Sada je: 28-03-2024 13:55.

Kate (uveitis od 10 2010, operacija mrene kraj 2011)

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 319 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 07-10-2010 11:26  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
pa i striber i vukojevic su na kvatricu, pol exacta

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 13:42  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 31-10-2006 20:33
Postovi: 26
Kate, kao prvo dr. Vukojević prima isključivo petkom. Broj njegove ambulante je 01/2388267 sestra Marica. Isključivo njega nam je preporučio dr. Vlahović koji je liječio I. na Rebru. Mislim da možeš i do njega doći privatno, ali ne znam sad točno moram provjeriti pa ti javim. Ne nam zašto nije terapija agresivnija sa atropinom, on je jako bitan kao što ti je mraon.rekla. Uvijek nam je dr. Vlahović govorio da se ne bojimo toliko ga kapati jer je jako važno da su zjenice oka jako raširene. Točno je da su I. pokidali sineh. inekcijama u oko i tako agresivnom terapijom.
Što se tiče Atropina nabavljala sam ga iz Zgb-a, pronađem adresu i ljekarnu pa ti javim.
Pozdrav svima.....

_________________
Plavooki: oligo JIA2003g
ANF + B27+
Medrol MTX Ibuprof.
Iridocyclitis 3/07g
Epiteliopathia
ANA - neg
Uveitis 6/08g
Spondyloarthropatia/08g. Movalis ex MTX


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 14:06  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Hvala puno Mamy.

Sutra je petak ALI PRAZNIK, ali pokusat cu.
Mi smo naruceni kod njega privatno, ali tek 19.10. jer dolazi svaki drugi utorak.

Kako primjeniti atropin, cure jel znate? Umjesto tropicamida (myd) ili nekako između svega, ne znam jel smetaju jedan drugom.

Uspjeli smo ga iskamčati o,5% u radićevoj nakon 3h lutanja po ZG od ljekarne do ljekarne. Em ga nemaju nigdje em ide na recept, ali ovdje su nas spasili na osnovu povijesti bolesti, kosta 17kn.

Cure moje vidite koliko je vazno dijeliti informacije drugima...ja lutam ko konj danima

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 14:28  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Mamy kad stigneš molim te opiši davanje inekcije u oko...

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 15:20  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
vele
"Atropin je klasični midrijatik, tj. proširivač zjenica, koji uz to opušta cilijarni aparat, tj. opušta mišić koji regulira debljinu očne leće. Tako je moguće objektivno odrediti dioptriju, ako je dijete ima, a dioptrija je često u podlozi strabizma. Atropin može biti štetan, postoji tzv. atropinizam, kada se dijete pretjerano "natopi" atropinom,pa mu se ekstremno prošire zjenice, osuše usta, srce tuče ubrzano, obrazi i koža se osuše i zarumene, a može početi i buncati. Vjerojatno zato se rade lijekovi analogni atropinu, s manjim rizikom nuspojava, i koriste kao midrijatici, iako, uz pažljivu dozažu, nema neke opasnosti niti od klasičnog atropina"

jesu vam djeca imala nuspojave od atropina?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 15:43  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 10-04-2009 17:24
Postovi: 183
Lokacija: ravna slavonija
ma kate moja ne sekiraj se za mene i moju curu
imaš se ti dovoljno oko čega sekirati da se još brineš i za mene, treba ti snaga da sve ponovo izdržiš, a znam da hoćeš jer moraš
žao mi je stvarno što vas je i to dočekalo
kao i kod vas ni kod nas nije bilo nekih velikih oteklina zglobova osim ono prvi put prije 3 godine što znači da su nam slučajevi vrlo slični u jednoj velikoj razlici, a to je uveitis... :(
šta da ti kažem draga moja, drži se, šaljem vam objema puno pozdrava
nisam te pitala kako je tvoja curica sada, mislim općenito, kako je raspoložena, je li plačljiva, ljuta mislim zbog toga trenutnog stanja s vidom?

