[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)

Sada je: 28-04-2024 09:01.

Kate (uveitis od 10 2010, operacija mrene kraj 2011)

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 319 poruka ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 22  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 29-10-2010 14:09  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Jesmo. Od 8.30h do 13.30h prolazno vrijeme. Kapali smo "myd+neosin" 4 puta.

Kontrola nakon 3,5 tjedna (Vuk)
Tyndall negativan. Sinehija 7 (napredak jer ih je uspio prebrojati, za razliku od prije), zjenica šira.
Tlak 16. Terapija ista. Kontrola za 2 tjedna.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-10-2010 15:37  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 21-05-2010 11:24
Postovi: 214
Hajde kate super, znači ide na bolje :dumdum:

_________________
curica 07/04
12/06 dijagnoza JIA
(lijevi gležanj,koljeno,prst na ruci i prst na nozi)

03/07 MTX,folacin,ibuprofen
12./09 pokušaj smanjivanja MTX-pogoršanje(12 mg)
08/10 punkcija lijevog gležnja
11/10 punkcija 2. put
11/10 Medrol 32 mg


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-10-2010 15:45  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Superiska :bravo:
Zasto nije malo smanjio kortiko ako je tyndall -?
Sta je sa midrijaticima sad?
Bice ok,rekla sam ti :grli:

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-10-2010 16:17  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Rekao je da je sve još friško i da nema razloga da se žurimo sa skidanjem kapi zbog straha od kapi.
Kaže da se može dogoditi previd koje upalne stanice, pa neka još ovako.
Ima još pigmentiranih precipitata na endotelu, ali kaže da je sve to staro, da nema novih upalnih stanica, što je bitno.
Mydriacyl, kaže da ako myd ne razbije sinehije, da neće ni atropin :?: To ne razumijem, on je izgleda baš protiv atropina.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-11-2010 00:20  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
kate,mislis rasporediti tako da ti pada samo u 12h da kapas dok je u vrticu,a ostalo kad ste kod kuce ili kako?
Za pocetak ne smes poveravati tetama da to rade,ja ne bih smela,moras sama odraditi..
Da,mi jedan dan dexa a drugi uniclofen..
Sinehije su znaci potpuno iste,onih 7 jeli?Misli li da ce jos koja puci,ili nista ne govori?
Ljuti li se sto zakazaujete i privatno ili mu je sve to ok?
Mislim da navodi vodu na vodencu da je dovoljno na Rebru,da ne placate..Vazno je da je tyndall - :bravo: Neka deca to nikada ne postignu...bice ok :dumdum:

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-11-2010 10:57  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Čudi se dr. otkud mi opet, prvo se prepao da nije nešto u redu, misli valjda da smo skrenuli s pameti :D ..al kad smo od prije zakazali, bili mi žao otkazati i htjela sam provjeriti Tyndall i na ovom aparatu, a i da pitam smijeli u vrtić.

Sinehije su iste, on želi pokušati s neosinefrinom opet, ali kad prestane bit pod atropinom.

Ovako planiram:

8.30h Myd, Max
9h Nacl
15 Myd, Max skok u vrtić
17 Nacl
21 Myd, Max
21.30 Nacl + max.mast

Kako ti se čini?

radim 8)

Uzela m. povećalo i gleda moje oči i veli " sve vidim, samo ti ne vidim sinehije" :mrgreen:
PS u subotu smo ti poslali one kapi, obično u pošti, samo je udarila pečat, pa ćemo vidjeti jel funcionira

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-11-2010 19:47  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
mraonicus, vidjeh da komentiraju da kremu prije spavanja treba izbjegavati, kao radije kap svaku minutu-5 minuta???
jeste vi koristili max kremu?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 00:05  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Hvala za kapi,unapred,nadam se da ce stici bez problema...

Mislim da je tropicamid tropicamid,bez obzira koje jacine,ne moze biti da ima ensto vise u njima ako je veca koncentracija..samo neosinefrine (fenilefrin 2,5%-10%) je samo midrijatik,nije cikloplegik,tako pise u prof A.knjizi,i koristi se u kombinaciji sa cikloplegicima kratkotrajnog dejstva za raskidanje zadnjih sinehija...mid*cikl su tropicamid 0,5% i 1%,ciklopentolat 0,5% i 1%,homatropin 1-2%...sve ti ovo prepisujem iz njene knjige o uveitisima

