Biološki lijekovi - novost u liječenju bolesnika s upalnim reumatskim bolestima
Piše: doc. dr. sc. Simeon Grazio, dr. med., fizijatar-reumatolog Predstojnik Klinike za reumatologiju, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, Klinička bolnica "Sestre milosrdnice", Zagreb
Liječenje bolesnika s tim bolestima je složeno, a općenito uključuje jedan ili više lijekova, fizikalnu terapiju, medicinsku gimnastiku te mjere zaštite
zglobova. Terapijski pristup mora biti prilagođen svakom bolesniku ponaosob, a ovisi o brojnim čimbenicima kao što su: vrstaartritisa, njegova težina i proširenost, druge prisutne bolesti, ali i dob bolesnika, njegovo zanimanje, aktivnosti svakodnevnog života, njegova očekivanja i dr.
Temelj liječenja najčešćih upalnih reumatskih bolesti su antireumaticikoji mijenjaju tijek bolesti. Kako im samo ime govori oni usporavaju napredovanje bolesti (engl. disease modifying antirheumatic drugs, skr. DMARD-s). Njihovo djelovanje razmjerno je sporo pa se nazivaju i sporodjelujući lijekovi (engl. slow acting antirheumatic drugs, skr. SAARD-s). U nas se za te lijekovi često rabi i naziv temeljni antireumatici. Primjenjuju se većinom u obliku tableta, rjeđe injekcija, a u pravilu ih propisuje subspecijalist reumatolog. Kako je većina upalnih reumatskih bolesti dugotrajna i ti se lijekovi u pravilu uzimaju dugo (obično više godina). Načelo je da se uzimaju toliko dugo dok djeluju ili dok se eventualno ne pojave nuspojave koje bi zahtijevale prekid njihove primjene, a o čemu odlučuje liječnik.
Djelovanje antireumatskih lijekova koji mijenjaju tijek bolesti očituje se smanjenjem bolova i oteklina zglobova, smanjenjem jutarnje zakočenosti,kao i općeg umora,kožnih promjena (npr. u psorijatičnom artritisu), povišene tjelesne temperature itd. Povoljni učinci očituju se i u poboljšanju nalaza laboratorijskih pretraga i usporenju progresije rendgenski vidljivog oštećenja zglobova. Neki od lijekova koji mijenjaju tijek upalnih reumatskih bolesti služe i za liječenje drugih bolesti. Na primjer, citostatici se uglavnom rabe u liječenju različitih zloćudnih bolesti (npr. karcinom, limfom, leukemija), ali njihova primjena u malim dozama povoljno djeluje na upalne procese u reumatskim bolestima kao što su reumatoidni ili psorijatični artritis. Takve male doze citostatika koje se rabe u reumatologiji najčešće ne izazivaju znatnije nuspojave. Slično je i s nekim drugim temeljnim antireumaticima koji se primjenjuju u liječenju upalnih bolesti crijeva ili psorijaze.
Antireumatski lijekovi koji mijenjaju tijek bolesti vrlo se često kombiniraju s drugim lijekovima, kao što su lijekovi protiv bolova (analgetici), nesteroidni antireumatici ili glukokortikoidi. U nekim se slučajevima, kada to liječnik specijalist procijeni, primjenjuje kombinacija dvaju ili više antireumatskih lijekova koji mijenjaju tijek bolesti.
Liječenje upalnih reumatskih bolesti je učinkovitije što se s njim započne u ranijoj fazi bolesti, odnosno, dok još nisu uznapredovale strukturne promjene zglobova i okolnihstruktura. Kako antireumatski lijekovi koji mijenjaju tijek bolesti pripadaju različitim kemijskim grupama, relativno širok izbor obično nam omogućuje da se za svakoga bolesnika nađe odgovarajući lijek, što istodobno smanjuje broj i težinu nuspojava.
U novije vrijeme pojavila se grupa lijekova u liječenju upalnih reumatskih bolesti koja je bitno učinkovitija nego dosadašnji lijekovi, a to su tzv. biološki lijekovi. Naziv je nastao zbog toga što ti lijekovi djeluju tako da oponašaju procese u organizmu, samo, naravno, u pojačanom obliku. Naime, nove terapijske strategije u reumatologiji razvile su se zahvaljujući sve boljem razumijevanju patofiziološkog procesa bolesti. Upoznavanje uloge pojedinih biološki aktivnih tvari u upalnom procesu rezultiralo njihovom terapijskom primjenom, odnosno, primjenom njihovih blokatora (antagonista).
