Sada je: 29-03-2024 00:46.

Kate (uveitis od 10 2010, operacija mrene kraj 2011)

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 319 poruka ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 03-12-2010 13:13  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Kontrola (8,5 tjedana) Vuk., Rebro

Krvni nalazi: Klamidija negativna, ANA negativna kao i 2008, HLAB27 negativan, ALI HLA B51 pozitivan i to ga je "štrecnulo"..kaže da je taj povezan s Behčetovom bolešću (rola ti si sama to skužila i paničarila..),
http://www.printo.it/pediatric-rheumato ... bia/10.htm
iako kaže da je on to viđao samo kod odraslih i da je jako rijetka u našim krajevima, ali volio bi da imunolog to pogleda (u pon smo kod dr.H). Bolest je dobila ime po nekom turčinu, koja ironija, sad kad toliko volim turski.
Nemam sad tu tipizaciju (napisat ću večeras), ali bilo je HLA-B35, HLA-B51 i HLA-DR11

OČI: D (ono s uv): tyndal negativan, fundus OK. 3-4 puta je rekao da NE VIDI da išta pliva, da nema ništa od nove upale, da je sve mirno i da smo jako brzo sve sredili, ALI je napisao rijetke stanice u CA ...to me je ubilo jer nisam očekivala. Nisam ga mogla pitati, gledam šta piše tek napustim ambulantu. Pigm. precipitata manje. Tlak 13 (kaže tolerira se od 10 do 21), tako da je to u redu (prije je uvijek bilo 16).

Sinehije iste. Kaže da ne moraju dovesti do daljnjih komplikacija, iako su one same već komplikacija. Kaže da se može pokušati maknuti ih kirurški ili laserski,ali da je rizično jer se može oštetiti leća i dovesti do mrene, pa on ne bi dirao.

Lijevo mirno.

Drugi put ćemo gledati d.oko prije ikakvog kapanja da vidi zjenicu kako se vratila u normalu.

Terapija: Ostaje Maxidex jednom dnevno do daljnjeg, myd samo prije spavanja i 4x Naclof.
Kontrola za 2 tjedna na odjelu..neće ga biti u ambulanti

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-12-2010 14:01  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 24-10-2010 19:07
Postovi: 133
Lokacija: zagreb
Ne kužim se u uveitis(toplo se nadam da nikad neću ni morat), ali oko je bolje zar ne?.A što se tiče ovog vražjeg Turčina ne znam šta da ti kažem-nadam se da to nije tako bez obzira na nalaz. Znam, treba sad izdržati do ponedjeljka, ali ja vjerujem da će sve biti u redu...Inače, moja frendica se pati sa uveitisom, ona živi u Beču i koliko sam shvatila tamo je Europski centar za uveitis i imaju bolnicu koja se bavi isključivo njime-ako želiš mogu je pitati da se raspita malo..

_________________
J. dečko - 13 g
JIA/Stillova bolest - dijagnoza 10mj 2010
60mg Dekortina dnevno
16.11.2010. 50 mg Dekortina dnevno, 40mg Controloc
30.11 skidamo 5 mg svaka 2dana
09.12. 25 mg Dekortina dnevno

Život je nekad žut a nekad siv


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-12-2010 14:46  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Tacno znam kako si sad uspanicila,zbog tipizacije i svega ostalog.Moje pitanje je ko je radio tipizaciju,jeli to neko licenciran ,neko ko se samo tim bavi.Ako su to pojedinacne laboratorije po bolnicama,ne bih im bas verovala.Kod nas jedino je verovati centralnog laboratoriji u Klinickom centru Srbije,jednoj jedinoj.

Da nije ta tipizacija nesto tipa HLAB5,a ne 51?
Jer se Bechet zaista javlja jako jako retko kod dece i osobenost je zemalja kao sto su Japan,Kina,Tusrka..nekadasnji put svile.I Prof Tutkun u Istanbulu je vodeca u svetu za Becheta,pa zato znam.

