Sada je: 28-03-2024 15:27.

Sto je najvaznije za roditelje..

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 41 poruka ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 09-12-2008 13:58  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Navaznije sto mozemo uciniti za dijete s artritisom je (sve jednako vazno):

1. Osmjeh na lice, voditi normalan šivot i tretirati dijete kao zdravo
2. Zdrava prehrana (raznolika s puno zelenog površa+Omega 3)
3. Svakodnevno vješbanje da se odrši gipkost zglobova. Odršavati zglobove toplim i aktivnim
4. Redovite šeste kontrole ošiju (max svaka 3 mjeseca u prvim godinama bolesti bez obzira na ANA. U Njem se ide svakih 8 tjedana)
5. Boravak na zraku

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Zadnja izmjena: kate; 23-10-2009 09:01; ukupno mijenjano 7 put/a.

Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-12-2008 10:36  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Nađite neki osobni način kako se nositi s psihičkim stresom, tako da ga drzimo pod kontrolom.

Jako je teško suočiti se s činjenicom da vam je dijete kronično bolesno,a pogotovo kad je prognoza nejasna. Međutim imajte na umu koliko postoji puno težih bolesti, smrtno opasnih, ipak je ovo jedna bolest s kojom se da izaći na kraj. I veliki broj djece do puberteta ovu bolest "preraste".

Ne treba traziti krivca za bolest bez obzira u kojim okolnostima je do nje došlo, to je jednostavno naš životni zadatak kojeg trebamo riješiti, onako kao u školi, kao štreberi.

Nekome će možda biti potrebna i psihološka pomoć. Postoje razne druge metode, a molitva je jedna od najačih.

Dijeliti iskustvo s roditeljima sa sličnim problemima je isto učinkovito, to garantiram.

Moj osjećaj je da treba ići "korak po korak" bez velikog gledanja u budućnost i koncentrirati se na rješavanje tekućih problema s bolešću.

Važno je i imati povjerenja u svog doktora. Sasvim je normalno da u početku sumnjate u dijagnozu, u lječenje, lijekove ma zapravo u sve... U principu imate osjećaj da ste samo dio pokretne trake i da ste potpuno sami "u crnoj rupi". Međutim treba uspostaviti odnos povjerenja sa svojim doktorom, a ako to ne mozete, potrazite drugog. I imajte na umu da se vaš doktor oslanja i na vašu procjenu djetetovog stanja, dakle važno je da u tom dijelu budete jasni i iskreni, o tome također ovisi i daljnji tok lječenja. Oni očekuju našu pomoć i pomozimo im da ne griješe. Nije ni njima uvijek lako s nama roditeljima izaći na kraj. No zajedno i s dobrim namjerama možemo najbolje pomoći našoj djeci, ako svaki odrađuje svoj dio posla najbolje što može.

Kako je kod ove bolesti neizmjerno važna dobra anamneza, prikupite podatke o svim simptomima, ozljedama, infekcijama, auto-imunim bolestima u bliskoj obitelji...Ako svi dođemo sa dobrim anamnezama, možda će jednog dana to našim doktorima pomoći u pronalaženju poveznice (nadam se da će biti zainteresirani). Ne zove se ova bolest slučajno "idiopatska" dakle ne zna se uzrok zapravo. Jako bi me razveselilo kad bi baš Hrvatska bila ta koja bi donijela svoj veliki doprinos lječenju JIA, nisu naši dr. baš "mačji kašalj".

Pitajte svoje doktore što vas zanima, preporucujem da sastavite pitanja na papir, u stresu čovjek zaboravi što je htio pitati. Ipak, prognozu nemojte očekivati, kod ove bolesti je sve "od slučaja do slučaja".

Možemo očekivati poboljšanja i pogoršanja bolesti. Neki će imati sreće da se neće više nikada ponoviti, no u većem broju ipak hoće. I zato treba biti spreman. No kažu da su prvi udari najteži. Ako se dogodi, to je samo "zapuhala bura" i proći će, samo treba pronaći zaklon.

Ono što sigurno pomaže je vježbanje za održavanje zglobova, ali baš svaki dan. Vježba i redovna kontrola očiju su ključ ove bolesti.

