Sada je: 28-03-2024 23:44.

Da li se dijete pod MTX-om smije cjepiti živim cjepivom?

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 150 poruka ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 11-05-2010 08:37  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
kate je napisao/la:
Reci svima u školi da ćeš ga cjepiti kad se skine s MTX-a


Misliš da mi je to dovoljno da kažem u šk.dispanzeru? Trebala sam donijet potvrdu o odgodi.

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-05-2010 08:42  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Rola nemoj se sekirati,imaš pravo odugovlačiti,i ako bi zatražila da svojim potpisom garantira da se smije cijepiti da vidiš što će onda biti.
80% liječnika tvrde da se dijete nesmije cijepiti živim cijepivima i onako kroz neki informativni razgovor saznaj.
Ali sigurna sam da nijedan nebi svoje dijete cijepio da se radi o tako nečem.
Zato ustraj za dobrobit svog djeteta jer lako je svima nama tu pričat i filozofirati ali tvoje dijete i ti najbolje znaš što trebaš napraviti.
Zato drži se i navijam za tebe i tvoju sposobnost :grli:

http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP- ... 02-761.pdf
evo tu nešto pa možda pomogne

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-05-2010 08:43  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Nije mi jasno kako silne rode sa zdravom djecom odbiju cjepljenje.
Da li bi tvoja pedijatrica sama napisala tu potvrdu?
Jel dr H napisao na papiru da se može cjepiti?
Nazovi zzjz i savjetuj se.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-05-2010 08:44  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Rola i školski dispanzer tj liječnica mora znati što se smije a što ne kao što je i nama rekla da moj sin nesmije biti u blizine
sestre zato što je na MTX.
A dr nije nigdje napisala da se nesmije boraviti nego samo da se nesmije cijepiti živim cjepivom kao što se i očitovala sa mailom na ovom našem forumu.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-05-2010 08:49  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Hvala cure na brizi i pomoći!!!

Meni je i dr iz šk. disp. rekla da se ne smije cijepit, al da se ogradi treba joj potvrda od specijaliste od dr. H a ne od R pedij, jel one su kao "isti rang".
Nisam dobila od dr. H ništa napismeno.

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-05-2010 08:54  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
E pa traži ga da ti da napismeno da se MOŽE cjepiti.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-05-2010 09:10  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
E to je ono što sam u odgovoru više napisala,da garantira svojim potpisom.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-05-2010 12:41  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 16-05-2009 10:04
Postovi: 54
Lokacija: RIJEKA
Koja je razlika između cijepiva Priorix i Moparu.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-05-2010 13:15  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Radi se o istom tipu cjepiva (MMR), ali različitih proizvođača.
MoPaRu je naše, mislim da je u nekim zemljama zabranjen.
Priorix je pročišćeno cjepivo, pa kao ima manje nuspojava.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-05-2010 14:50  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
MoPaRu je hrvatsko cjepivo,i puno više na djeci izaziva nusojave kad ga prime ,a
Priorix je amerčki i kao ima manje konzervansa na bazi žive.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-05-2010 21:10  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Rola,skandal za mene je cinjenica da je dr H. ZA vakcinisanje dok je dete po mtx..on se nesto prebacio,mora da je mislio na inaktivisanu vakcinu DT koja se daje pred skolu.
Znaci,ja bi pozivajuci se na printo sajt napisala njemu mejl,u njemu bi ga pitala za bol u stomaku i za vakcinisanje,uz izvinjenje sto si bila sludjena i nisi dobro razumela tad.Bolduj da je vekcina ziva i da svugde pise da se ne daje detetu dok je pod imunosupresivom.Pa ces videti,odgovorice vrlo brzo,obratice malo vise paznju na to,verujem da je u zurbi pogresio.
Nama ne da ne pada na pamet vakcinisati A.kad bude vreme,nego mi ne pada na pamet ni M.koji nema JIA,ali cu traziti kao sto sam vec pisala,da se odlozi MMR davanje do malo starijeg perioda,uz moj potpis,pa nek me zakonski ganjaju ako mogu.Znam sigurno da roditelj moze potpisati tako nesto(kad je dete alergicno na jaja...),ukoliko je naravno opravdano i isto tako znam prijateljicu cija je mala odreagovala uzasno na vakcine,da je krenula u skolu bez revakcinacije jer je majka potpisala da se mala gusila itd.Znaci bez bilo kakve vakcine,ne samo MMR-a.
U skoli po meni ne trebas nikom nista govoriti,dovoljno je da zna skolski lekar koji vodi to odeljenje,i ne da se nista nece desiti,nego nema sanse...nekada(vrlo skoro,do pre 2g)je MMR revakcinacija po kalendaru bila sa 12g (znaci prva u drugoj godini zivota),i po novom su sad prebacili bar kod nas na 7g revakcinaciju,jer je uveden hepatitis B pa se on daje sa 12g.Kako toj deci nikad nista nije bilo do 12te godine od tih bolesti,nece ni R.a ni dugima od njega.Uostalom vecina dece jeste vakcinisana i kolektiv je time zasticen.
Nemam uopste nameru nametati nekome svoje misljenje,ali ja sam ubedjena da je MMR imala udela u A.bolesti,tako da ga ni luda ne bi davala detetu pod mtx a ni bez njega,posle ovakvog mog iskustva i borbe sa uveitisom.