Drugo,citam sad u dr Anke knjizi o uveitisima,da se Bechet javlja najcesce kod mladih ljudi, od 20-40g a retko kod dece. Kaze za oci da se ocne manifestacije ove bolesti javljaju 3 do 4 godine nakon oralnih ulceracija (afti) koje su jedna od glavnih osobina ove bolesti, a M. to nije imala. Takodje u 2/3 slucajeva oboljenje ociju je bilateralno,prednji uveitis je cesto sa hipopionom, osobina mu je pad vida, crvenilo oka i najvise BOL! A ona nista od toga nije imala. Da bi se postavila dijagnoza Becheta potrebno je da se javljaju sve 4 glavne osobine bolesti, a to su: recidivirajuce oralne afte, kozne lezije, genitalne ulceracije i ocna manifetsacija. U krvi su poviseni SE, CRP, javlja se leukocitoza, HLAB51 je +.
Takodje kod ocnih maniofestacija ove bolesti jako je cest zadnji uveitis, kao i totalni uveitis ili panuveitis.

Kao sto vidis blage veze nema sa vama, niti sa M, tako da sam ja ubedjena da su nesto zabrljali i da nema sanse da se o ovome uveitisu radi, nikako. Ona ima toliko sve simptome JIA uveitisa, da ne znam ni zasto ste petljali sa tipizacijom uopste. Nemoj molim te da sekiras, sve je sanirano, ide na bolje, pa cete cuti i sta dr H.misli, mada ne mislim da ce ista veliko smisliti. Dete nema ovu bolest i tacka!

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-12-2010 15:04  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Đelem, mera kitme ;)

Tipizacije se u HR rade jedino na Rebru i tamo smo ih radili, tako da su sigurne.
Nije nije taj B5 nego baš B51, baš kao i kod Dragice i Role, jako je to često u našim krajevima, i B51 i B35.
Možda smo svi mi turci :mrgreen:
Za tog behčeta je i dr. rekao da to sve što si napisala, da ide po drugim organima, pitao je za afte, osipe...
Ma nije me to uspaničilo još, on želi da i imunolog napravi obradu što je u redu, nego taj njegov napisani komentar o stanicama u prednjoj komori, a govorio je da je sve super, da se jako lagano to saniralo, da nema ničeg novog što bi ukazivalo na novu upalu NEKOLIKO PUTA, a napisao "rijetke stanice", znači da ipak nije toliko siguran ili samo želi opravdanje za ostanak terapije.

Sonia, možeš pitati kontakte u austriji, pa da imamo na forumu, možda zatrebaju.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-12-2010 17:16  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Da,mislim da je to napisao da bi imao opravdanje za nastavak terapije,meni je tako nekioliko puta dr A.isto,pa sma sumnjala da li je ipak tyndall 0.Nema tu dileme,ili vidi ili ne vidi,ako vidi makar i 1 onda je tyndall +-...sto nije,jer je rekao da nema i da je 0.Tako da zaboravi i to.
Nisam uopste u toku da je i kod Dragice i kod Role bilo HLAb51+,jeli?Ili ti vasi ne znaju da gledaju taj alel :lol: ?
Eto zato ja nemam nameru da radim tipizaciju A.
Mera kitmi,ljutfe! :D

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-12-2010 17:38  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Pogledaj pod dijagnoza, topik "HLA tipizacije", pišu detalji od svih koji su ih radili.
Ja bi i sebi i mužu napravila, da nam nije dosadno :mrgreen:

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 06-12-2010 14:58  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Kontrola kod dr. Harjačeka (nakon 1,5 godinu, 2 godine nakon ukidanja terapije Movalisom)

Iznenadio se jako kad nas je vidio.."pa šta se dogodilo"

Zglobovi mirni, bez izljeva, prezadovoljan stanjem i rekao da nastavimo sa sportovima.
Da je njen uveitis najvjerojatnije post-infekcijski jer je lječena od konjuktivitisa u 8.mjesecu, samo nije tada prepoznat.
Kaže da je ona više HLA tip nego ANA s obzirom da je ANA negativna. Da je njen problem što "neuobičajeno reagira na uoobičajene stvari" zbog HLAB51 i DR52, ali da nema govora o jako ozbiljnom sistemskom Behčetu (da je u našoj populaciji B51 jako čest), s obzirom da je imala prednji uveitis, a ne stražnji koji prati Behčeta.
Da ne dajemo Movalis. Da bi on dao lijek samo ako nebi mogli smiriti uveitis.