_________________
lucija 2004
otok l. koljena 07.07
punk. 08.07, 12.07
pogoršanje 04.08, decortin 1 mj
nastavak mtx, nalgesin, folacin
3. punk. 20.01.10 5mg lederlola i.a. desno koljeno
bez lijekova od 05.10
27.09.10. izliječena

trenutno smo u narančastoj fazi


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 15:58  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Moje iskustvo sa midrijaticima je da u Turskoj A.nisu hteli ni mogli dati atropin pri upali 4+ jer ga tamo ni nema kupiti,izbacen je iy upotrebe.Ja sam pozvala dr Anku i ona mi je tada rekla,ako ima fibrina,a ima,ako ne stavim atropin imacemo sinehije i na desnom oku.Da li mislis da sam se razmisljala,odmah sam ga stavila,a turkinji na pitanje zasto su A.prosirene yenice non stop na kontroli sam slagala da sam joj ukapala tropicamid u autu pre njene kontrole jer tako kao skracujem proceduru da ne cekamo da joj se u ordinaciji sire(laz naravno).Ipak,nisam se pokajala ni sekund,znala sam sta znace sinehije i hvatanje istog.

Ja bih mozda Kate na tvom mestu par dana umesto tropicamida ukapavala njoj atropin 3 x dnevno tj u mozda u 8,14 i 20h,jedno 3 dana najmanje,pa bi videla kako ide ta zenica desna,jeli se prosirila jos vise od one velicine kolika je pod tropicamidom.Da ste vec pokidali sihenije sirila bi joj se isto tj maximalno,a ovako ako je okrugla ali ne potpuno siroka ne verujem da ste ih pokidali.I to jos pod 1% tropicamidom.
Posle bi nastavila eventualno kapati tropicamid 3 x dnevno kao sto sada radite.Dr nece nista ni primetiti jer joj je i sama ukapala a on traje i 10dana a ako i primeti kazi ko ja da si joj neposredno pre dolaska morala ukapati jer je bilo vreme za midrijazu.Inace bojazan od ambliopije od atropina ne pije vodu ako se kapa 7 dana i manje,moja je setricina kapala 2 x dnevno atropin 6 dana radi odredjivanja dioptrije.
Uradi onako kako sam ti rekla,stisni suzni kanal u unutrasnjem uglu oka,ukapaj i nece joj dospeti suznim kanalima u organizam i nece biti alergije.I ako se javi alergija se ogleda totalno lokalno,crveni su obrazi i toplina joj je onako neka,i prodje sve.A.je i to imala a imala je svega 2godine.To je moj savet.
Javi ako nema atropina da saljem odavde crnogorske.

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 16:44  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 31-10-2006 20:33
Postovi: 26
Sve ti je tako kako je mraon.rekla, na tebi je hoćeš li strepiti od atropina, znam da nije jednostavno, ali sve ovo što je mraon.prolazila i još uvijek prolazi sa A. je za mene barem dovoljan razlog za upotrebu atr.u više puta dnevno. Nama je rečeno i do 5,6 x dnevno ako treba samo da pratimo zjenicu!!! Nikakvu alergiju I. nije imao, a što se tiče inekcije, pripreme ga na način da s njime popričaju kako oni tako i ja kao mama. Prvo su mu kapali lokalni anestetik za umirivanje i ublažavanje boli i nakon par minuta ga polegnu ili u poluležećem položaju mu daju inekciju lagano ubrizgavajući koktel. Po meni, tik ispod bjeloočnice ili u samu bjeloočnicu. Dijete mora mirovati maksimalno koliko može, važna je i dob djeteta jer je ne davaju manjoj djeci a niti je mogu dati nemirnoj djeci. Važno je dijete pripremiti na sve objasniti na način koji je njemu prihvatljiv, jer teško je i ubijediti dijete da pristane na nekakav ubod u oko !! Na sreću, moj I. je bio jako strpljiv , razuman i vjerojatno dovoljno zreo za takvu stvar, ali nije svako dijete isto . Evo njegove terapije u samom startu kad je bilo jako gusto, kko bi mogla eventualno uspoređivati ili sl.
ATROPIN 0,5% SOL. 4X
MAXITROL SOL 4X
MIDRIJATIK KOKTEL 5X/ 5 DANA ZAREDOM ! /
IBUPROFEN 200MG 3X1
NOVOCEF 125MG/7 DANA
MEDROL TBL 24MG UJUTRO/8DANA SA RANITALOM 1X150MG,ZATIM
MEDROL A 16 MG/4 DANA,ZATIM
MEDROL A 8 MG/4 DANA, ZATIM
MEDROL A 4MG/3 DANA
METHOTREXAT AMP.A 15 MG 1X TJEDNO UZ FOLACIN TBL1X1

Ova terapija je provedena u razdoblju od 10.08.-31.08.2007.g
Od otpuštanja kući do slijedeće kontrole01.10.07.i dalje terapija ATROPINOM 1x,sol Maxidex 1x,i ostale lijekove vezane za artritis,i tek 19.11.07. je ostao SAMO na Atropinu 1x i da postepeno ukidamo.

