Mnogobrojna pitanja i odgovori
Može li prehlada pogoršati astmu?
Među nealergijskim pokretačima napadaja astme virusne prehlade najčešći su uzrok pogoršanja bolesti. Nakon nekoliko dana tipičnih simptoma prehlade "bolest se spušta na pluća", javlja se kašalj i sve teže disanje. Virusne prehlade u odraslih osoba mogu aktivirati astmu koja je godinama bila potpuno smirena. Bolesnicima kojima su pogoršanja tijeka astme često i redovito uzrokovana virusnim prehladama preporučuje se preventivno i zaštitno uvođenje lijekova za astmu već pri prvim simptomima prehlade.
Mogu li se bolesnici s astmom baviti sportom?
U bolesnika s astmom preporučuje se bavljenje sportom i drugim tjelesnim aktivnostima. To je osobito važno u djece kako bi se dišni mišići što bolje razvili, a spriječio nastanak prekomjerne tjelesne težine radi fizičke neaktivnosti. Ako je fizički napor dokazan pokretač astme, preporučuje se prije napora uzeti odgovarajući lijek (bronhodilatator, antileukotrijen). U bolesnika koji su alergični na grinje pri odabiru sporta prednost treba dati sportovima na otvorenom prostoru. Osobama sa sezonskom astmom treba savjetovati izbjegavanje fizičkih aktivnosti na otvorenom prostoru u vrijeme cvatnje biljaka na čiju su pelud senzibilizirani. Bolesnicima s astmom ne savjetuje se ronjenje i padobranstvo.
Postoji li povezanost astme i alergijskoga rinitisa?
To je vrlo česta pojava. Smatra se da oko 40% bolesnika s alergijskim rinitisom ima astmu, a da čak 90% bolesnika s astmom ima i alergijski rinitis. Alergijski rinitis često nekoliko godina prethodi astmi, pa se smatra izravnim čimbenikom rizika za razvoj astme. Čini se da je u bolesnika s aktivnim alergijskim rinitisom tijek astme teži, a da je za učinkovito liječenje astme neophodno istovremeno liječenje alergijskoga rinitisa.
Može li se spriječiti razvoj astme u alergičnih osoba?
Smatra se da u bolesnika s alergijskim rinitisom, a bez astme, pažljivo liječenje rinitisa može spriječiti nastanak ili barem ublažiti njezin tijek. U cilju sprečavanja astme potrebno je poučiti bolesnike s astmom koji planiraju djecu o nužnosti izbjegavanja alergena i drugih pokretača astme tijekom trudnoće. To se odnosi na izbjegavanje poznatih alergena (grinje, peludi) i visoko alergogenih namirnica u prehrani trudnica i dojilja (školjke, račići, jagode i sl.). Osobito je važno nepušenje i izbjegavanje pasivne izloženosti duhanskom dimu. Slične mjere potrebne su i u djece s visokim rizikom astme (alergični roditelji ili značajna obiteljska sklonost). Valja istaknuti preventivne mjere smanjenja koncentracije grinja u domu takve djece (uklanjanje tepiha, zidnih tapeta, plišanih igračaka, pažljivo održavanje čistoće, primjena akaricidnih sredstava). U domu alergičnih osoba ne savjetuje se držanje kućnih životinja, osobito mačaka.
Koji su klinički znakovi astme?
Klasično, astma se iskazuje napadajima otežanoga disanja, popraćenog kašljem, sviranjem u prsima (piskanjem, fućkanjem), nedostatka zraka i pritiskom u prsima. Napadaji se češće javljaju noću i pred jutro, različite su učestalosti, sukladno stupnju težine bolesti. U manje tipičnom obliku, napadi suhog nadražajnog kašlja mogu biti jedini znak astme. Na astmu treba posumnjati i u bolesnika koji imaju učestale prehlade, koje se redovito "spuštaju u pluća" i traju više od 10 dana.
Što učiniti u slučaju pogoršanja bolesti?
