi sa liječenjem.
A u dobrim ste rukama dr Bukovac je divna žena i dobra doktorica,mi smo kod nje već 4 g.
Držte se :grli:

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 17-03-2010 00:28  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-02-2010 00:00
Postovi: 222
Lokacija: Split
Draga Tia, dobrodosla :dumdum:
Zao mi je sto si se morala naci na ovom forumu, al nisi mogla doci na bolje mjesto. Evo i ja se jos "ucim" o JIA s obzirom da sam tek odnedavno tu. Ove mame su ti pravi izvor informacija i jedna velika podrska. Moj Roko evo puna tri mjeseca ima bolove u kuku i koljenu zajedno sa izljevima, a jos recimo nema "sluzbenu" dijagnozu. Za JIA je potrebno neko vrijeme da se dijagnosticira, pa eto i mi zivimo nekako iz dana u dan i strepimo od kontrole do kontrole. Uglavnom cuvaj zivce i sve ce doc na svoje, sav taj kaos oko terapija, pregleda i nalaza...sve se to poslozi, a vi se cuvajte i samo hrabro :angel:

_________________
Roko 12/1999
12/2009 otok lj. koljena
02/2010 ReA
05/2010 juv. spondiloartropatija
03/2012 ankilozantni spondilitis
Decortin 20 mg 5/2010-08/2010
Lubor 20 mg i Salazopyrin 500/1000/1500 mg dn
Remicade 24.03.2011
lj. koljeno punktirano jednom08/2010


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 17-03-2010 10:30  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Bok Tia, bok Pula, dobrodošli!

1. Koliko sam shvatila UZV nije gledan, jel tako? Mislim da se vide izljevi, zadebljanje sinovije...
2. Da li je ortoped isključio hipermobilnost zglobova? Tvoja cura trenira judo, pa mozda nezgodno "nabija" zglobove pri doskoku pa stvara preopterećenja. Pogledaj malo "joint hipermobility".
3. Ili možda joj se samo ponavljaju "transitorni sinovitisi kuka".. nekakva vrsta reakcije na virusnu infekciju.

Ne mora to uopće biti JIA, čak mi se čini da nije iz onog što si do sad napisala.

Uglavnom, imaš odličnog ortopeda u "Medikolu" u Zagrebu (petak popodne) koji je radio u Klaićevoj, dr Ernest Irha, ali možda dolazi u Rijeku, u polikliniku Nemec.
http://www.bolnica-nemec.hr/lijecnici.php
Mislim da je jako važno dobiti više mišljenja o dijagnozi.

Scintigrafiju je mislim radila "ksila", ali nisam sigurna da će se uskoro javiti, ja stvarno ne znam..

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 17-03-2010 10:52  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 10-04-2009 17:24
Postovi: 183
Lokacija: ravna slavonija
evo još jedna mama i dijete na forumu
ali eto, šta da ti kažem i mi sve ovdje na forumu smo jako puno naučile jedna od druge, pa ćeš tako i ti, jer se ne možeš svega sjetiti kada dođeš k dr na pregled
mi se borimo već dvije i pol godine s jia, a ima ovdje koji su puno duže (nažalost)
nadam se da vi nećete morati biti tako dugo s nama ( zbog jia) jer koliko sam shvatila dijagnoza još nije potvrđena, a nadam se da ni neće...
puno pozdrava iz ravne slavonije i držite se ... :grli:

_________________
lucija 2004
otok l. koljena 07.07
punk. 08.07, 12.07
pogoršanje 04.08, decortin 1 mj
nastavak mtx, nalgesin, folacin
3. punk. 20.01.10 5mg lederlola i.a. desno koljeno
bez lijekova od 05.10
27.09.10. izliječena

trenutno smo u narančastoj fazi


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 17-03-2010 23:39  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 10-03-2010 20:45
Postovi: 69
Cure, neizmjerno sam vam zahvalna na podršci koja u ovom trenutku (što traje kao vječnost) stvarno dobro dođe. Zaista ste super ekipa :bravo: , svaka čast.

Razmišljala sam i ja o hipermobilnosti, ali sam sad već toliko zbunjena vlastitom dijagnostikom :bluk: da je bolje najprije napraviti sve pretrage i strpiti se još malo kako bismo čuli podrobnije mišljenje dr. Lane.
Što se tiče dr Irhe, baš mi je drago da ste ga preporučile jer su mi i neki poznanici iz Pule ukazali na njega pa ćemo ga svakako konzultirati (čim se malo prorijede ovi neprekidni posjeti doktorima - ako se prorijede).
Inače, moj kunjado koji živi i radi u Veneciji, a specijalist je fizikalne medicine i rehabilitacije, također je analizirao dosadašnje nalaze i složio se sa poduzetim mjerama, ali i ugovorio konzultacije sa jednim talijanskim dječjim reumatologom kako bismo mogli usporediti terapeutske postupke tretiranja JIA. Čim budem imala detalje sa tog razgovora, javiti ću, možda bude nekih interesantnih novosti sa zapada.

Oprostite što skačem sa teme na temu, ali obično se računala dohvatim negdje oko ponoći pa mi je koncentracija nula. Sutra idemo oftamologu (prvi put). Nadam se da će biti ok. Svakako se čujemo! Hvala još jednom!

