Sada je: 29-03-2024 00:52.

Kako se JIA liječi- ukratko

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 4 poruka ] 
Autor Poruka
 PostPoslano: 21-07-2009 07:54  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
dr. Harjaček

Kako se bolest liječi?

Za sada ne postoji posebna terapija za JIA.
Osnovni cilj liječenja je da se djeci omogući normalan život i da se spriječi oštećenje zglobova i drugih organa koji također mogu biti zahvaćeni upalom.

Liječenje se zasniva na primjeni lijekova koji smanjuju upalu zglobova i drugih organa, te se primjenjuju rehabilitacijske metode kojima je cilj održati funkciju zgloba i spriječiti nastanak deformacija.

Liječenje je vrlo složeno i zahtijeva suradnju raznih specijalista (pedijatra, reumatologa, okulista, ortopeda, fizijatra, fizioterapeuta, radnog terapeuta, stomatologa).

Nesteroidni antireumatski ili protuupalni lijekovi (NSAID) smanjuju upalu i povišenu temperaturu. Zovu se i simptomatskim lijekovima jer djeluju na bolest, ali ne mogu potpuno zaustaviti upalni proces, odnosno fazu remisije bolesti.


Injekcije izravno u zglob
– intraartikularna primjena, oblik je liječenja koji se primjenjuje kada postoji upala jednog ili nekoliko zglobova i kada zbog boli dolazi do zgrčenosti zgloba i deformacije. Lijekovi se daju u obliku injekcija i zovu se kortikosteroidi. Ti lijekovi brzo smanjuju upalu jer se daju izravno u zglob gdje se i nalazi sam proces upale. Povoljan učinak može trajati i nekoliko mjeseci. Punkcija zgloba izvodi se po načelima asepse, u suradnji liječnika i medicinske sestre. Primjenjuje se lokalna analgezija kako bi se djetetu omogućilo injiciranje lijeka uz što manje boli.

Lijekovi druge linije ili tkz. lijekovi koji mjenjaju tijek bolesti grupa su lijekova koje je potrebno primijeniti u djece sa poliartritisom i kada on napreduje i pored primjene antireumatika i steroidnih injekcija. Obično se prvo primjenjuje metotreksat (MTX) koji se daje u malim dozama jednom na tjedan, bilo intramuskularno ili na usta. On smiruje upalu te ponekad potpuno zaustavljanja bolest. Gastroenterološke smetnje i porast jetrenih enzima (AST, ALT) najčešće su neželjene reakcije. Kombinacije tog lijeka s folnom kiselinom mogu smanjiti popratne pojave lijeka.
Sulfasalazin i Ciklosporin A primjenjuje se u liječenju sindroma aktivacije makrofaga koji ne reagira na kortikosteroide. To je ozbiljna komplikacija artritisa koja je posljedica rasprostranjenosti upalnog procesa. Posljednih nekoliko godina otvorene su nove perspektive u liječenju JIA, primjenom lijekova koji blokiraju djelovanje čimbenika nekroze upale (anti TNF lijekovi). Faktor nekroze tumora važan je posrednik u procesu upale. Ti se lijekovi primjenjuju sami ili u kombinaciji sa MTX – om i učinkoviti su u većine bolesnika. Njihov je učinak brz, a sigurnost se pokazala dobrom. Pritom je bitan dulji liječnički nadzor i praćenje bolesnika. Koristi se i etanercept koji se daje pod kožu jednom ili dva puta na tjedan. Lijek djeca primjenjuju sama ili im ga daju roditelji; nakon edukacije (pisana, usmena) koju provodi dobro educirana medicinska sestra. Drugi lijek je Inflixamab koji se primjenjuje tijekom jednodnevne hospitalizacije i daje se intravenozno razrijeđen u otopini. Dozu lijeka određuje liječnik ovisno o dobi i težini djeteta. Remicade se daje po pisanim protokolima (odmah, pa za 2 tjedna, pa za 6 tjedana...) i za to je potrebno mjerenje vitalnih funkcija djeteta, odnosno monitoring.

Kortikosteroidi su najmoćniji lijekovi za smanjenje upale u organizmu. No njihova je primjena ograničena radi neželjenih posljedica kao što su: osteoporoza, zaostajanje u rastu, prekomjerno dobivanje na težini. Izrazito su učinkoviti lijekovi i primjenjuju se u prvim danima da smanje upalu. Također se u obliku kapi koriste za liječenje kroničnog iridociklitisa, a samo ponekad daju se u obliku injekcija peribulbarno. Lijekovi se mogu primjenjivati, u obliku tableta i intravenozno.

Ortopedske operacije – kontraktura ili zamjene zglobova protezama.

Rehabilitacija je vrlo bitan dio liječenja JIA. Uključuje odgovarajuće vježbe, kada je potrebno i nošenje udlaga te provođenje kako pasivnih tako i aktivih vježbi. Treba početi odmah, da bi se održala pokretljivost zglobova, mišićna masa, snaga i da bi se spriječile ili ispravile deformacije.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 21-07-2009 08:10  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Koliko dugo traje liječenje?

Liječenje bi trebalo trajati koliko god je bolest prisutna. Trajanje bolesti je neodredivo. U većini slučajeva, nakon višegodišnjega promjenljivog razdoblja, bolest se spontano smiri. Tijek bolesti obično prati rasplamsavanje i spontano smirivanje o čemu i ovisi terapijski režim. O potpunom prekidu terapije odlučuje liječnik. Prognoza artritisa ovisi o njegovoj težini, obliku i načinu liječenja. Posljednih desetak godina ostvaren je vidan napredak u liječenju JIA, ali je prognoza različita za svakog bolesnika.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 10-02-2010 13:37  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Biološki lijekovi u Hrvatskoj

U Republici Hrvatskoj važeće rješenje za stavljanje u promet gotovog lijeka imaju lijekovi: Enbrel (etanercept), Remicade (infliksimab), Humira (adalimumab).

Enbrel ima odobrenu indikaciju primjene kod poliartikularnog juvenilnog idiopatskog artritisa u djece iznad 4 godine starosti u koje postoji nedostatan odgovor na metotreksat ili ga ne podnose.

Remicade ima odobrenu indikaciju primjene u djece iznad 6 godina starosti za liječenje teškog oblika aktivne Crohnove bolesti u bolesnika koji nisu reagirali na konvencionalnu terapiju kortikosteroidima i imunomodulatorima i primarnu nutritivnu terapiju te onih koji ne podnose ili u kojih su takve vrste terapija kontraindicirane.

http://www.almp.hr/?ln=hr&w=trazilica

Lijek Humira, farmaceutske tvrtke Abbott, od sada je u Hrvatskoj registriran i za liječenje juvenilnog idiopatskog artritisa (JIA) u adolescenata od 13 do 17 godina, a odobren je za pacijente kod kojih u prethodnom liječenju antireumaticima nije postignut zadovoljavajući odgovor, objavila je danas tvrtka Abbott.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 10-02-2010 13:40  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Vani, npr. USA

HUMIRA is used to reduce the signs and symptoms of moderate to severe polyarticular juvenile idiopathic arthritis (JIA) in children 4 years of age and older. HUMIRA can be used alone or with methotrexate or with certain other medicines. HUMIRA is available by prescription only. There have been cases of unusual cancers in children and teenagers using TNF-blocker medicines.
http://www.humira.com/JuvenileIdiopathi ... fault.aspx

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 4 poruka ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 9 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011