Nužno je procijeniti stupanj pogoršanja. U idealnim okolnostima tu procjenu može provesti dobro educiran bolesnik s astmom. U protivnom Će to učiniti liječnik. Procjenu težine znakova bolesti olakšava uporaba mjerača vršnog protoka zraka (PEF mjerač). Radi se o maloj, jednostavnoj spravi kojom bolesnik mjeri veličinu protoka zraka kroz dišne putove u izdisaju. Izmjerene vrijednosti se uspoređuju s tabličnim normalnim vrijednostima za odgovarajuću dob, uzrast i spol. Ako je PEF u pogoršanju bolesti 60% - 80% očekivanih vrijednosti, potrebno je povisiti doze lijekova, a u slučaju PEF-a ispod 60% očekivane vrijednosti, ili manjim od 150 L/min, nužno je potražiti liječničku pomoć. Preporučuje se da bolesnik ima pisani plan postupaka koje valja provesti u slučaju napadaja astme.
Što je astmatski napadaj?
Napadaj je akutno pogoršanje astme popraćeno ubrzanim i otežanim disanjem, piskanjem, kašljem i pritiskom u prsima. U težim napadajima bolesnik može biti i oznojen, uplašen, modrih usnica i prstiju. Slikovito se navodi da bolesnik s blagim ili srednje teškim napadajem astme govori u rečenicama, a onaj s teškim radi kašlja ili gušenja govori isprekidano, u riječima. Teže napadaje karakterizira ubrzan puls, nemogućnost fizičkih aktivnosti, uključujući i hodanje. Tijek zbivanja u napadaju astme je vrlo raznolik, ponekad vrlo brz, pa u nekoliko minuta može bolesnika dovesti u pogibeljno stanje
Kako spriječiti astmatski napadaj?
Napadaji se najlakše sprečavaju učinkovitim izbjegavanjem pokretača, što se relativno rijetko postiže u potpunosti. Prilagodbe okoliša, osobito u slučaju profesionalne astme mogu imati vrlo velik značaj. Izuzetno je važna edukacija bolesnika u pravovremenom prepoznavanju najranijih znakova nastupajućeg napadaja astme i odgovarajućim terapijskim postupcima. Poučen bolesnik pravovremeno Će prepoznati početne znakove pogoršanja te Će prema ranijem dogovoru s liječnikom (najvredniji je pisani plan liječenja) povećati dozu lijekova i po mogućnosti spriječiti daljnje pogoršavanje napadaja.
Kako se dijagnosticira astma?
Dijagnoza astme u tipičnim slučajevima nije teška. U postupku dijagnoze osobito su važni precizni podaci o bolesti koje liječnik dobiva od bolesnika. Na temelju ovih podataka postavlja se sumnja na astmu koja se potvrđuje (ili isključuje) rezultatima pretraga. U te pretrage ubrajamo spirometriju (mjerenje plućne funkcije), mjerenje vršnog protoka, kožno alergološko testiranje, moguću radiološku snimku prsnog koša i paranazalnih sinusa. U napadajima dijagnozu astme sugerira relativno tipičan fizikalni nalaz, tj. Nalaz koji liječnik otkriva slušanjem pluća pomoću stetoskopa.
Što je spirometrija?
Spirometrija je metoda kojom se objektivno mjeri plućna funkcija, a daje podatke o plućnom kapacitetu i protocima u dišnim putovima, te daje uvid u stupanj neprohodnosti dišnih putova. Spirometrijski nalazi pomažu dijagnosticiranju astme, određivanju stupnja težine stabilne bolesti ili napadaja i modificiranju doze lijekova.
Što je alergološko testiranje?
Ako podaci bolesnika sugeriraju da astmu uzrokuju čimbenici okoliša (alergeni), tu je pretpostavku potrebno potvrditi. To se provodi alergološkim testiranjem. Test se izvodi tako da se kapljica alergena nanese na kožu, najčešće prednje strane podlaktice, te se kroz nju koža ubode lancetom (ubodni ili prick-test). Pojava ograničenog otoka i crvenila kože na mjestu uboda označava pozitivan rezultat testa. Rezultat testa nužno je interpretirati u odnosu na podatke bolesnika. Česta je pogreška testiranje na velik broj alergena koji nemaju praktični značaj.
Kako se astma klasificira prema težini?