Postoje i razni tečajevi koji nam mogu olakšati borbu sa stesom, npr. Silva metoda http://www.silva-metoda.com/

Voljela bih kad bi i vi dodali neke svoje metode kako ga se pobjeđujete.

Na kraju, bez obzira jeste li vjernik, ili koje ste vjere, budite samnom.. (2 minute svaki dan u 12h)
"Molim Te pomozi našoj djeci Ani, Anji, Emi, Danijelu, Ivanu, Ivoni, Lari, Leti, Luciji, Luciji P, Hrvoju, Marleni, Mihaeli, Srđani, Roku, Tihani i svoj drugoj djecici da što prije ozdrave. Nama roditeljima dodaj snage,hrabrosti i optimizma, a našim doktorima dovoljno znanja, volje, strpljenja i sredstava da im pomognu. Posebno Te i najjače molim za ozdravljenje prekrasnih očiju našeg Ivana i naše Anje.
Leice pusa tebi gdje god bila"

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Zadnja izmjena: kate; 22-09-2009 21:50; ukupno mijenjano 5 put/a.

Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 17-12-2008 09:47  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 27-10-2008 10:18
Postovi: 75
Lokacija: Rijeka
Slažem se Kate!
Nikad ne dajte da vas dijete vidi da plačete, bitno je da se njemu/njoj olakša.
Ja se radije smijem i šalim sa njegovom bolešću. Isplačem se svakih par mjeseci - ne mogu doć sebi nekoliko dana i onda sve natrag u normalu. Tako ja podnosim situaciju, bitno je da se situacija shvati vrlo ozbiljno od početka. U cijeloj obitelji!! ( S time sam ja imala problema) Povođeni balon savjetima jednog liječnika većina ljudi oko nas je shvatila da će se sve riješiti za najdulje par mjeseci --(kao ono daš mu antibiotike i upale nestane!?!)... a evo nas već dvije godine se borimo.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 18-12-2008 20:54  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 13-12-2008 22:49
Postovi: 16
Lokacija: Sarajevo, BIH
Mi se borimo sa JIA vec godinu dana i mogu reci u tih godinu je bilo puno puno uspona i padova raspolozenja.Ali nekako guramo.Ima perioda kad je njoj bolje ili gore a u skladu s tim je i nase raspolozenje.
Uglavnom pridruzujem se svima na ovom forumu i uvijek sam tu za pomoc i savjet.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 19-12-2008 00:45  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 31-10-2006 20:33
Postovi: 26
Živjeti i ponašati se kao da je "zdravo", koliko je to moguće, a kao što su spomenule i moje "kućanice" :lol: :) , suočiti se sa nastalom situacijom , promjenom u životu, i kao obitelj jačati i znati nositi takav križ ! Svakodnevno se moliti za njih i nadati se da će biti bolje !


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 21-12-2008 22:05  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Nekad je dovoljno pozitivno misiti,da je sve ok i ima učinak poput lijeka,mada je strašno teško kad dodje kriza,kao što smo mi bili nedavno,kad nam je Se bila strašno visoka.Mada ja smatram da i dijete treba znati o čemu se radi,jer ako nedao bog dodje do toga da mora ostati u bolnici,a šta onda, mislim da je to šok.Koliko god treba živjeti normalnim životom,treba biti iskren prvo prema sebi pa onda prema svom djetetu.Puno je lakše živjeti u stvarnosti,koliko god ona nam bila teška,nosimo se snjom.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 21-12-2008 22:16  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Svaki odlazak na kontrolu mi skracuje zivot, kao da imam "mali smak svijeta" ali bas svaki put iznova. No treba gledati u dijete i ako izgleda u redu, vjerovati da je to ipak najvaznije i ne panicariti unaprijed. Ako se djete pak lose osjeca, onda odlazak dr. znaci da ce prije i pomoc stici.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 09-01-2009 22:34  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Dodala bih da je vazno i biti fokusiran ZA zdravlje, a ne PROTIV bolesti. Sto se vise misli na bolest, daje joj se veca snaga i zato okenimo sve ka zdravlju: zdravom hranom, lijepim mislima, lijepo provedenim vremenom...neka zivot pobjedi :wink:

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 09-04-2009 13:53  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Točno, Kate
slažem se sa svime...