_________________
Plavooki: oligo JIA2003g
ANF + B27+
Medrol MTX Ibuprof.
Iridocyclitis 3/07g
Epiteliopathia
ANA - neg
Uveitis 6/08g
Spondyloarthropatia/08g. Movalis ex MTX


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 17:51  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
jesu li fibrini isto što i precipitati, ili od toga stvaraju precipitati? na nalazu pise promjene na endotelu u obliku okruglih pečata na 6h?

jesam jednu danas, odmah u 15h

kupili smo danas malo povećalo 20 puta u ilici, dobro bi bilo da to svi nabavite, fakat sve uveća, ali jos nisam uspjela detaljno pogledati... da je dan 60h ne bi sev stigla
vadili smo i krv pa ćemo vidjeti sto ona kaze

Smartina hvala, ona je super, ne tuzi se, suradjuje za sada
Uvijek sam mislila da bi i ja i ona crkle od davanja kapi, ali to je sad beznacajan problem naspram drugih.. sad mi se sve cini "peace od cake" te ceste kontrole

ni na tel od mamy nis od vukojevica
poslala sam mu nocas mejl, mozda odgovori nesto

hvala zene, sto bi ja bez vas

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 17:57  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Mamy je napisao/la:
MAXITROL SOL 4X
MIDRIJATIK KOKTEL 5X/ 5 DANA ZAREDOM ! /


mamy jel to 5 puta primio inekciju ili 25?
što je maxitrol

u kakvom stanju je bilo i. oko u pocetku, koliko i kakve sinehije, kolika upala ... jel ista pisalo tada na nalazima?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 19:24  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 31-10-2006 20:33
Postovi: 26
Primio je 5 dana zaredom po 1 inekciju.
Maxitrol je kombinacija kortikosteroida /dexamethason/ i antibiotika/neomicin/.
Hipopion- tzv.gnoj oka-upala šarenice što je znak prednjeg uveitisa, s tim da se kod njega i u drugom slučaju radilo i o stražnjem uveit. Precitipati ili priraslice.

_________________
Plavooki: oligo JIA2003g
ANF + B27+
Medrol MTX Ibuprof.
Iridocyclitis 3/07g
Epiteliopathia
ANA - neg
Uveitis 6/08g
Spondyloarthropatia/08g. Movalis ex MTX