Klasifikacija astme prema težini vrlo je korisna iz aspekta racionalnog liječenja ove bolesti. Prema smjernicama Globalne incijative za astmu (GINA) astma ima 4 stupnja težine. Najblaža je povremena (intermitentna) astma (GINA I). Trajna astma može biti blaga (GINA II), umjerena (GINA III) i teška (GINA IV). Ova se klasifikacija temelji na učestalosti simptoma bolesti te stupnju pogoršanja plućne funkcije koji se određuje spirometrijom ili uporabom PEF mjerača. Svaki stupanj težine astme liječi se odgovarajućim lijekovima, a pri svim stupnjevima provode se mjere izbjegavanja pokretača.
Što je PEF-mjerač?
Hrvatski naziv za ovu napravu je "mjerač vršnog protoka
zraka". To je mala, jednostavna naprava kojom bolesnik
sam mjeri brzinu protoka zraka kroz dišne putove u izdisaju. Izmjerene
vrijednosti se uspoređuju s očekivanom (predviđenom) vrijednosti za pojedinu
osobu. Očekivane vrijednosti definirane su prema dobi, tjelesnoj visini
i spolu bolesnika. Pri pogoršanju astme vrijednosti PEF-a se smanjuju.
Pravilno mjerenje vršnog protoka zraka.
Vršni protok zraka (PEF) mjeri se specijalnim mjeračem koji sadrži mjernu
skalu te indikator ispuhanih vrijednosti. Za dobro mjerenje potrebno je:
1. vratiti indikator na nulu (lagano ga povući rukom do nulte vrijednosti)
2. mjerač primiti rukama kao što se drži npr. frula (važno je ne blokirati
izlaz zraka iz mjerača)
3. duboko udahnuti zrak u pluća do granice nelagode
4. snažno i brzo (što je moguće jače) izdahnuti u mjeračev usnik
5. očitati vrijednost do koje je došao mjerač na skali (npr. 350)
6. ponoviti mjerenje tri puta i zabilježiti najbolji rezultat
7. Korisnici Astma Centra najbolji rezultat (samo broj, npr. 350) šalju
SMS porukom na mobilni telefon 098/9701111. Uvijek šaljite SMS poruke
s istog mobilnog uređaja, jer se Vaši podaci pamte prema broju telefona
s kojeg stižu.
Zašto nam pomaže mjerenje PEF-a?
Mjerenje vršnog protoka zraka je važno jer nam pravovremeno omogućuje
uvid u pojavu suženja dišnih putova. To je prvi znak da se bolest pogoršava
pa nam to omogućuje pravovremeno kontaktiranje liječnika i uzimanje adekvatne
terapije.
Kako znati koje su vrijednosti PEF-a normalne ?
Normalne (referentne, očekivane) vrijednosti PEF-a ovise o nekoliko
parametara vezanih uz osobu. Na prvom mjestu to su spol, a zatim dob i
tjelesna visina. Vrijednosti koje sami ispušemo uvijek se uspoređuju sa
referentnim vrijednostima i ovisno o tome koliko su izmjerene vrijednosti
lošije od očekivanih svrstavamo ih u tri zone.
Zelena zona: Vrijednosti izmjerenog PEF-a su u granicama
normale (vrijednosti od 100% do 80% od očekivanih za dob, spol i visinu).
Žuta zona: Vrijednosti PEF-a su snižene. To je znak da se bolest pogoršava
te da treba kontaktirati liječnika (vrijednosti su od 80% do 50% očekivanih
za dob, spol i visinu).
Crvena zona: Vrijednosti PEF-a su izrazito snižene. Ovo je znak za hitno
javljanje liječniku. (vrijednosti PEF-a ispod 50% od očekivane). Detaljni
izračun zona za spol, dob i tjelesnu visinu vidi na www.astma.hr pod "Izračunajte
svoj PEF" ili kliknite
ovdje.
Individualno određivanje zona
Postoji i drugi način određivanja zona. On je moguć tek nakon sustavnog
mjerenja PEF-a i bilježenja vrijednosti u dnevnik. Vezan je za određivanje
vlastite, apsolutno najbolje, vrijednosti PEF-a. Od apsolutno najbolje
vrijednosti (najbolje ispuhana vrijednost u nekom periodu) određivanjem
80% te 50% vrijednosti istih postižu se vrijednosti vlastitih zelenih,
žutih i crvenih zona. Ovako definirane zone puno su točnije za pacijenta
i omogućuju precizan uvid u dinamiku njegove bolesti
Što je to samozbrinjavanje astme?
