Sada je: 28-03-2024 22:18.

Prevencija uveitisa

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 4 poruka ] 
Autor Poruka
 PostPoslano: 31-10-2010 18:34  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Sumnjam da takvo što postoji (najbolja prevencija su česte očne kontrole), ali:

1. možda se mogu sprječiti komplikacije davanjem "midijatrika", pa pitajte svog lječnika o tome da li ih primjenivati (ja sam odabrala česte kontrole svaka 2 tjedna, mraonicus svaki tjedan)
2. Kako su kod nas očni problemi počeli nakon kupanja u bazenu i jarunu, preporučujem izbjegavanje voda "stajaćica." Ili barem ispiranje oka nakon kupanja. Postoje kapi tipa NAFAZOLIN (generički naziv)
3. Kvalitetne sunčale naočale su svakako obavezne za svako dijete, a pogotovo JIA djecu. A dobro dođu i u pijesku ako te netko pogodi kao nas.
4. "Kalcij + C vitamin" nadomjestak prema dozi za dob djeteta. O ovome se treba konzultirati s lječnikom, da ne bi došlo do kamenaca u bubrezima, znači paziti na dozu i dužinu "terapije"
5. Paziti na urinokulture, te streptokok AS0, sve to može biti okidač.
6. Kako je primjećeno da pacijenti s uveitisima imaju manjak selena i cinka, davati namirnice pogate njima (tipa brazilski oraščić, cjelivite žitarice, grašak, hrana iz mora..).
7. Postoje neke naznake da B1 posebna vrsta (benfotiamin) djeluje na uveitis, davati hranu pogatu s njim, a možda psotoje i preparati za djecu (kod B vitamina se uvijek mora paziti s čim se još treba davati)-
8. Imati povećalo da se jasnije vidi zjenica i šarenica, pa promatrati barem jednom tjedno. Imate fotografije kako sve izgleda, obratite pažnju na slike Tyndalla, cells, stražnje sinehije, precipitate.
9. U slučaju da je bilo što sumnjivo ODMAH potražiti lječnika, ako ga ne možete dobiti, može se npr. preko hitne na Rebru.
Ukucajte sve telefone u mobitel.
10. Redovitim kontrolama dijete navikavate na "ispravan" pregled (kad je upala tu sve je puno teže).
11. Upozorite tete u vrtiću, učiteljice da vam raportiraju ako nešto primjete.

Treba biti spreman koliko je to moguće, ali živjeti kao da se uveitis nikada neće dogoditi.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-10-2010 22:19  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Kate svaku pohvalu zaslužuješ dala si sve od sebe :dumdum: da nama koji nismo imali
dodira sa uveitisom da nas naučiš i pripremiš.
Hvala ti na tome :grli:

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-11-2010 11:04  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Nema na čemu, svim srcem se nadam da ga nikada ni nećete imati.
Dokažite mi da moja "preventiva" šljaka ;)

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 13-01-2011 11:32  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
12. Ubaciti u prehranu smrznute borovnice, sok od borovnica, goji bobice, kurkuma začin

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 4 poruka ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 9 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011