I da se vidimo za 3 mjeseca na kontroli s ponovljenim KKS, CRP, SE da nam savjest bude mirna, a po potrebi i ranije.

Reumatološka ambulanta ostaje na Srebrnjaku!!!!
Jako mi se sviđa tamo...

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 06-12-2010 16:10  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 21-05-2010 11:24
Postovi: 214
:bravo: kate-nadam se da sad osjećate veliko olakšanje, napokon se počinju nizati dobre vijesti

_________________
curica 07/04
12/06 dijagnoza JIA
(lijevi gležanj,koljeno,prst na ruci i prst na nozi)

03/07 MTX,folacin,ibuprofen
12./09 pokušaj smanjivanja MTX-pogoršanje(12 mg)
08/10 punkcija lijevog gležnja
11/10 punkcija 2. put
11/10 Medrol 32 mg


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 06-12-2010 16:45  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Kate,super za lepe vesti,verujem da ste bolje raspolozeni.
Mi sa losim vestima,A.ima 1+ na levom oku,orosenje,desno mirno,opet dexa 8x dnevno na levom,do petka,da se udari u glavu pocetak upale.
Definitivno je ciklicno,sa po 3 meseca mrina svake jeseni,a sad pocinje igranka...toliko sam se iznervirala da mi glava puca.
Naravno da ni najmanji znak upale nisam primetila i to me najvise isteruje iz koze!

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 06-12-2010 17:07  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
KATE :bravo: super vijesti ipak nije sve tako strašno,hvala bogu drago mi je zbog vas.
i jel to istina da ostaje R-ambulanta na Srebrenjaku jer mi je gore super, nikad gužve,čisto,uredno prozračno a dr su nabolji.
Mraonicus žao mi je, nemogu ni zamisliti kako se osjećaš. :grli: :dumdum:

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 06-12-2010 17:51  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Ajme draga moja prijateljice mraonicus, ne opet, jako mi je žao :( :( :(
Jel a.prehladjena, jel išta drugo ima osim oka?
A kako terapija dalje nakon petka do kontrole u pon ili idete u petak na kontr?
Nego jesi li ti njoj ikada radila bris oka, ne sjećam se da si mi odgovorila? Uopće ne boli, nije trauma, lakše je nego nos. Nikad se ne zna, a zašto ne isključiti npr.klamidiju na koju ne djeluju standardne antib. kapi? Znam da je klinička slika drukčija, s gnojem, ali ipak.
"Bris konjunktive za citološku analizu može biti koristan za detekciju infekcije klamidijom i gljivicama, te alergije i displazije. No, zbog cijene i premalog iskustva laboratorijskog osoblja sa očnim patogenima takav bris se rijetko radi".
Drži se!!!!!

Dragice, tako mi je rekao dr, da ima napismeno da ostaje na Srebrnjaku.
Prostor je jako lijep iako mali, i čist i ordinacija mu je super, nekako je sve pitomo jer ima prozor u sobi. Baš sam se iznenadila da mi je bolje nego u klaićevoj.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 06-12-2010 18:01  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-02-2010 12:43
Postovi: 138
Lokacija: Sisak
Kate hvala Bogu na lijepim vjestima, mislila sam na tebe i tvoju curicu danas,
znam kako ti je bilo mi imamo kontrolu 16.12. a ja već nespavam noćima.
Mraonicus držite se.

_________________
dečko Teo r.2006g
Oligo JIA oba koljena
Movalis 9 mg od 02/10
Punkcija oba koljena 04/10, 7/11, 5/12
Mtx 12,5 mg od 09/10
Bez Mtx-a od 8/12

Iskoristite vrijeme, ono umire tako brzo!