Samozbrinjavanje uključuje nekoliko postupaka koji su neobično važni
za dugotrajnu i učinkovitu kontrolu astme.
- 1. Ispravno uzimanje lijekova.
Postiže se vježbom bolesnika pod kontrolom medicinskog osoblja u pravilnoj
uporabi "pumpice", Diskusa ili nekog drugog raspršivača. Važno
je izdahnuti do kraja, te uskladiti aktivaciju pumpice s početkom dubokog
i snažnog, ne pretjerano brzog udisaja. Nakon udisanja lijeka preporučuje
se zadržati dah desetak sekundi. Uporaba praškastih lijekova (diskus),
nešto je jednostavnija i ne zahtijeva opisanu koordinaciju. U napadajima
astme najučinkovitija je primjena lijeka u otopini pomoću kompresorskog
ili ultrazvučnog inhalatora preko maske ili usnog nastavka.
- 2. Mjerenje vršnog protoka (PEF)
PEF se mjeri najčešće ujutro i navečer, te u pogošanjima. Mjerenje se
vrši svakodnevno, najbolje u isto vrijeme jer su vrijednosti podložne
spontanim dnevnim varijacijama. Jutarnji PEF je uvijek lošiji od večernjeg.
Mjerenje se vrši i u pogoršanju bolesti kako bi bolesnik mogao procijeniti
težinu napadaja. Rezultati se bilježe u dnevnik vršnog protoka ili šalju
SMS porukom u AstmaSMS Centar (098/9701111). Ovaj zapis pomaže
liječniku u procjeni stupnja kontrole astme te nudi podatke o pogoršanjima
bolesti, njihovim uzrocima, te učincima i primjerenosti liječenja.
- 3. Razumijevanje načina djelovanja pojedinih lijekova
Svaki bolesnik s astmom treba imati uz sebe lijek za brzo prekidanje
napada gušenja ("pumpica" salbutamola). Pri pogoršanju se preporučuje
uzeti dva udaha lijeka za olakšanje disanja, a ako izostane značajnije
poboljšanje potrebno je ponoviti postupak. Nastojte unaprijed dogovoriti
plan postupaka i time izbjeći paniku koja dodatno otežava pravilno udisanje
lijeka. Osnovni lijekovi (protuupalni) moraju se uzimati redovito, svakodnevno,
u dozama koje su sukladne stupnju težine bolesti. Plan liječenja i hitnih
postupaka sastavlja se individualno uzimajući u obzir dob, edukaciju,
navike i suradljivost bolesnika te značajke njegove astme. Bolesnik mora
znati da u hitnim stanjima ne pomaže uzimanje lijekova u obliku tableta
ili kapsula, jer je početak njihovog djelovanja odgođen.
- 4. Prepoznavanje i izbjegavanje uzroka astme
Uklanjanjem najčešćih alergena i iritansa iz bolesnikova okoliša može
se spriječiti pogoršanje astme, te omogućiti liječenje manjim dozama lijekova. Preporuke
za alergičare možete pročitati ovdje.
Praćenje Astme praćenjem simptoma.
Osim praćenja PEF-a moguće je pratiti i ostale pokazatelje prisustva
bolesti koji nam omogućuju još bolji uvid u težinu te stupanj kontrole
bolesti. Ovakvo dopunjeno praćenje omogućuje lakšu reviziju terapije i
samim time postizanje bolje kontrole bolesti. Najčešće se prate:
1. Prisutnost dnevnih simptoma; otežano disanje, suhi kašalj, zviždanje
pri disanju, gušenje u naporu
2. Prisutnost noćnih simptoma: buđenje noću pred jutro zbog otežanog
disanja ili kašlja
3. Potrošnja Ventolina: broj potisaka Ventolina uzetih u jednom danu
Kako koristiti AstmaSMS – centar ?
Postupak za sudjelovanje je jednostavan.
Nakon svakog mjerenja vršnog protoka zraka, izmjerenu vrijednost (npr.
350) pošaljite SMS porukom na broj Astma-centra 098/9701111. To je sve.