Pa pise jos- "Lecenje akutnih prednjih ucveitisa i recidiva aku.pred.uveitisa pocinje atropinom sce do potpunog smirivanja uveiticnog procesa,a zatim se terapija nastavlja cikloplegicima sa kratkotrajnim dejstvom kao sto su homatropin,tropicamid i ciklopentolat 1 x uvece,jer spazam akomodacije ometa rad na blizinu.Bčage forme uveitisa se lece kratkotrajnim midrijaticima 1 x uvece".
"Za raskidanje stvorenih zadnjih sinehija koristi se kombinacija adrenalina,prokaina i atropina u vidu subkonjuktivalnih injekcija"

Za mast sam ti rekla da smo svega 2 x upotrebljavali,jednom na pocetku,2008.u julu,kad so davali samo ueve nekoliko dana a drugio put u Turskoj,pri onoj velikoj upali,isto samo uvece..ne znam zasto vam nije ukinuo mast ako je tyndall -,cini mi se da je nepotrebno skroz

Da,nije los raspored,ako ti je tako izvodljivo.najvaznije je ne zaboravi da ima stalno naocare za Sunce,i ako ti se cini da je oblacno napolju,ipak ih ponesite..ja za A.imam stalno jedne u autu koje stoje,a druge nosamo sa sobom...nezgodno je narocito dok je u autu,kad probije Sunce i zaslepi ih.

Ako je hteo da razbija sinehije sto nije pozurio sto pre,cini mi se dugo do sledceg petka,ako uopste vise i ima sanse da se razbiju.

Ako ti je za utehu,zadnji put sam presingovala nasu dr da nam kaze jesu li sinehije same po sebi opasnor za stvaranje katarakte tj da li su one iako cinimo sve da nema hronicne upale,bar da ne stoji dugo,same vec nacele na neki nacin tu prednju kapsulu sociva i sad je samo pitanje vremena kada ce se pojaviti katarakta...Ona kaze da nije tako,ona iz iskustva moze da nam nabroji mnoge koji su imali i imaju i dan danas sinehije,i nose ih godinama a da nemaju kataraktu,ako je proces miran...tako da je najiopasniji hronicitet procesa,koji dovodi do ostalih komplikacija.

Mi smo inace nocas osetili dobro zemljotres,a danas sam imala poplavu u kuci,kad su mi majstori za grejanje pustili radijatore...tako da sam na ivici nervnog sloma :cuss:

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 10:32  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
U uputstvima za tropicamid piše ono što sam ti spominjala (pročitaj kad ih dobiješ) da se za cikloplegiju mora koristiti 1%, a 0.5% kad je potrebna samo midrijaza.

I ja se nadam da je tako za sinehije. Jel ih ti a. možeš vidjeti povećalom? Baš se vidi nekako kao da sivi rub ulazi u crno polje zjenice. Kortikosterodine kapi su isto važne za sinehije, navodno ih one razmekšavaju, pa lakše puknu, te da ako se zjenica može potpuno raširiti da su sinehije rješiv problem (bar po webu piše). Dr. je rekao da bi se sigurno razbile s neosinefrinom 10%, ali da to ne smije njoj dati jer ima premalu kilažu. Ništa se on ne izjašnjava o njima, osim da ćemo opet pokušati.

Po amerikancima atropin se izbjegava i daje event. zbog razbijanja sinehija, ali u tijeku upale ne, zbog opasnosti stvaranja sinehija na raširenoj zjenici (i nekog angle closure, ne znam šta bi to bilo), pa oni primjenjuju tropicamid zbog one igre pupile kako si rekla.

Dr je rekao da će bit jače djelovanje neosinefrina kad prestane djelovati atropin, pa da opet pokušamo. Da, Neosinefrine nije cikloplegija, nego nešto "simpatički..", pa se daje u kobinaciji s mydriacilom.
Napisao je "sinehije perzistiraju, ali zjenica jače raširena".

I meni se čini da je mast nepotrebna.
On smatra da mast samo produži djelovanje kapi.

Inače, on njoj od prvog dana vodi dijagnozu kao "kronični prednji uveitis". Izgleda čim su sinehije da se smatra kroničnim.
Piše da nastaju kod kroničnih ili recivirajućih uveitisa i to najčešće u granulomatoznim oblicima.

Eh majstori, majstori :roll:
Nama je auto opet na popravku :roll:

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 11:27  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Ma da i nama se od prvog dana vodi kao hronicni uveitis,samo je onaj vajni dr koji ju je zapustio napisao da je iridocylitis acuta...no,kako smo dosli kod dr A.od akutnog nema ni reci,odmah chonica..

