Sada je: 28-03-2024 18:14.

Lara iz Kutine

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 8 poruka ] 
Autor Poruka
 PostPoslano: 07-02-2009 02:45  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 07-02-2009 01:57
Postovi: 32
Lokacija: Kutina
Pozdrav forumu.
Ja sam Lara, danas sam navršila 2 godine i sumnja se da imam juvenilni artritis. :?:

Smiješno, do prije koji dan nisam ni znala da tako nešto postoji...

Simptomi su počeli početkom prosinca 2008., lagano šepuckanje i otekli skočni zglob lijeve noge, kontrakcija. Šepanje je bilo izraženije nakon mirovanja (jutarnjeg i prijepodnevnog spavanja). Nakon nekoliko dana nisam više mogla hodati, pa su me mala i tata odveli doktoru. Isprva se sumnjalo na traumu, dobila sam longetu na 5 dana a kirurg je rekao da nakon toga treba razgibavati zglobi da će proći. Jedini nalaz koji je napravljen je bio RTG (koji nije pokazivao ništa, oko čega su se svi doktori složili), ali svejedno je ostalo na tome.
Nakon 2 tjedna, budući da nije bilo nikakvih promjena, kirurg me je poslao ortopedu, koji je nakon krvnih nalaza odlučio uputiti me na Šalatu u nadi da će tamo svojim iskustvom obaviti kvalitetnu dijagnostiku.
Od 05.01.2009 sam hospitalizirana na reumatološko-kardiološkom odjelu na Šalati, uz liječenje antibiotikom i ibuprofenom, jer se sumnjalo na bakterijsu upalu (septički artritis).
Kroz prva 3 tjedna stvari su išle na bolje, isprva sporo, a zatim i primjetno. Oteklina se malo smanjila (ne potpuno nestala), a zglob je postao djelomično pokretljiv, uz fizikalne terapije. Bilo je vrijeme da idem doma...
Wrong! :x Već je i otpusno pismo bilo spremno, međutim onda sam dobila temperaturu, nos mi je počeo curiti (obična respiratorna viroza valjda) i oteklo mi je desno koljeno, s kojim dosad nisam imala nikakvih problema. I sada se sumnja u dijagnozu koja me je i dovela na ovaj forum. Trenutno me liječe kortikosteroidima (Dr. je rekla da ibuprofen nije imao učinka), i kažu da se koljeno popravlja...

Eto, ja sam Larin tata i, nakon što sam pročitao dobar dio postova ovdje, odlučio sam se javiti a ne ostati još jedan anonimus koji samo čita i ne daje povratnu informaciju. Sve što znam o ovoj bolesti naučio sam u zadnja 2 dana, otkad ju je doktorica prvi put spomenula. Post je malo duži ali htio sam detaljno opisati tijek kako bi mogao poslužiti za kvalitetno razumijevanje problematike od strane vas, koji ste u ovome silom prilika puno iskusniji, i kako bismo mogli o tome raspravljati, i izvući neke kvalitetne zaključke.

Ono što još znam je dajoš uvijek postoji šansa da je upala skočnog zgloba zaista bila uzrokovana bakterijom (pretpostavljam streptokok, ali to nam nisu rekli), te da je upala koljena jednostavno reakcija na virusnu upalu koju je dobila (reaktivni artritis valjda), te da je riječ o akutnom a ne kroničnom problemu. No kako uvijek idem s parolom "Nadaj se najboljemu ali očekuj najgore", pripremam se na mogučnost da je zaista riječ o JIA.

Inače, Lara je jako živahna, puno jede (sve sestre na odjelu je hvale da nemaju nikakvih problema s njom ni u pogledu hrane ni u pogledu ponašanja) i voli se puno kretati. Nije izbjegavala hodanje, osim u onim trenucima kad je baš imala bolove i nije mogla stati na nogu. Dakle po svim ostalim naznakama, nikakvih vanjskih simptoma osim spomenutog skočnog zgloba i koljena nema. Eto bar me tješi da nije riječ o sistemskom JIA-u.