Podatke možete poslati iz doma, s posla, iz autobusa, pa čak i kada ste
u inozemstvu, svejedno SMS-om ili Internetom.
Nakon prvog slanja vrijednosti PEF-a, poslat ćemo Vam vašu lozinku kako
bi mogli pristupiti svojim poslanim podacima koji se bilježe na portalu
SMS-centra. Prilikom pristupanja na portal korisničko ime je vaš broj
mobilnog telefona. Kad god to želite, Vi i Vaš liječnik možete na Web
stranicama SMS-centra pregledavati poslane podatke. Boljim poznavanjem
kretanja Vaše astme i Vaš će liječnik moći bolje prilagoditi liječenje.
Sudjelovanjem u projektu povremeno ćete moći primiti SMS-om i razne korisne
obavijesti (npr. obavijest o početku polinacije, korisnim predavanjima,
novostima u liječenju, itd.....).
Važno: vrijednosti PEF-a uvijek šaljite sa istog mobilnog
telefona jer se vaš identitet definira brojem mobilnog telefona sa kojeg
je vrijednost prvi puta poslana.
Dakle:
1. puhnite u PEF metar
2. upišite najbolju vrijednost u mobitel (samo broj) kao SMS poruku (npr.
350)
3. pošaljite vrijednost na broj mobitela 098/970 1111
4. nakon prvog slanja dobit ćete natrag poruku sa lozinkom
5. šaljite vrijednosti PEF-a minimalno ujutro i navečer
6. grafičko i statističko izvješće možete Vi ili Vaš liječnik pogledati
na Astma-SMS portalu na način da upišete broj svog mobilnog telefona te
dodijeljenu lozinku.
Je li astmu moguće izliječiti?
S obzirom da se najčešće radi o naslijeđenom poremećaju koji uvjetuje kroničnu
upalnu reakciju u dišnim putovima, astmu nije moguće izliječiti. Izbjegavanje
pokretača astme i dobro odabrana terapija, ponajprije u cilju kontrole
alergijske upale u dišnim putovima može astmu dugotrajno i učinkovito
kontrolirati. Uspješna kontrola astme definira se kao: 1. Minimum simptoma
uključivši noćne simptome (idealno bez simptoma), 2. Minimum pogoršanja
(napadaja), 3. Odsutnost potrebe hitnih posjeta liječniku, 4. Minimalno
uzimanje (idealno ništa) bronhodilatatora kratkog djelovanja, 5. Mogućnost
normalnih aktivnosti, uključivši fizički napor, 6. Dnevna varijabilnost
PEF-a manja od 20%, 7. Normalan spirometrijski nalaz, 8. Minimum nuspojava
(idealno bez njih) tijekom liječenja. Navedeni ciljevi mogu se postići
trajnom poukom bolesnika i poticanjem suradnje bolesnika u postupku liječenja
astme. Poukom se postiže bolja suradnja bolesnika što je s obzirom na
dugotrajnost bolesti i njezin varijabilni tijek iznimno važno. Loša suradnja
bolesnika, nedostatno poznavanje mehanizama i simptoma bolesti rezultira
lošijom kontrolom bolesti, češćim pogoršanjima i hospitalizacijama, te
lošijom prognozom bolesti. Problem suradnje osobito je izrazit u adolescenata
i u mlađih muškaraca visoke stručne spreme.
Koji su koraci u liječenju astme?
Akutne tegobe se u svim oblicima astme liječe prigodnom uporabom lijekova
koji šire dišne putove (salbutamol). To su u povremenoj astmi ujedno i
jedini lijekovi, dok se u trajnoj koriste i lijekovi za smirenje upale
u dišnim putovima. Njihova doza raste sa stupnjem težine bolesti. Prednost
se u svim slučajevima daje lijekovima za udisanje. Na svim razinama liječenja
astme provode se mjere izbjegavanja pokretača astme te različiti edukacijski
postupci. Neophodno je trajno provjeravanje stečenoga znanja, osobito glede
načina uzimanja lijekova, prepoznavanja pogoršanja bolesti i hitnih postupaka
samozbrinjavanja.
Koliko je važna edukacija bolesnika s astmom?