Nemam uputstvo za tropicamid,na turskom je,sad ako stignu tvoje kapi cu procitati prvi put...da,verovatno ima neke veze ako tako kazes,mozda zato nama dr A.daje cim treba da se napravi cikloplegija odmah daje atropin.

Ameri kako sam i rekla daju kratkotrajne midrijatike,samo,jer se boje prednjih sinehija koje se stvore napred izmedju duzice i roznjace kao sto znas,koje su inace jako jako retke kod ovog naseg oblika,ali ajde...no,one ako ih ima, mogu zatvoriti put protoka ocne vodice u venski sistem (ona znaci nastaje radom cilijarnog tela,ide iz zadnje u prednju komoru,pa u prednjoj kruzi,verujem da znas i odmalzi u venski sistem putem malih kanalica tj rupica koje se nalaze u prednjoj komori u uglu napred)...pa bi onda opasnost u tom slucaju ako se stvore prednje sinehije bila od glaukoma otvorenog ugla,tako se zove...no,kako rekoh nigde nikada ni u briojnim radovima raznim nisam srela da je neko imao tu komolikaciju,u nasem tipu uveitisa

Nadam se da cete danas uspeti kapati po planu,i od sada nadalje,nazalost (obaveza koju ja imam na umu i u snu,ne mogu da se opustim kad A.ima neki mali broj kapi,sve mislim nesto cu zaboraviti...)

A. se levo oko slabo i dalje tj od samog starta siri zenica,oko 4mm do 5mm mozda,pomereno u stranu,kao prema nosu i gore,a dole i desno nista..mislim da A.ima tu cikliticnu membranu koja se javila od jakog ciklitisa prilikom prve upale,koja je kao slepila nalicje duzice za socivo...no dr tvrdi da i tu ima dosta prostora izmedju da cirkulise ocna vodica...pritisak nam do sada nije bio problem,nece valjda ni od sada

Kada cete kod dr H.?

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 13:29  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Kod. H smo naručeni 30.11, iako odluka o ukidanju reum. ambulante na srebrnjaku je donešena, ne znam što će biti dalje sa svom JIA djecom, užas nad užasima.

Jesi ikad pričala s dr. o "homatropinu" što djeluje 24h? Nitko ga nama nije spominjao, a on kao podjednako ima dobru i midrijazu i cikloplegiju, za razliku od atropina i tropicamida.

Da li su a. ikad popucale neke manje sinehije na početku ili je sve od početka isto? Na desnom nije ih ni imala? Sto puta se pitam što bi bilo da a. nije završila u longeti. Nije svako zlo za zlo, bar ste to otkrili. Dr. vuk kaže da mu u pravilu dolaze već s kataraktom. Koliko je napada a. imala do sada? Jel najduže bilo mirno onih 4 mjeseca za jedno oko?

Zašto se ne skidaju djeci sinehije laserom ili čim već, nego se čeka katarakta?
Što misliš zašto karmeli ništa nisu rekli za kataraktu? Vidim kod jacoba je mala, pa samo prate da ne raste.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 16:48  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Nisam je nikad pitala za homatropin jer ga nikad nije ni spominjala,verovatno nije bas u sirrokoj upotrebi ovde.

Da,najvise je bila mirna 4 meseca proslu ejsen a pre toga i prethodnu jesen (nadam se da ce i ovu i ne samo jesen)..za raskidanje sinehija laserom sam cula samo do dr H.,kako on to misli i gde to rade ja ne znam,ali znam da kad sam to pitala dr A.da je rekla ma kakvi,nikako,da ako bi pipnuli laserom duzicu samo zbog sinehija da bi to bilo kao da jeza ubodes iglom...drugim recima nikako ne dirati sinehije ako ne prave problem,jer svako diranje duzice izaziva nove upale i moguca krvarenja.

Secas se da sam ja A.vodila i kod Rusa,Fjodorov klinika u Novom sadu ima ordinaciju,isto je Rus rekao,ne dirati,tacnije citiram"Ne pada mi na pamet ni u najludjem snu da diram oko samo zbog sinehija..."..

Da znas da ovih dana prebacujem sa starog laptopa neke fotografije na novi,i kad je bila jako mala,2007 u leto,imala je isti izgled kolena,mogu se zakleti,ali znas kad su mali,jos ne hodaju,bucmasti onda su im i kolena okrugla...nista nikad nisam primetila,cak je moguce da je ko zna kad pocelo..