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-05-2010 21:20  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
I meni je isto sumnjivo da nije opet "šlampavost" u pitanju, jer kad sam ja pitala rekao je na Movalisu može, a na MTX ne. Iako znam da su te neke studije pokazale da nema MMR utjecaja na pogoršanje JIA, možda je to sad "nova moda".

E Rola, fakat mi je žao, znam da prolaziš kroz kaos u glavi. Ide mi na živce što sve moramo proučavati u medicini kao da se za ispit spremamo. :twisted:

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-05-2010 08:41  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
mraonicus je napisao/la:
Rola,skandal za mene je cinjenica da je dr H. ZA vakcinisanje dok je dete po mtx..on se nesto prebacio,mora da je mislio na inaktivisanu vakcinu DT koja se daje pred skolu.
Znaci,ja bi pozivajuci se na printo sajt napisala njemu mejl,u njemu bi ga pitala za bol u stomaku i za vakcinisanje,uz izvinjenje sto si bila sludjena i nisi dobro razumela tad.Bolduj da je vekcina ziva i da svugde pise da se ne daje detetu dok je pod imunosupresivom.Pa ces videti,odgovorice vrlo brzo,obratice malo vise paznju na to,verujem da je u zurbi pogresio.
Nama ne da ne pada na pamet vakcinisati A.kad bude vreme,nego mi ne pada na pamet ni M.koji nema JIA,ali cu traziti kao sto sam vec pisala,da se odlozi MMR davanje do malo starijeg perioda,uz moj potpis,pa nek me zakonski ganjaju ako mogu.Znam sigurno da roditelj moze potpisati tako nesto(kad je dete alergicno na jaja...),ukoliko je naravno opravdano i isto tako znam prijateljicu cija je mala odreagovala uzasno na vakcine,da je krenula u skolu bez revakcinacije jer je majka potpisala da se mala gusila itd.Znaci bez bilo kakve vakcine,ne samo MMR-a.
U skoli po meni ne trebas nikom nista govoriti,dovoljno je da zna skolski lekar koji vodi to odeljenje,i ne da se nista nece desiti,nego nema sanse...nekada(vrlo skoro,do pre 2g)je MMR revakcinacija po kalendaru bila sa 12g (znaci prva u drugoj godini zivota),i po novom su sad prebacili bar kod nas na 7g revakcinaciju,jer je uveden hepatitis B pa se on daje sa 12g.Kako toj deci nikad nista nije bilo do 12te godine od tih bolesti,nece ni R.a ni dugima od njega.Uostalom vecina dece jeste vakcinisana i kolektiv je time zasticen.
Nemam uopste nameru nametati nekome svoje misljenje,ali ja sam ubedjena da je MMR imala udela u A.bolesti,tako da ga ni luda ne bi davala detetu pod mtx a ni bez njega,posle ovakvog mog iskustva i borbe sa uveitisom.



Mraunicus ti si stvarno divna svaki post tvoj ima toliko energičnosti da odmah i na mene pređe, :dumdum:

a ŠTO SE TIČE ZAKONSKI GONJENJA ako odbijaš cijepljenje djeteta kod nas je nedavno u medijima objavljeno tri mame na optuženičkoj klupi zbog izbjegavanja cijepljenja

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/ ... a-sud.html

Svašta je moguće ali i ja bi ustrajala jer baš nekoga briga ako se što desi,a Rola
će to riješiti na najbolji mogući način.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-05-2010 11:09  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Evo jedne takve studije, gdje su promatrali 314 JIA djece 6 mjeseci nakon MMR vakcinacije, i kao nije bilo pogoršanja, čak ni kod djece na MTX-u. Ali sve je to "pi puta oko", pitaj boga šta je bilo nakon tih 6 mjeseci...a i sami su komentirali da je potrebna daljnja studija.
______________________________________________________

Objective: To *** the effect of measles, mumps and rubella (MMR) vaccination on disease activity in children with juvenile idiopathic arthritis (JIA).