Edukacija (pouka) bolesnika ključni je čimbenik dugotrajne učinkovite kontrole
astme, dakle glavna preventivna mjera. Bolesnika valja poučiti o prirodi
bolesti, o prepoznavanju pokretača i mjerama njihovog izbjegavanja, o oblicima
liječenja, načinu primjene lijekova, te osobito o potrebi uporabe protuupalnih
lijekova. S obzirom da je bolest dugotrajna, često doživotna, i pouka treba
biti kontinuirana uz povremene provjere stečenih znanja. U svezi astme
postoje brojne predrasude koje valja mjerama edukacije ukloniti. Edukacija
se ostvaruje trajnim kontaktom bolesnika i njegovog liječnika, a poželjna
je suradnja medicinske sestre, te ljekarnika. Najcjelovitija edukacija
postiže se u specijaliziranim "astma-školama".
Koje lijekove i kada uzimati?
Lijekovi za astmu načelno se dijele u dvije skupine. Prvu skupinu
čine lijekovi koji šire dišne putove, tj. Olakšavaju simptome (simptomatski
lijekovi). U drugoj su skupini lijekovi koji smiruju upalnu reakciju
u dišnim putovima (protuupalni lijekovi). U svim oblicima trajne astme
kombiniraju se lijekovi obje skupine. Ovo se kombinirano liječenje
provodi do postizanja potpune kontrole bolesti (obično ne kraće od
tri mjeseca). U slučaju dobre kontrole astme prestaje potreba za simptomatskim
lijekovima. Valja istaknuti da je najčešća greška u liječenju astme
propisivanje samo simptomatskih lijekova.
Koji se lijekovi primjenjuju za akutno olakšanje simptoma (simptomatski
lijekovi)?
U simptomatske lijekove ubrajamo 2-agoniste kratkog djelovanja
(salbutamol), koji se rabi za brzo prekidanje akutnog napadaja, antikolinergike
(ipratropij bromid). Način djelovanja ovih lijekova je opuštanje mišića
dišnih putova. Ove lijekove treba primjenjivati inhalacijskim putem
(udisanjem).
Koji su lijekovi za dugotrajnu kontrolu astme?
U ovoj skupini je više lijekova. Cilj im je smirivanje upalne reakcije
u dišnim putovima. Najjače djelovanje imaju inhalacijski kortikosteroidi
koji se smatraju "zlatnim standardom" protuupalnih lijekova.
Na tržištu ih je više, beklometazon, flutikazon i budezonid. Tu su
još 2-agonisti dugog djelovanja (salmeterol), dugo djelujući teofilinski
pripravci, dinatrij kromoglikat, te antagonisti leukotrijenskih receptora
(montelukast). Treba naglasiti da se u težim oblicima astme (GINA III
i IV) koriste dva ili čak tri osnovna lijeka od kojih je jedan obvezno
inhalacijski kortikosteroid.
Koje su najčešće nuspojave lijekova za astmu?
Kao i svi lijekovi i lijekovi za astmu imaju nuspojave, koje na
sreću nisu osobito česte. Bronhodilatatori mogu uzrokovati nemir, lupanje
srca i nesanicu, osobito kada se uzimaju često. Potreba za čestim udisanjem
bronhodilatatora znak je aktivnosti bolesti te ukazuje na potrebu za
protuupalnim lijekovima. Inhalacijski kortikosteroidi mogu uzrokovati
promuklost te povećati sklonost gljivičnim infekcijama usne šupljine.
Ova se komplikacija može spriječiti ispiranjem usta nakon udisanja
lijeka ili primjenom komorica za udisanje. Česta je bojazan da dugotrajna
primjena inhalacijskih kortikosteroida može usporiti rast i razvoj
djeteta. Brojna ispitivanja dokazuju da dugotrajna dnevna primjena
inhalacijskih kortikosteroida u srednje visokim dozama (800 mcg beklometazona,
400 mcg flutikazona) nema utjecaj na rast i razvoj djeteta. Antagonisti
leukotrijenskih receptora (montelukast) i kromolin vrlo su sigurni
lijekovi.
Uzimam lijekove, no nije mi bolje. Zašto?