Gledam joj prstice,one kaziprste kad ej bila beba ,pa posle malo veca,oduvek je imala jako jako bucmaste,razlikovali su se od drugih prstiju,tako ad ko zna mozda se oni i nisu trebali uracunavati u onaj broj natecenih zglobva,jer je nikad nisu boleli,ni bili crveni,nista...e bih se smela zakleti ni za onaj prst na nozi...bilo kako bilo,imala oligo ili poli,sudbina i najveca bitka nam je uveitis...ali dace Bog bice sve ok,na svako moje pitanje dr A. ima li sanse da njoj to potraje citav zivot,ona se nasmeje i kaze,naravno da nece,zasto bi trajalo,samo da se docepamo 8me godine..docepacemo se i nje nekako! :dumdum:

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 19:02  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Ma te podjele na ANA neg i poz, pa oligo i poli, to je sve nekako okvirno i nije pouzdano.
Već sam na nekoliko mjesta vidjela da predlažu češće preglede i za ANA negativne.
Možda će s vremenom predlagati i tropikamid svima preventivno.

Ovdje umjesto da otvaraju dodatne reumatološke prostore za djecu, i to zajedno uz oftalmološke i fizijatriju oni zatvaraju i to malo što imamo.

Slažem se za a., vjer je to bio oduvjek oligo.
M isto ima bucmaste prste, mogli bi svih 10 proglasiti upaljenim na prvu :roll:

Te sinehije su prvo vezane fibrinom pa se mogu raskinuti, a poslije se stvori vaskularizacija i gotovo nemoguće.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 19:33  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
http://books.google.hr/books?id=tJRGu-L ... ck&f=false

Tu piše da su u granulomatoznom, sinehije široke i debele i teško se kidaju, a u negranulomatoznom uske, tanke i lako se kidaju (a u ovom i generalno nema nodula).


Jel tebi dr. a. rekla da ona ima negranulomatozni tip?


___________________________________________________________
Traditional terms have used the granulomatous and nongranulomatous monikers to describe the general character of intraocular inflammation. The term granulomatous is reserved for large, globular, mutton-fat keratic precipitates, Busacca (iris stroma) and Koeppe (iris margin) nodules, choroidal granulomata, and other indicators of pronounced severe inflammation, but with milder symptoms (eg, pain, redness, photosensitivity).

Histopathologic correlates have been established in the literature. The classic granulomatous uveitides (eg, tuberculosis, sarcoidosis, Lyme disease, lues) often are manifested by a classic granulomatous inflammation pattern.

Nongranulomatous inflammation generally describes a more benign intraocular appearance with smaller KP, less likelihood of synechiae formation, and fewer nodules.

Koeppe nodules occur on the iris sphincter margin and commonly are seen in Fuchs heterochromic iridocyclitis without synechiae formation. Koeppe nodules can be seen in HLA-B27 disease, herpetic infections, and any granulomatous uveitis. Busacca nodules occur within the iris stroma and generally are accompanied by even more severe inflammation; therefore, they are less common than Koeppe nodules. These are seen with granulomatous uveitis and never with nongranulomatous uveitis; hence, they are valuable diagnostically.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2010 21:59  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Da,secas se moje panike kad su se nodule stali ponavljati,sta je,jeli mozda sarkoidoza ili tuberkuloza...kad sam spomenula dr P.on se smejao,kaze ma kakva sarkoidoza,nema veze,ona je tipican primer JIA uveitisa...isto i dr A.nikad nije posumnjala da je nesto drugo(uvek sitni precipitati,kad smo god imali,difuzno rasporedjeni itd,nikad mutton fat precipiate nismo imali,niti hipopion ni krvi u prednjoj komori ni druge "cudne" karakteristike),kaze mi da se cesce jave Kepelovi noduli kod JIA uveitisa jer su to emsta stvaranja sinehija,a posle sam i neke clanke pronasla o tome,u Medline i drugim med.casopisima,gde se cak predlaze i preispitivanje jeli JIA uveitis zaista negranulomatizni ili nesto izmedju...A.nikad nije imala Bucaka cvorice,samo te na margini duzice,koje su nakupine vecih proteina i preteca sinehija tj ima tendenciju da se brzo stvore sinehije sa tog mesta,a kako idemo jako cesto,mi uhvatimo momenat pre stvaranja..ne znaci da se svakome ko ima sinehije ne bi videli isti cvorici da se doslo pre stavarnja sinehija,jer one sa tih mesta nastaju.

I u ovom tvom citatu vidis da je opis za negranulomatozne,da se manje stvaraju sinehije i nekoliko(malo)nodula(boldovano)...to ti je oblik nesto izmedju,ali vise fibrinozni kod ans,nazalost!

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 319 poruka ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 22  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 49 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011