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 20:08  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
jesi bila s njim dok je dobivao inekcije?
koliko traje ubod i koliko boli?
da li ste vi odmah nakon atropina davale kortiko kapi ili treba neka pauza izmedju?
kako da znam jel se zjenice max prosirila,po cemu?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 21:31  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Kate,priraslice tj sinehije nastaju od fibrina(protein) koji se izlucuje takoreci poslednji kad upala pocne..prvo kad pocne napad se izlucuju mali proteini-albumini,koliko sam ja shvatila sve ove godine,kasnije celijski elementi tipa leukocita(tacnije limfociti)koji su vecu po strukturi od albumina te im je potrebno da se ta jhematookularna barijera jos malo vise narusi da bi izasli iz krvnih sudova duzice u ocnu vodicu..od njih se stvaraju precipitati,koji su sitni i zbog kruzenja ocne vodice se taloze na roznjaci(kao staklo na prozoru poredjenja radi),koja je inace providna potpuno.Kako upala napreduje jos vise se narusava ta hematookularna barijera i izlazi i fibrin,koji ima tendenciju da se slepljuje i stvara fibrinsku mrezu i lepi duzicu za socivo koje je iza nje,te se stvore priraslice ili sinehije.Kako je fibrin proteinske strukture,kapima tipa dexamethason se da ocistiti dok je u ocnoj vodici,ali da bi se raskinule sinehije treba sila koja ce ih pocupati(upravo to radi atropin i inace midrijatricki kokteli u kojima su po 2 ili 3 midrijatika)...znaci duzica se snazno kontrahuje i skupi i pocupaju se sinehije,koje po mom dubokom uverenju mogu da se pocupaju dok su sveze i tanke...cim malo ostare na neki nacin zadebljaju i tesko ih je pocupati,a o varijanti cupanja tj kidanja laserom nema ni govora...one se mogu posle pocupati ejdino u toku operacije npr neke kao sto je katarakta ako je dete ima,pa da bi dosli do sociva urade sinehiolizu tj kidanje sinehija mehanicki,ali kad su vec usli hirurzi instrumentima u unutrasnjost oka...drugo ne!Inace one ne smetaju vidu,jedina opasnost od njih je glaukom,ukoliko one zahvataju veliki obim duzice,jer je protok ocne vodice u tom slucaju zatvoren(protice iz zadnje komore koja je iza duzice u prednju koja je ispred nje) pa se usled nagomilavanja kolicine ocne vodice povecava ocni pritisak i dolazi do glaukoma..no i to se ne daj botze resdava operacijama...ipak,cak ni A.nema tu opasnost a sinehije su joj ogromne,vise od 200stepeni zauzimaju od ukupnih 360 koliko ima krug...taj ostatak od 160 stepeni ej dovoljan da ocna vodica ima svoj nesmetani tok...i A.nikad niej iamla povecan pritisak...
Ovo ti sve pisem jer zelim da znas da i ako ostanu sinehije nije nista strasno,iako je bolje da ih nema i da ih raskinete ako mozete,dok je vreme...inace znas za nas slucaj nedavanja nikakve midrijaze i iako smo se javili dr Anki svega 10dana nakon tog prvog pregleda,bilo je kasno,jer ne znamo koliko je upala pre toga stajala...Tada nam je dr Anka davala zajedno i atropin i tropicamid u istom danu po 3 x pokusavajuci da ih raskine,neke verovatno i ejsmo pokidali ali druge su ostale...isto A.nikad posle tog prvog davanja atropina nije imaa nikakvo cak ni crvenilo obraza,nista...
Ta varijanta izbegavanja atropina je americka skola,koja forsira takozvani igru pupille ili davanje kratkotrajnih midrijatika ali vise puta dnevno,da bi se zenica skupljala i sirila i da bi se tako izbeglo stvaranje novih sinehija...ali postojece ne verujem da tropicamid moze da raskine...
Kako ces da znas da je zenica skroz siroka,pa kako ne kapate levo oko i zenica mu je uska skroz,desno bi trebalo pod atropinom da bude bas jako siroka zenica,a kako ona ima svetle oci to bi se bas trebalo videti...i ne zaboravi naocare za sunce kad izlazi napolje,obavezno,cak i ako ke kisni dan!!!
O inejkciji sad ne razmisljaj,ne verujem da bi iko dao 6g devojcici inejkciju u oko,tako da idite na varinajtu kapi i udrite par dana bas po 3 x pa cete videti,mozda se ona i pozali da je bolucka,mozda ih i raskinete ako vec niste pa da se napijemo!!!
Ne brini molim te!!! :grli:

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 21:37  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Inace mislim da davanje inekcije ne boli,oni ukapaju anestetik u kapima pre toga i sibnu inejkciju,gledala sam vise puta kako dr Anka to aldno daje,kao da oko niej u pitanju,cak i 10g decaku...samo je bitno da je miran da ne povredi iglom oko.Davanje injekcija traje dok izbrojis do 2 ili 3,toliko kratko,ako je lekar vest...ali opet kazem sumnjam da bi njoj neko dao,mala je jos...
Anja je jednom na pocetku imala tu fibrinsku mrezu an desnom,boljem oku,i ja sam je svojim ocima videla kako izgleda pod biomikroskopom(dala mi dr da vidim)...to vam ej kao da ste kanuli kap mastila na oko,toliko se taj fibrin skupi i slepi i to je ustvari taj krug koji je M.videla pre neko jutro,100%...do sada verujem da ste je vec istopili kortiko kapima cak i ako ju je imala

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-10-2010 21:39  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Posle ejdnih kapi mozes da ukapas druge slobodno vec posle 5 do 10minuta,pitaj iskusnog,vise puta smo imali satnicu da nam se poklapaju kapi...ipak sacekaj malo da ona prva kap dobro prodre u oko pa stavi drugu...a i inace ako stavlajs atropin 3 x mozes sama napraviti satnicu da ti bude bar sat vremena udaljen od kortiko kapi,nije vazno to bas toliko,odredi sama

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 319 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 9 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011