Više je mogućnosti za ovakvo stanje. Ako se izostave mogućnosti
neadekvatne dijagnoze ili neprimjerenog odabira lijekova, najčešće
osoba s astmom ne posvećuje dovoljno pažnje izbjegavanju pokretača,
pa usprkos dobro odabranim lijekovima i dalje ima tegobe. Drugi relativno
čest problem je nepravilno uzimanje lijekova. U astmi se lijekovi najčešće
udišu, pri čemu je vrlo važna pravilna tehnika uzimanja lijeka. Uslijed
loše tehnike uzimanja lijeka može se dogoditi da sav lijek ostane u
ustima. Nadalje, bolesnici često u vlastitom odabiru lijekova uzimaju
samo simptomatske lijekove jer im se čini da im protuupalni lijekovi
ne koriste. U svim situacijama problem treba riješiti u razgovoru s
liječnikom. Dobra pouka i suradnja bolesnika i liječnika mogu riješiti
ove teškoće.
Što je to imunoterapija (hiposenzibilizacija)?
Imunoterapija je učinkovit oblik liječenja alergijskih bolesti,
alergijskoga rinitisa i astme. U ovom postupku bolesnik periodički
dobiva injekcije rastućih koncentracija alergena na koje je osjetljiv
s ciljem stvaranja otpornosti. Ovaj oblik liječenja primjenjuje se
ako uobičajeno liječenje nije dovoljno učinkovito odnosno ako su smetnje
dugotrajne, više-sezonske ili cjelogodišnje, što bi iziskivalo trajno
uzimanje lijekova. Važno je imunoterapiju provoditi dobro standardiziranim
pripravcima u ambulanti iskusnog specijalista kako bi se izbjegle moguće,
ponekad i vrlo ozbiljne neželjene reakcije.
Kakva je uloga klimatskoga liječenja u zbrinjavanju astme?
Uz danas dostupne vrlo djelotvorne lijekove za astmu značaj klimatskoga
liječenja je znatno manji no ranije kada je izdvajanje bolesnika s
astmom, osobito djece, iz nepovoljnog klimatskog i mikrookoliša bilo
nužno za ublažavanje simptoma trajno prisutne astme. Treba istaknuti
važnost odabira mjesta i vremena klimatskoga liječenja. Liječenje je
indicirano u djece s loše kontroliranom astmom, podacima o čestim hospitalizacijama
te lošoj suradnji bolesnika i obitelji u procesu liječenja. Lječilište
je idealno mjesto za provođenje astma-škole.
Što je "škola disanja"?
Škola disanja je organizirani tečaj edukacije bolesnika s kroničnim plućnim
bolestima. Ako je tepčaj usmjeren samo bolesnicima s astmom često se rabi
naziv astma-škola. Ovi programi organiziraju se za djecu i odrasle bolesnike,
te članove njihovih obitelji. U školi disanja bolesnici s astmom upoznaju
važne činjenice o naravi astme, pravilnom načinu uzimanja lijekova, pravilnom
disanju, tehnici iskašljavanja i dijetetskim mjerama, te upoznaju postavke
samozbrinjavanja. Pouka je usmjerena i psihološkoj podršci,
s obzirom da bolesnika rješava nedoumica u svezi načina liječenja i
ishoda bolesti, te ga pretvara u aktivnog sudionika u dugotrajnom postupku
zbrinjavanja astme.
Kako se izvode vježbe disanja?
Ovaj oblik edukacije najčešće provodi fizioterapeut specijaliziran za postupke
u bolestima dišnog sustava. Bolesnika je potrebno poučiti o važnosti disanja
ošitom (veliki pločasti mišić koji dijeli prsni koš i trbuh). Gibanjem
ošita u smjeru gore-dolje povećava se vertikalni promjer prsnoga koša te
se aktiviraju čitava pluća, osobito njihovi donji dijelovi. Ovakav način
disanja zahtijeva manje snage i uspješno uklanja osjećaj gušenja. Važno
je postizanje opuštenosti tijela u najpovoljnijem položaju (ležeći ili
sjedeći). Time se smanjuje napetost u mišićima, što je preduvjet pravilne
raspodjele mišićnoga rada. Preporuča se svakodnevno vježbanje, 3 puta po
15-30 minuta, kako bi se tijekom 6 tjedana postigao automatizam, odnosno
nesvjesna uporaba naučenih vještina.
|