Za sad toliko, danas joj je rođendan pa idemo u posjet, dobili smo specijalnu dozvolu za izlazak u grad :)
Puno toga bih još htio reći, ali bit će vremena, ne treba se ispucati odjednom.

_________________
r. 07.02.2007.
Simptomi: Prosinac 2008 lijevi gležanj, veljača 2009 desno koljeno
Dg: veljača 2009 JIA oligo
Lijekovi: ibuprofen, MTX, enbrel
Od srpnja 2010 bolest u mirovanju!


Vrh
 Profil ICQ  
 PostPoslano: 07-02-2009 12:09  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Bravo Lara, bravo tata! Dooooobrodosli!!!
Sretan rodjendan maloj princezi, prije svega da bude ZDRAVA i SRETNA!

Dobar provod vam zelimo i cekamo vas ovdje s nestrpljenjem :D

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-02-2009 12:15  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Dobro došli na ovaj naš forum.
Nalazite se na pravom mjestu,od savjeta do svih mogućih informacija.
Bit će tema za razmjenjivnje i sretan rodjendan novom članu.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-02-2009 16:17  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 27-10-2008 10:18
Postovi: 75
Lokacija: Rijeka
Eto pozdrav Lari i njenoj familiji i od nas. Kupus sekta je otvorena za svakog.
Sretan rođendan Lari!! Ne dajte se!!


Čini se da je najprikladniji poklon za našu djecu jedna dobra glavica kupusa. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 09-02-2009 13:21  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 21-01-2009 13:17
Postovi: 5
kao i uvijek ja kasnim, ali tu sam.

Lara dobro došla i ujedno sretan ti drugi rođendan!

L. je smo samo dva mjeseca stariji od tebe /07.12./

Dragice, zašto treba izbjegavati tobogan??????, da li zbog penjanja ili, ako da da li to onda znači da treba ograničiti i hodanja po stepenicama /a meni se to činilo kao dobrom vježbom za mišić natkoljenice.
Vježbe pod 1, 2, 4, 8 radimo, imamo tricikl u kući, ali ne želi se voziti samo se odguruje.

Lara kada ste radili RTG da li ste bili u nekom posebnom položaju iili je ležala.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 09-02-2009 13:53  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
lucian je napisao/la:
kao i uvijek ja kasnim, ali tu sam.

Lara dobro došla i ujedno sretan ti drugi rođendan!

L. je smo samo dva mjeseca stariji od tebe /07.12./

Dragice, zašto treba izbjegavati tobogan??????, da li zbog penjanja ili, ako da da li to onda znači da treba ograničiti i hodanja po stepenicama /a meni se to činilo kao dobrom vježbom za mišić natkoljenice.
Vježbe pod 1, 2, 4, 8 radimo, imamo tricikl u kući, ali ne želi se voziti samo se odguruje.

Lara kada ste radili RTG da li ste bili u nekom posebnom položaju iili je ležala.




Pozdrav
Kad se skližu niz tobogan dočekaju se na noge,naravno da se malo brže spusta jer teško je kočit i klizat se,pa tako onaj udarac od zemlju na noge.
Nije dobar zato što zglob trpi svaki tvrdji udarac i teže dolazi do smirivanja samog otoka ako već postoji a kako je dosta osjetljiv taj dio može doći do novog.
Mi imamo riješenje da nebi patila jer djeca obožavaju tobogane.
Moje dijete se spušta tako da se dočeka na ruke znači na trbuhu.
Morate biti oprezni najbolje ako vas ima dvoje jer jedno može biti na dočeku.
Nadam se da sm objasnila ,malo smotano jer tek sam došla sa puta.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 16-10-2010 20:53  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Kako je Lara?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 16-09-2011 20:53  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
I ja ću Kate upitati,mada vidim da nisi ni ti dobila odgovor,
Kako je Lara?.
Nadam se da ste dobro i da je sve ok.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 8 poruka ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 16 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011