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 09-04-2009 22:20  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 07-02-2009 01:57
Postovi: 32
Lokacija: Kutina
Lijepo rečeno... potpisujem!

_________________
r. 07.02.2007.
Simptomi: Prosinac 2008 lijevi gležanj, veljača 2009 desno koljeno
Dg: veljača 2009 JIA oligo
Lijekovi: ibuprofen, MTX, enbrel
Od srpnja 2010 bolest u mirovanju!


Vrh
 Profil ICQ  
 PostPoslano: 10-04-2009 17:27  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 10-04-2009 17:24
Postovi: 183
Lokacija: ravna slavonija
drage moje evo i mene opet
imala sam nekih problema sa ovim forumom (ili on sa mnom), jednostavno se nisam mogla ponovo logirati
eto samo javljam da sam opet ovdje s vama

_________________
lucija 2004
otok l. koljena 07.07
punk. 08.07, 12.07
pogoršanje 04.08, decortin 1 mj
nastavak mtx, nalgesin, folacin
3. punk. 20.01.10 5mg lederlola i.a. desno koljeno
bez lijekova od 05.10
27.09.10. izliječena

trenutno smo u narančastoj fazi


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 10-04-2009 19:00  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 10-04-2009 17:24
Postovi: 183
Lokacija: ravna slavonija
ne znam koliko vas vodi dijete kod dr H na Klaićevu, ( mi smo tamo )
znam samo da mi je puno lakše kada kažem luciji da ćemo na kontrolu, možda glupo zvuči, ali se čak i raduje tome, a zbog čega, zbog onog malog tobogana u čekaonici, onog malog slonića
kao da nigdje na svijetu ne postoji tobogan i taj mali tobogan nam je svijetla točka svakog pregleda jer se igra na njemu s djecom dok ja razmišljam o pregledu i čekam dr
ona si je očito našla nešto lijepo i to me spašava dok je ovako mala, a poslije ne znam
svaki naš odlazak k liječniku je njoj u stvari mali izlet...

_________________
lucija 2004
otok l. koljena 07.07
punk. 08.07, 12.07
pogoršanje 04.08, decortin 1 mj
nastavak mtx, nalgesin, folacin
3. punk. 20.01.10 5mg lederlola i.a. desno koljeno
bez lijekova od 05.10
27.09.10. izliječena

trenutno smo u narančastoj fazi


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 14-04-2009 09:18  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Mi idemo također dr. Harjačeku - on, cijeli njegov odijel i ordinacija je jedino dobro u svemu tome. Ne znam kako bi se ni mi ni Roko nosio sa svime time da njemu nije tamo lijepo i ugodno.
U zadnje vrijeme smo čak uveli praksu da može ponjet neku igračku (ili više) kad idemo na pregled, da se ima čime zaigrat, ako baš dugo čekamo....


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 14-04-2009 09:34  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Da, čekaonica i cijeli ambijent je jako lijep i uopće ne djeluje standardno bolnički, na našu veliku radost. A tobogančić je najljepši na svijetu.
Ja često ponesem balone za puhanje pa se sva djeca razvesele u čekaonici...valjda me po tome već znaju neki roditelji (kad ih zapadne da pušu :D )

Čak i ona TV (koju uopće ne gledam), meni psihički olakšava proces čekanja, jer svaki put najradije bi da sam u nekom drugom svemiru od straha i brige...onako uz TV imam dojam kao da me smiruje...

Kad H. izadje, prozove tvoje prezime i pruži ti ruku, lakše je

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 14-04-2009 20:30  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 09-04-2009 22:43
Postovi: 130
Lokacija: ispod Kleka
Imate pravo! Obično doktori čekaju u ordinaciji na uđeš. To što dr H ima takav pristu prema svojim pacjentima i roditeljima nešto je što se rijetko sreće. Je da je moja kćer već velika ali baš ona ima samo riječi hvale za svog doktora.


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 41 poruka ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 3 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011