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 06-12-2010 19:11  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Nisam joj nikad radila bris,niti me je ko slao.Valjda je ona tako tipican slucaj JIA uveitisa,da niko nikad nije posumnjao na nesto drugo.

Danas razmatram hronologiju njenog uveitisa, svake jeseni pocev od avgusta(kasnog) ili pocetka septembra pocne da miruje pa do decembra,ali sve ove 3 godine isto,jesen bude mirna.Onda se po pravilu upala pojavi u decembru i to neka mala,stidljivo(sem prve godine dok mtx nije jos ozbiljno davan),i onda krece igranka,na svaka 2 meseca sto jedno sto drugo oko,taman kad se spustimo sa velikih na male kapi.Tako da je mom periodu bezbriznosti dosao kraj!
A tek sta bi bilo da nije na mTX.To ne smem ni da pomislim koliki bi tada napadi bili a jednog dana cemo morati spustati se i sa njega.

Kate,danas sam malo popricala sa dr A.o vama opet,rekla sma joj kakav je slucaj sa M.,da nema problema sa JIAm,da nikad nije ni bila na mtx.da je unilateralan uveitis,da je b51+ i ona mi kaze da nema ni govora o Becetu,da on nikada ne pocinej ocima i nikada sam(bez ospe,koznih promena,genitalnih itd)..sem toga,jako jako retko kod dece i da ako sumnjas mozda trazis da ponovis HLA tipizaciju (sumnjivo joj bilo kad sam joj rekla da vise vase dece ima b51)..no,ako dr H.zna da je cest alel u Hrvatskoj onda to i jeste.

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 06-12-2010 19:15  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Da,zaboravih,idemo u petak na kontrolu,onda cemo vdieti sta dalje.Gledala joj ocna dna,kaze da je ok.
I dalje ona prica svoje misljenje da je A.blag oblik,da ne ocekuje nikakve dalje kompliakcije tipa katarakte i sve tako.Daj BOZE!

Nije prehladjena,sve ok,raspolozena,cak malo vise i jede.Nema nikakvih ama bas nikakvih ni najmanjih naznaka da se nesto desava,cak sam joj sad zalepila onaj papir sa slikicama(optotip)i sa razdaljine od jedno 4,5m je sve procitala levim okom,a zenica je bila prosirena(onoliko koliko moze).

Do petka 8x dexa i tropicamid uvece za levo,a desno je ostalo na svaki drugi dan po 2 dexa i tropicamid uvece.
Orosenje koje ima na levom je diskretno kaze,tek pocelo,nema precipitata niti fibrina.Videcemo!

Sustina naseg lecenja je ODLAZAK NA 7 DANA!

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 06-12-2010 20:18  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Hvala cure, bila je teška noć, znate sve..prokleti strah.
Sinoć kad sam joj rekla da će kod Harjačeka, počela se nakon 5 min žaliti da je boli članak lijeve noge s prednje strane, par minuta...vjerojantno i njoj psihički sve djeluje, kao i nama.

mraonicus je napisao/la:
A tek sta bi bilo da nije na mTX.To ne smem ni da pomislim koliki bi tada napadi bili a jednog dana cemo morati spustati se i sa njega.


Nedavno ste imali konjuktivitis, možda je ipak aktivirao uveitis :?

Da li razmišljaš o biološkim ili to odbacuješ skroz, sad je a. prešla 4 godine, drukčije je ipak? Jacob je miran dugo nakon Humire. Ja se pokušavam postaviti u tvoju situaciju i draga mislim da je vrijeme za neku promjenu terapije.

Šta misliš da jednom pokušaš par dana češće Uniclofen (5-6 puta dnevno) umjesto dexa, a da ideš češće na kontrolu,mislim kad se upala smiri?

Šta misliš o beta glucanu, prirodno je, dosta skupo (rola nije primetila učinak?
http://www.mojdoktor.hr/default.aspx?pa ... ticle=4727

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 319 poruka ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 10 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011