Methods: A retrospective observational multicentre cohort study was performed in 314 patients with JIA, born between 1989 and 1996. Disease activity and medication use were compared during the period of 6 months before vaccination versus 6 months after vaccination. Disease activity was measured by joint counts, the Physician’s global *** scale and erythrocyte sedimentation rate. Next, we compared disease activity in patients vaccinated between 8 and 9 years of age with the activity in patients who had not been vaccinated at this time (who received MMR between the ages of 9 and 10 years).

Results: No increase in disease activity or medication use was seen in the 6 months after MMR vaccination (n = 207), including in patients using methotrexate (n = 49). No overt measles infections were noted. When disease activity in vaccinated patients (n = 108) was compared with activity in those not yet vaccinated (n = 86), there were no significant differences.

Conclusions: The MMR booster vaccination does not seem to aggravate disease activity in JIA. This indicates that the most patients with JIA can be vaccinated safely with the MMR vaccine. A prospective study is recommended.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-05-2010 11:17  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
a ovdje se poziva na daljnje ispitivanje...hm možda je baš to u pitanju
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00731965

Safety and Efficacy of Measles, Mumps, Rubella Vaccination in Juvenile Idiopathic Arthritis (VAART)
This study is currently recruiting participants.
Verified by UMC Utrecht, February 2009
First Received: August 6, 2008 Last Updated: February 13, 2009 History of Changes
Sponsor: UMC Utrecht
Collaborators: University Medical Centre Groningen
VU University Medical Center
Maastricht University Medical Center
Erasmus Medical Center

The safety of vaccination in patients with autoimmune diseases using immune suppressive therapy is often discussed. Previous studies in Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA) patients showed no increase in disease activity after immunisation with dead vaccines. The safety of the live attenuated Measles, Mumps, Rubella (MMR) vaccination was *** retrospectively in JIA patients and no increase in disease activity was found. However, this must be prospectively confirmed. In addition, it is unknown whether vaccination is effective, since the immune response to vaccination may be diminished due to immunosuppressive therapy for the underlying disease. Finally, the influence of MMR vaccination on the immune system of JIA patients has not been studied. Among others, regulatory T-cells (Tregs) should control the immune response and prevent destructive autoimmune responses after environmental triggers such as vaccination.

Objective:
The aim of the present study is to investigate the safety and efficacy of the MMR booster vaccination and its influence on immune regulatory mechanisms in children with Juvenile Idiopathic Arthritis.

Method:
JIA patients aged 4 to 8 years and treated by the pediatric rheumatology units from various University Medical Centers in the Netherlands, are asked to participate in a prospective study. In the Netherlands, measles-mumps-rubella (MMR) vaccination is included in the National Vaccination Program and is normally administered at age 9. Included patients will be randomised for early vaccination (age group 4 to 8yr at entry of the study) or at age 9 as is routinely done according to the National Vaccination Program. Prior to and after vaccination the investigators will *** disease activity and collect blood.

Outcome:
During a 12 month follow-up period the investigators will register disease activity and side-effects at different moments in time to determine safety of vaccination. The efficacy of the vaccine will be studied according to antibody levels and function against measles, mumps and rubella in the blood. Tregs will be isolated and their functionality will be determined using the blood cells collected during follow-up. This enables us to study the role influence of vaccination on regulatory mechanisms in our immune system.

Condition Intervention Phase
Arthritis, Juvenile Rheumatoid
Biological: Measles, Mumps, Rubella vaccination
Phase IV

Study Type: Interventional
Study Design: Allocation: Randomized
Endpoint Classification: Safety/Efficacy Study
Intervention Model: Parallel ***
Masking: Open Label
Official Title: Multicenter Randomized Clinical Trial in Patients With Juvenile Idiopathic Arthritis: Safety and Efficacy of Vaccination With Live Attenuated Measles, Mumps, Rubella Vaccine

Resource links provided by NLM:
MedlinePlus related topics: Juvenile Rheumatoid Arthritis Measles Mumps Rubella

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 150 poruka ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 5 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011