Danas se u svijetu naširoko upotrebljavaju lijekovi kao što su monoklonska protutijela protiv molekula koje utječu na razvoj i održavanje upale u reumatskim bolestima. Najvažniji stimulator upale u zglobovima i zglobnim ovojnicama bolesnika s upalnim reumatskim bolestima jest čimbenik tumorske nekroze - alfa (engl. Tumor necrosisfactor - alfa, skr.TNF - ). Primjenom monoklonskog protutijela usmjerenoga prema TNF - , kao što su infliksimab ili adalimumaba, blokira se upala. To rezultira poboljšanjem stanja bolesnika, laboratorijskih pokazatelja upale i usporavanjem strukturnih promjena na zglobovima. Osim izravnog djelovanja na molekulu TNF - , moguća je i blokada ciljne molekule (receptora) na koju se TNF - veže. Prema tom načelu djeluje lijek etanercept koji upravo blokira receptor za TNF - , a ima sličan povoljan učinak na stanje bolesnika, laboratorijske pokazatelje upale i progresiju strukturnih promjena na zglobovima, kao i dva prethodno spomenuta.
Interleukin -1 (IL -1) je još jedna tvar koja ima važnu ulogu u pospješenju upalnog procesa u reumatskim bolestima. Primjena monoklonskog protutijela protiv receptora za IL-1,dakle, interleukin-1 receptor antagonista, anakinre (Kineret), također rezultira povoljnim učincima u bolesnikas reumatskim bolestima. Taj lijek, međutim, u nas nije registriran. Postoje i nova protutijela, usmjerena na neke druge čimbenike upalnog procesa (npr. na limfocite CD20+), a također, u nas ili nisu registrirani ili pak nisu registrirani za liječenje reumatskih bolesti.
Blokatori TNF - primjenjuju se intravenskim ili potkožniminjekcijama, što ponešto otežava njihovu praktičnu primjenu. Imaju povoljniji učinak u kombinaciji s lijekom metotreksatom pa se tako i primjenjuju. Iako je njihov povoljan učinak nedvosmisleno dokazan, nepovoljno je da se nakon prekida uzimanja lijeka bolest ponovno pojavljuje. To znači da postoji potreba za njegovim stalnim uzimanjem. S obzirom na to te na njihovu visoku cijenu, biološke lijekove u liječenju upalnih reumatskih bolesti primjenjujemo samo u onih bolesnika u kojih se nikakvim drugim lijekovima ne može postići zadovoljavajući učinak na tijek bolesti. Propisuje ih liječnik subspecijalist reumatolog, a na osnovi kriterija koje je donio Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje.
Prije početka primjene bioloških lijekova potrebno je učiniti neke laboratorijske pretrage. To se ponajprije odnosi na krvnu sliku, te nalaze funkcije jetre i bubrega, što po potrebi treba ponavljati i tijekom liječenja. Učinak liječenja očituje se brže nego s dosadašnjim lijekovima koji mijenjaju tijek reumatskih bolesti, a klinička i laboratorijska evaluacija učini se nakon 12 tjedana primjene, kada se odlučuje treba li nastaviti liječenje.
Većina nuspojava bioloških lijekova je blaga i nestaje smanjenjem ili izostavljanjem uzimanja lijeka. Nuspojave se najčešće odnose na kožne reakcije na mjestu uboda kod lijekova koje se primjenjuju u obliku potkožnih injekcija, odnosno infuzijske reakcije kod onih koji se primjenjuju intravenski. Kako ovi lijekovi snažno utječu na obrambeni sustav organizma, najneugodnija potencijalna opasnost su infekcije, a posebno reaktiviranje tuberkuloze. Stoga se svim bolesnicima prije započinjanja liječenja treba učiniti potkožni test na tuberkulozu (tzv. PPD), a bilo bi uputno učiniti i rendgensku sliku pluća. Potreban je oprez i prilikom primjene cjepiva s oslabljenim živim mikroorganizmima. U slučaju razvoja nuspojava potrebno je potražiti savjet liječnika koji će odlučiti o tome treba li lijek i dalje uzimati ili ne, ili možda samo smanjiti njegovu dozu, odnosno po potrebi poduzeti potrebne dijagnostičke i terapijske mjere. Iako za većinu lijekova iz ove skupine nije dokazan teratogeni učinak, kao i brojne druge lijekove i njih je poželjno isključiti prije začeća i tijekom trudnoće i dojenja, o čemu se također treba posavjetovati s liječnikom.
Zaključujemo da je s pojavom bioloških lijekova ostvaren znatan napredak u liječenju upalnih reumatskih bolesti, a primarno reumatoidnog artritisa, psorijatičnog artritisa i ankilozantnoga spondilitisa. Ti lijekovi uvelike mogu smanjiti simptome i znakove tih bolesti, a time i olakšati život bolesnicima. Naravno, stalno se provode istraživanja za pronalazak novih lijekova koji će biti još učinkovitiji, a s manje nuspojava.
_________________ Anita Moorjani "Ponovno rodjena"
|