_________________
Curica 2005.
11/2009 - prva sumnja na JIA
02/2010 - uveden Movalis
07/2010 - neuspjelo skidanje s Movalisa
trenutno: stabilno, kontrole svaka 2 mj kod dr. Tambić-Bukovac


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 18-03-2010 00:18  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Tia,i od mene dobrodošlica iz Beograda.
Držim palčeve za pregled očiju!
Konsultujte se sa Italijanima...oni su vodeći u pedijatrijskog reumatologiji,naročito iz Genove,dr Ruperto i ekipa.Imas sve na PRINTO sajtu
Javi sta je bilo sa ocima...
Za scintigrafuiju cu ti se raspitati i javiti,radila je jedna mala devojcica iz Bg,sa cijom mamom sam u kontaktu

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 18-03-2010 11:46  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Tia sretno u svakom slučaju, javi nam se
sa što boljim vijestima. :grli:

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 19-03-2010 11:27  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 10-03-2010 20:45
Postovi: 69
Bok cure, hvala svima na dobrodošlici i podršci. Pusa iz Pule :grli:

Evo, jučer smo bili kod oftamologa (naravno, "preko veze" jer su nas redovnim putem naručili tek za mjesec dana) i nalazi su uredni (iako ne uspjevam iščitati ni jednoga slova koje je doktor našvrljao, ali kaže da je sve ok). Pregled je prošao odlično (bez drame), pogledali smo dan prije epizodu crtića Pepa Pig u kojoj odlazi kod okuliste pa nam se to odlično tematski nadovezalo.

Inače, javio mi se moj kunjado from Italy koji se konzultirao sa nekim svojim kolegama liječnicima pa kaže da su jedinu primjedbu na dosad poduzeto imali što se tiče Ibuprofena - navodno ga smatraju prejakom preliminarnom metodom jer obzirom da dijagnoza još nije potvrđena kažu da bi bilo dovoljno djelavati nečim blažim (npr. običnim aspirinom). Ipak, kako doza nije prevelika (450 mg dnevno) savjetuju da se strpimo i pridržavamo naputaka do dijagnoze (što ćemo, naravno, i učiniti).

Drage moje, ovo je bilo brzinsko javljanje, hvala što ste podmetnule "rame za kukanje". Pozdrav,

_________________
Curica 2005.
11/2009 - prva sumnja na JIA
02/2010 - uveden Movalis
07/2010 - neuspjelo skidanje s Movalisa
trenutno: stabilno, kontrole svaka 2 mj kod dr. Tambić-Bukovac


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 19-03-2010 11:35  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Šta je kunjado :bigg: ?

Aspirin kao ni andol se ni za živu glavu ne daje djeci, ima neka opasnost kojoj se ne mogu sjetiti imena.
Inače, ako je JIA u pitanju doza mora biti onakva kakvu propiše reumatolog inače ga uzalud pije, neće imati efekta.
Većina djece je na "Movalisu" (pije se jednom dnevno za razliku od ibuprofena),ali to ovisi od reumatologa (neki daju i maloj djeci, neki tek nakon 7-8 godine)

Najvažnije od svega je da su okice OK :dumdum:

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 19-03-2010 17:00  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
kate je napisao/la:
Šta je kunjado ::


šogor

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 19-03-2010 17:02  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Draga Tia- dobrodošla i od mene!!!!

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 19-03-2010 20:07  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 10-03-2010 20:45
Postovi: 69
Da, stvarno, prijevod za kunjado je šogor, tako vam je to kad imate posla sa Istranima... Sorry. :oops:
Inače, kad je govorio o aspirinu moj je šogor sasvim sigurno mislio na neku "dječju" inačicu, pitati ću.

U međuvremenu (od jutros) I. je dobila temperaturu (39) pa smo skočili do liječnika i dobili Klavocin za liječenje jake upale grla. Uzeli su i briseve, pa da vidimo da li će se ukazati kakav streptokok ili neka druga beštija.
E sad, I. ne može ništa jesti jer je jako boli grlo, a mora gutati taj silni Ibuprofen i Klavocin u duetu (kao i povremeno Operil kapi da bi dijete uopće disalo). Kakve su šanse da joj to rasturi želudac? Kakva su vaša iskustva?

_________________
Curica 2005.
11/2009 - prva sumnja na JIA
02/2010 - uveden Movalis
07/2010 - neuspjelo skidanje s Movalisa
trenutno: stabilno, kontrole svaka 2 mj kod dr. Tambić-Bukovac


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 19-03-2010 22:14  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Tia imali smo i mi takve upale grla gdje nije mogla ni piti vodu a kamoli sirup,
savjet jedan nemoj davati u isto vrijeme oba sirupa.
To je tako zasad, uskoro će joj biti bolje i klavocin ide u prošlost.
Napravi razmak bar od pola sata,pokušaj,neznam dali vam je doktorica dala uz ibuprofen nešto za gastroprotekciju,tipa peptorana ili ranitala.
Ako nije obavezno je upitaj na sledećoj kontroli,moja kćer je bila tri g na ibuprofenu uz peptoran za zašitu žaluca.
Sad je prešla na Movalis i lakše nam je.
Ako smijem pitati dali radiš,i ako kako uspijevaš organizirati sve oko liječnika.
Držte se. :dumdum:

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 20-03-2010 10:21  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Tia, moja kuma je istrianka, al nema sestru, pa valjda ne znam sta je kunjado, eto sad znam, super!

Kad dajes antibiotik, najvaznije je da dajes i probiotike. Mi dajemo "Prolife" ampule, na taste.
Antibiotik pobije i lose i korisne bakterije, pa probioticima to spasavas.

Glede Ibuprofena, jako pazi da je na pun zeludac.
Moja je dobro podnosila Ibuprofen, a još bolje Movalis (s njim nikad nikakvih problema).

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 61 poruka ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 21 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011